Kláštery Meteora – přijďte a dotkněte se nebe…



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 
Kláštery Meteora si nenechte ujít...

Kláštery Meteora si nenechte ujít…

Pokud se v létě rozhodnete cestovat a náhodou zavítáte do Řecka, tak byste měli vědět, že tato země nabízí nejen krásné pláže, ale hlavně kulturně historické památky. K nim patří bez pochyb i kláštery takřka v nebi, které dostaly pojmenování Meteora.

Dosud není přesně známo jako je mohli v těchto výškách postavit, ovšem tato záhada, nebo zázrak je pro všechny doslova darem, pastvou pro oči. Meteora znamená vznášející se ve vzduchu a kláštery Meteora se opravdu nacházejí téměř v nebi. Na podivuhodně nepřístupných, strmých skalních jehlách ve výšce kolem 300 metrů na okraji pohoří Pindos v Tesálii hledí daleko přes údolí Peneios do středního Řecka. Pyšní se hrdě a s grácií, vidět je můžete již z velké dálky. Ve skalách se začali usazovat mniši a poustevníci již od 11. století, ale až od 14. století jim přiznala srbské knížata, která tehdy západní Thessaly ovládala, plnou církevní autonomii. Tehdy začaly vznikat na nejnepřístupnějších místech první kláštery.

Mezi nimi hned od začátku vynikal klášter Metamorfosis, který byl založen v 60. letech 14. století mnichem Athanasiou na skále čnící do výšky 534 mnm. Tento klášter dostal název Megalo Meteoro, což znamená velký klášter vznášející se ve vzduchu. Později se pojmenování Meteora ujalo pro všechny vybudované kláštery, nicméně každý z nich má i své speciální jméno.

Vybudování klášterů Meteora je geologickou záhadou

Není zcela jasné jak mohli chudí lidé, bez pomoci rozmanité techniky postavit v těchto výškách takové obrovské stavby. Materiál údajně vynášeli nahoru v nosných koších.
V 16. století bylo vybudováno funkčních 16 klášterů, později během válek a úpadku byly některé zbourány a krajina tímto přišla o nádherné veledíla. V dnešní době je v provozu už jen 6 těchto klášterů, které byly v nedávné době zrekonstruovány podle návrhů těch původních.

V té době sloužily kláštery hlavně jako útočiště před bojovníky. Sloužily chudým lidem bez domova, poustevníkům, žebrákům. Tyto chrámy se stavěly ve výškách hlavně z toho důvodu, aby se tam nepřítel neuměl dostat.

Až do roku 1920 se návštěvníci museli šplhat po nebezpečných a vratkých žebřících, dlouhých třicet metrů i více, připevněných na skále. Při hrozícím nebezpečí se tyto žebříky mohly vytáhnout nahoru. Návštěvníky také vytahovali na lanech v houpavých sítích. V sítích se stále dopravují nahoru nezbytné zásoby. Po první světové válce a poté od šedesátých let, kdy se kláštery staly turistickou atrakcí, byla ke klášterům postavena nová cesta z Kalambaky. Dnes jsou přístupné po dlouhých, do skal vytesaných přímých schodištích a po mostech, které vedou přes propasti vyvolávající závrať. Mnoho mnichů kláštery opustilo, aby si uchovali své odloučení od světa, protože zpřístupněním pro turisty tuto izolovanost ztratili.

Pozor na pravidla v klášterech

Pokud chceme dnes navštívit tyto kláštery, musíme počítat s přísnými pravidly. Byly to výlučně mužské kláštery a i v dnešní době tam žijí jen muži. Pokud se rozhodnete pro výlet právě do této oblasti, je třeba počítat s krutou cestou, serpentinami a samozřejmě tůrou po vlastních nohou, protože autobus může jet jen do určité nadmořské výšky. Ale oproti minulosti je to luxus, protože se nemusíte šplhat po žebřících, ani lézt po laně.

Pokud se dostanete až nahoru do kláštera, u brány vás hned uvítají mniši, pokud nejste dostatečně zahaleni nastane problém. Toto platí zejména při vstupu do velkého Meteora. Vhodné je předem se připravit a mít zakryté celé tělo, včetně ramen. Takové předpisy neplatí jen v klášterech, ale ve většině církevních památek v Řecku. Ani na bohoslužbu nebo obhlídku kostela se nedostanete spoře odění. Kláštery Meteora jsou dnes spíše muzeem než klášterním společenstvím.

Pokud se tam již ocitnete, určitě si nenechte ujít prohlídku hlavního chrámu s obrovskou dvanácti ramenní kupolí, která je vysoká až neuvěřitelných 24 metrů. Nenechte se odradit množstvím turistů, kteří budou čekat na její prohlídku, určitě to stojí za to. Všechny místnosti jsou úžasné a uvidíte, že se vyplatí počkat si v řadě. Najdete tam fresky, jaké jste ještě dosud nikde neviděli – s různou tématikou – mučení barbarů, křesťanů … useknuté ruce, nohy, hlavy, vaření za živa v oleji. Tyto malby jsou natolik reálně podány, že zaručeně nahánějí hrůzu.

V klášteře Metereon si lze prohlédnout jednoduchou kuchyni s hrubými miskami a naběračkami. V obou klášterech jsou kostely vyzdobeny freskami, které zobrazují hrozné scény z pekla a utrpení mučedníků a jsou plné kácení hlav, prebodávaní dýkou, ukřižování, upáleni a bičování. V opuštěném klášteře Agios Nikolaos jsou fresky ze 16. století od umělce Theophanisa z Kréty.

V samotné kapli je výzdoba honosná – plná zlata, drahého dřeva a dominuje jí překrásný obrovský lustr. Z kláštera, který leží nejvyšší ze všech, jsou však i neopakovatelné výhledy na okolí. A to máte skutečně pocit, že koukáte z oblaků. Šanci dostat se do nebe během života nemáme na denním pořádku a když už se rozhodnete navštívit Řecko, byla by opravdu škoda připravit se o tento zážitek.

Kláštery Meteora

Metamorfosis – Velká Meteora

Prvním klášterem postaveným pod vedením Athanasiose se stal klášter Metamorfoseos Sotyros (Proměna spasitele). Athanasios jej později přejmenoval na Velký Meteor, protože byl nejvyšší z okolních vrcholků. Tyčí se v nadmořské výšce 613 m.

Varlaam – Klášter všech svatých

Dalším oblíbeným klášterem, který stojí za návštěvu, je Varlaam (Klášter všech svatých). V půli 14. století se na jedné ze skal usídlil poustevník Varlaam, který zde založil malý kostelík a několik cel. Strávil tu celý svůj život. Po jeho smrti zůstala skála dlouhá léta neobydlená. Až na počátku 16. století se tu usídlili bratři Nektarios a Theofanis z rodu Asparadou s cílem vybudovat tu klášter.

Klášter Russanu – ženský klášter

Mezi klášterem Varlaan a klášterem Sv. Trojice najdete jediný ženský klášter na Meteorách. Russanu patří k nejstarším z klášterů na Meteorách. Jeho historie se však pomalu ztrácí v mlze uplynulých století. Jisté však je, že stejně jako ostatní kláštery, byl mnohokrát vyloupen a poničen pohanskými nájezdníky a lupiči.

Zachované vzácné rukopisy a umělecká díla jsou dnes uchována v klášteře Velký Meteor. O klášter se od roku 1950 starala stařenka Eusebie z blízké vesničky Kastraki. Dnes slouží tento tříposchoďový klášter jako obydlí jeptišek.

Oblečení vhodné do klášterů Meteora

Už bylo nakousuto výše. Ženy nesmí mít hluboké výstřihy ani odhalená ramena. Pokud mají šortky, musí si za poplatek zapůjčit dlouhé sukně, které jsou u vstupu k dispozici. Muži musí mít dlouhé kalhoty a košile nebo trička s dlouhými rukávy.

Výchozím bodem pro návštěvu Meteor je vesnička Kalambaka. Cestou uvidíte i přírodní krásy soutěsky Tempi s pramenem plodnosti.

láštery které může navštívit:

  • The Holy Monastery of the Transfiguration of Jesus the Great Meteoro
  • The Holy Monastery of Varlaam
  • The Holy Monastery of Saint Stephen
  • The Holy Monastery of the Holy Trinity
  • The Holy Monastery of Roussan
  • The Holy Monastery of Saint Nicolas Anapafsas

Dovnitř klášterů se dá vstoupit ale jen do dvou z nich. Přičemž se platí vstupné 2 €. V Megalo Meteoře je po zaplacení vstupného průvodce s řeckým výkladem .. Druhy klášter je již bez průvodce.

KOUKNĚTE: Mapa rozmístění klášterů Meteora

MAPA: Kláštery Meteora

 

VIDEO: Kláštery Meteora

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Kláštery Meteora – přijďte a dotkněte se nebe…”

  1. […] do kopce a auto roztlačíte do kopce jedním prstem. Pěkný zážitek ve vás zanechají také kláštery Meteora, postavené na vysoké […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.