Leptokaria – v srdci Olympské riviéryLeptokaria – v srdci Olympské riviéry 4.40/5 (88.00%) 5 votes
Chystáte se do Leptokarie? Kláštery Meteora si rozhodně nenechte ujít!

Chystáte se do Leptokarie? Kláštery Meteora si rozhodně nenechte ujít!

Leptokaria leží v srdci Olympské riviéry. Toto vyhledávané letovisko omývá průzračně čisté moře a leží na úpatí nejvyššího pohoří celého Řecka Olympu, s majestátním vrcholem Mitikas (2 917 m), nedaleko antické Livithri, s nalezištěm hrobky bájného Orfea. Leptokaria se nachází 25 km jižně od Katerini (region Paralia) a je středně velkým přímořským letoviskem s půvabnou promenádou dlouhou asi 1,5 km, kde se můžete pokochat množstvím obchodů, taveren, music barů, stánků s typickým řeckým občerstvením (gyros) a jinými lákadly. Pláž je se slunečníky a lehátky, je písčito-oblázková, s pozvolným vstupem do moře. K dispozici jsou i půjčovny vodních sportovních potřeb. Letovisku byla udělena modrá vlajka za čistotu.

Také vám doporučujeme pronajmout si auto, motocykl, či sportovní potřeby, na zpříjemnění horkých letních dnů. A zároveň s tím Vám radíme navštívit pláže v Plaka Litohoro či San Panteleimon pod středověkým křižáckým hradem Platamonas, nebo zažít neopakovatelnou atmosféru v jeho podhradí, či ve vesničce Litohoro, odkud je už jen na skok do překrásné soutěsky kláštera Kanalon z 12. st. Leptokaria je oblíbeným místem známých českých osobností, kdo ví, možná je potkáte i Vy.

Celoročně zde žije přibližně 3700 lidí, které v létě doplní tisíce turistů z celého světa. Slovo Leptokaria znamená lískový oříšek a toto pojmenování má město díky hojnosti těchto stromů v okolí, které postupně mizí. Kdysi to byla rybářská osada, která se od 70-tých let začala měnit na turistickou destinaci. Leptokaria se nachází v regionu Pieria, kde je největší a zároveň nejoblíbenější letovisko. Hlavní město regionu Pieria Katerini leží 25 km severně.

V Leptokarii jsou pěkné písečné i oblázkové pláže s výhledem na pohoří bohů Olymp. V místních tavernách hraje po večerech živá řecká hudba a pro milovníky disco jsou ve městě 2 diskokluby. Od pláže se ven z města táhne promenáda podél které jsou různé obchůdky, zejména obchody se suvenýry a zlatnictví. Leptokaria si získala oblibu mezi rodinami s dětmi, pro které zde je množství atrakcí jako dětské hřiště se skluzavkami a kolotočem. Také pro lidi s alergiemi, kožními a dýchacími problémy je toto středisko vhodné. Výletníkům doporučujeme výlet na magnetickou horu Lifidra, kde voda teče do kopce a auto roztlačíte do kopce jedním prstem. Pěkný zážitek ve vás zanechají také kláštery Meteora, postavené na vysoké skále.

Pláže v Leptokarii

Pláže v Leptokarii jsou písčité s oblázkovým vstupem do moře. Přivstaňte si v ranních hodinách a vyzkoušejte koupání v moři za východu slunce, jak to činí místní Řekové. Pláže jsou v ranních a pozdních večerních hodinách téměř liduprázdné a koupání se poté promění v nevšední zážitek. To vše a samozřejmě mnohé další nabízí právě toto kouzelné městečko, kde si lze užít jak krásnou letní dovolenou, tak i nenásilně nahlédnout do každodenního života Řeků.

Co musíte v Leptokarii navštívit?

Okolí letoviska Leptokaria je bohaté na příležitosti k poznávání přírody a kulturních památek, ať už máte rádi delší výlety autobusem nebo pěší chůzi. Horská oblast Olympu potěší ty, kteří preferují kopcovitou krajinu a náročnější výstupy. Světovým unikátem jsou kláštery Meteora ukryté vysoko v horách. Jestliže vás zajímají fyzikální záležitosti, vydejte se na magnetickou horu Lifidra, kde je všechno naopak – autobus brzdí do kopce a z kopce přidává plyn, voda teče nahoru a pěší stoupání je snadné, jako když jdete příjemnou cestičkou dolů po svahu. Krom toho je v okolí k vidění řada historických památek, opevnění, vesnic a přírodních zajímavostí.

Ceny a cestování v Leptokarii

Z Leptokarie je možné cestovat vlakem do Thesaloniki (zpáteční jízdenka cca 20€/osoba), nebo opačným směrem do letovisek Nei Pori a Platamonas (zpáteční jízdné cca 3€/osoba). V Leptokarii poblíž kostela se pravidelně konají trhy, vloni to bylo každé úterní dopoledne. Orientační ceny z trhů v roce 2013: jahody 2€/kg, třesně 2,50€/kg, rajčata 1€/kg, okurky 1€/kg, meloun 0,40€/kg, broskve 2€/kg, nektarinky 2€/kg.

Pro koho je Leptokaria vhodná?

Je vhodná prakticky pro všechny generace. Dále doporučujeme procházky do okolí, návštěvu tradiční vesničky Palia Leptokaria a archeologické lokality Livithra.

MAPA: Leptokaria

 

VIDEO: O Leptokarii

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.