Ostrov Chios – pro dobrodruhy i pro ležení na plážiOstrov Chios – pro dobrodruhy i pro ležení na pláži 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Na ostrově Chios najdete pověstný řecký klid..

Na ostrově Chios najdete pověstný řecký klid..

Ostrov Chios je dalším krásným místem v Řecku. Nejlepší je si půjčit auto a křížem krážem ho procestovat, za návštěvu stojí i malý ostrůvek Psara, na který se dostanete pouze člunem. Toto místo je naprosto odlišné od ostatních částí bohatého Řecka. Chios se masové turistice přizpůsoboval jen v nejnutnějších bodech, proto pro mnohé zájemce o opravdu nerušenou a řeckou dovolenou tento neobvyklý ostrov může být velkým lákadlem. Díky zachovalé kultuře a tradicím máte jedinečnou šanci opravdu poznat řecké obyvatele a místní památky. Ostrov Vás rád díky středomořskému podnebí vlídně přivítá po celý rok. Nejkrásnější počasí, a tudíž nejlepší chvíle na dovolenou, je od května do října. Tyto měsíce se honosí ideálními teplotami, které šplhají ke 30°C, a horkým vzduchem, který je ale příjemně vyrovnáván větrem.

Vyplatí si zde půjčit auto a poznávat!

Pokud rádi cestujete, určitě se budete chtít podívat i na jiná místa v okolí ubytování. Na to vám nejspíš nohy ale stačit nebudou. Ostrov naštěstí jako jeden z mála má velmi schopnou a spolehlivou autobusovou dopravu. Pokud ale máte chuť si různé památky, města či vesničky projet sami, neváhejte si půjčit auto. Finančně je to stejně drahé – tedy pokud dovolenou trávíte s rodinou či se skupinou přátel. Přidá vám to na čase a vy si toho odvezete domů o něco více. Jednoduše žádné jízdní řády! Hlavní město je navíc přístavem, proto, pokud je potřeba, se můžete poměrně velmi snadno dostat lodí na pevninské Řecko. Rychlejší je samozřejmě letět, proto můžete využít i letiště.


Kam se podívat na ostrově Chios?

Hlavní město Chios

Východní pobřeží se má čím chlubit. Hlavní město Chios (také jako Hora) leží právě tam. Chios žije svým tempem a má nám co nabízet. Město sice není tak velké, jak bychom od hlavního města čekali, ale o to víc si turisté kouzelné místo užívají. Pro obyvatele ostrova je město centrem administrativy, kultury, zábavy, obchodu a také vzdělání.
Ve městě sídlí ekonomická fakulta Egejské univerzity, které je vyhlášené svou kvalitou. Díky mladým studentům je na ostrově a hlavně ve městě živo i mimo turistickou sezónu.

Stará mešita Mecidige

Největší dominantou města je stará mešita Mecidige, kde je současně byzantské muzeum. O muzea tu není nouze, proto milovníci historie pozor – neměli byste minout muzeum archeologické, námořní či lidové muzeum, které o minulosti Chiosu poví vše.

Vesnička Pyrgi

Mnohá místa na ostrově Chios jsou naprosto nedotčená cestovním ruchem, proto vybízí k dobrodružným výpravám a průzkumům či pěším túrám. Ale buďte opatrní! Pokud se rozhodnete poznávat neobjevená místa, určitě cestou narazíte na množství vesniček, které se pyšní svou tradicí ve sběru mastixu – pryskyřice z keře lentišku užívané k náboženským účelům (jako u nás kadidlo).
Vesnice Pyrgi rozhodně za vidění. Je 25 kilometrů od hlavního města a jedinečné zdobení domů pomocí bohatých ornamentů mnohé cestovatele ohromí. Ornamenty jsou vyvedeny v barvách bílé a černé – to jsou pro řecké ostrovy velmi nezvyklé barvy. Malebné uličky jsou tu čisté a malby na domech jsou doslova rozkošné, skoro by si člověk myslel, že je v pohádce.

Vesnička Kambos

Vesnička Kambos nabízí naopak spíše krásnou přírodu a všude kam se podíváte, uvidíte citrusové plantáže a květinové zahrady, které kde komu berou dech.

ostrov-chios

Pláže na ostrově Chios

Pláží na Chiosu je dostatek na to, aby uspokojily potřeby všech návštěvníků ostrova. Obzvláště potěšeni budou příznivci sportů, které vyžadují vlny, neboť sem proudí poměrně silné větry od severu a severozápadu, a tak se tu dobře daří surfingu, windsurfingu a plachtění všeho druhu. Nejlépe přizpůsobeny těmto aktivitám jsou pláže Afanis, Agia Fotia, Karfas a Mega Limnionas, přičemž všechny leží společně s Daskalopetrou v blízkosti hlavního města. Nejčastějším povrchem je písek nebo oblázky, avšak ne všechny poskytují tolik turistického komfortu, takže je vždy lépe si zjistit ještě před odjezdem na ostrov, která pláž bude vyhovovat právě vašim požadavkům. Pro seznam pláží se můžete podívat na stránku Chios – pláže.

A něco pro dobrodruhy – Lovokomeio

Lovokomeio na řeckém ostrově Chios bylo od roku 1378 útočištěm pro lidi s leprou. Již dlouho je opuštěné, ale z budov na vás stále dýchá utrpení a smrt. V bývalé osadě malomocných stále najdete pozůstatky obydlí i s nábytkem.
Rozbité dveře, zrezivělé postele a hrozivě vrzající hnijící palubky. Dětské sešity a léky roztroušené kolem otevřených hrobů. To není scéna z hororu ale realita tohoto místa na řeckém ostrově Chios. Uprostřed přírodního ráje zde století ležela kolonie smrti. Osada pro malomocné Lovokomeio. Šokující je, že v minulosti do kolonií pro malomocné běžně posílali i lidi, kteří trpěli méně závažnými kožními onemocněními, například ekzémy či plísňovými infekcemi. Většina z nich není nakažlivá a tito lidé měli prostě smůlu, protože se v osadě sami nakazili nebezpečnou leprou.
Osada začala jako útočiště malomocných postupně zanikat v průběhu 19. století. Přispěly k tomu i kruté boje na ostrově Chios během řecké války za nezávislost a zemětřesení v roce 1881, v při kterém zahynulo téměř osm tisíc lidí. V roce 1957 nakonec kolonii zavřeli. I proto, že v té době objevily účinný lék na lepru a stigma malomocenství se z Evropy vytratila. Dobrodruzi toto místo mohou také navštívit.

MAPA: Ostrov Chios

 

VIDEO: Pláže na řeckém ostrově Chios

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.