Poloostrov Chalkidiki – připomíná trojzubec PoseidonaPoloostrov Chalkidiki – připomíná trojzubec Poseidona 5.00/5 (100.00%) 1 vote
Chalkidiki nabízí i krásné pláže

Chalkidiki nabízí i krásné pláže

Okouzlující poloostrov Chalkidiki připomínající trojzubec Poseidona se nachází jižně od Soluně (Thessaloniki) a skládá se ze tří menších poloostrovů: Kassandra, Sithonia a Athos. Hlavním město Chalkidiki je Poligiros. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v Soluni. Klima poloostrova je ovlivňována kontinentálním podnebím a letní teploty dosahují 30 °C. 500 km písečných pláží tohoto poloostrova je omývaných průzračnou vodou Egejského moře. Ostrov zdobí zelené borové lesy, vinné révy, olivové háje, řecké vesničky, ve kterých se zastavil čas, malé rybářské přístavy a typické taverny nabízející řecké speciality.

Poloostrov Chalkidiki podle legendy vznikl tak, že rozzlobený řecký bůh moře – Poseidon hodil po místních obrech svůj trojzubec. Chalkidiki totiž trojzubec skutečně připomíná, možná právě proto se toto metaforické pojmenování tak uchytilo. Dnes si každý, když slyší pojem Chalkidiki, vybaví tři poloostrovy – Kassandra, Sithonia a Athos. Oblast má však ještě jednu, čtvrtou část a tou je severní Chalkidiki. Tento odlehlý kraj však turistický ruch ještě příliš nezasáhl.

Na Chalkidiki se narodil Aristoteles

Snad nejslavnějším rodákem poloostrova Chalkidiki je antický filosof Aristoteles, který se narodil v roce 384 před Kristem v osadě zvané Stageira. Byl žákem Platóna a vychovatelem Alexandra Velikého Makedonského. Aristoteles položil základy mnoha vědních oborů, například filosofie, logiky, etiky, psychologie, politiky a dalších. Je proto považován za jednoho ze zakladatelů celé evropské vědy a kultury.


Poloostrov Kassandra na Chalkidiki

Poloostrov Kassandra je nejlidnatější ze tří poloostrovů. Kromě pláží a křišťálově čisté vody nabízí Kassandra rušný noční život. Podél pobřeží i ve vesnicích je množství barů. Tato oblast je známá lázněmi a festivaly Sani a Siviris. Kassandra je nejzápadnějším výběžkem Chalkidiki. S Chalkidiki je spojena mostem ve vesnici Nea Potidea. Kassandra je oddělena od pevniny kanálem Potidea, který nabízí nádherný panoramatický výhled a to zejména při západu slunce.

Letovisko Polychrono

Na poloostrově Kassandra se nachází oblíbené letovisko Polychrono. Leží 100 km od Soluně a nabízí 7 km dlouhou pláž. Z dostupných vodních sportů můžete zkusit kanoistiku, šlapadla, plavby lodí a lyžování. Můžete zde vidět zbytky starobylého města, citadely, starověký hřbitov a křesťanský kostel s mramorovými sloupy. Ve zdejším skanzenu najdete exponáty z venkovského a rodinného života prvních obyvatel, včetně tradičního tkalcovského stavu. Doporučujeme navštívit.
V Polychrono najdete luxusní restaurace, stejně jako bary a diskotéky a nejlepší hotely v oblasti. Můžete zde obdivovat staré kamenné domy, kostel Agios Athanassios, postavený v roce 1912, kostel Narození Krista z roku 1863 a olivový mlýn. Milovníci přírody by si měli udělat výlet k jezeru Mavrobara, kde žijí vzácné druhy vodních želv.

Kalithea

Kalithea je překrásné dovolenkové město na západním pobřeží poloostrova Kassandra s dlouhými a jemně se svažujícími písčitými plážemi s velkou nabídkou vodních sportů. V centru města najdete množství obchůdků, boutique, kaváren a taveren přímo u moře.

Pefkochori

Pefko v překladu znamená borovice – je to tedy místo obklopené borovými lesy. Ve staré části, která je nedaleko od pláží, lze nalézt ruch řeckého života, staré domky v severořecké architektuře, ale také zachované náměstí a kostel. Moderní část je součástí pláží, nabízí restaurace, obchůdky, bary i noční diskotéku. Je to vyhledávané místo kvůli čistému moři vhodnému zejména pro děti.
Pefkohori je oblíbené a vyhledávané dovolenkové místo v jihovýchodní části poloostrova Kassandra s dlouhými písčito-oblázkovými plážemi. Je to živější město s možnostmi zábavy, bary a diskotékami.

Paliouri

Paliouri je nejjižnější město na poloostrově Kassandra s charakterem rybářského města. Moře je v této oblasti nejčistší z celého poloostrova Chalkidiki.

Possidi

Possidi leží na západním pobřeží poloostrova Kassandra u městečka Kalandra. Je to region, ve kterém naleznete dlouhé písečné duny. Dlouhé pláže jsou vhodné pro příjemné procházky.

Mezi další známé střediska na Kassandře patří Dionisi Beach, Afitos.

Poloostrov Sithonia

Sithonia je prostřední ze špic poloostrova Chalkidiki. Je to oblast určená pro milovníky přírody a turisty. Objevíte tady rybářské vesničky, malebné přístavy i opuštěné pláže obklopené stromy a keři. Na Sithonii objevíte bohatou vegetaci, ale i jediný luxusní komplex v Chalkidiki s 18 jamkovým golfovým hřištěm. K dispozici jsou také tenisové kurty, množství vodních sportů a úžasná je jízda na koni mezi borovicovými lesy.

Mezi oblíbená letoviska patří Metamorfosi, Nikiti, Neos Marmaras, Kalamitsi a Sarti. Velice navštěvované je také město Ouranopolis odkud se dá podniknout výlet lodí ke klášterům na Athosu, o kterých bude řeč později. Městečko je však okouzlující také svými malebnými uličkami, dobrými tavernami, domky s balkony a místní pláží Prosforion, které se stala symbolem celé Sithonie. Pokud toužíte po luxusu a pohodlí hotelového komplexu, pak budete nadšeni z Porto Caras – největšího hotelového komplexu v Řecku, ke kterému náleží 10 kilometrů pláží.

Letovisko Sarti

Jedním z oblíbených letovisek na Sithonii je Sarti. Původní malá rybářská osada se rozkládá na jihovýchodním pobřeží Sithonie. Okolní malé zátoky nabízejí klid a soukromí. Na hlavní pláži v Sarti je hrubší písek, jemnější je v nové části Sarti beach. Obě nabízejí i pestrý výběr vodních sportů. Podél pobřeží můžete navštívit kavárny, koktejl bary, restaurace, rybí taverny a diskotéky. Toto středisko nabízí krásný výhled na poloostrov Athos. Na sever od Sarti leží krásná zátoka Orange Beach se sochami vytesanými do skal.

Zajímavý je ostrovní svět Vourvourou a na jihu pláž Kalamitsi. Určitě navštivte pláž Kavurotripes (krabí díry). Prohlédnout si můžete ruiny starověkého města, které se nacházejí nad zálivem Sykia. Na ubytování jsou k dispozici hotely, apartmány a kempy. Můžete se vydat na procházku do kláštera Xenofontos, který se nachází 500 m od obce.

Pláž Elia

Písčitá pláž je umístěna v klidné části poloostrova, možnosti nákupů a zábavy je asi v 10km vzdáleném městě Nikiti nebo Neos Marmaras.

Neos Marmaras

Neos Marmaras je turistickým městem poloostrova Sithonia a postavené bylo na mírně rostoucím pohoří. Také zde máte množství možností na zábavu.

K oblíbeným střediskům na Sithonii patří také Vourvourou, Psakoudia a Nikiti.

Hora Athos

Hora Athos

Poloostrov Athos

Athos je poslední cíp Poseidónova trojzubce na Chalkidiki. Svatá hora Athos, která se zde nachází, je obydlena pouze mnichy. Její výška je 2033 m. Athos je pokryt lesy a jeho krása je ohromující. V roce 963 zde vznikl první klášter. O 100 let později bylo rozhodnuto, že žádná žena nemůže vkročit na horu Athos. V 15. století bylo na Athos 40 klášterů a asi 40000 mnichů. V současnosti počet fungujících klášterů klesl na 20 a počet jejich obyvatel na 1700. Nacházejí se zde vzácné ikony a knihovny s cennými rukopisy. Muži, kteří chtějí navštívit svatou horu, musí obdržet zvláštní povolení. Ostatní musí ukončit svou cestu v městě Ouranoupoli, odkud mohou absolvovat plavbu kolem tohoto zajímavého poloostrova.

Jak dobrý výlet může být návštěva historických památek, případně obchodů v nedalekém městě Soluň. Během horkých letních dnů dobře padne zchlazení se v jeskyni Petralona, zajímavá může být také návštěva blízkého Antropologického muzea.

TIP: Navštivte i řeckou Kefalonii

Kam na výlet z Chalkidiki

Thessaloniki (Soluň)

Je to rozlehlé a historické centrum druhého největšího města Řecka, které bylo v době byzantských dob z části obestavěné metr vysokou zdí. Symbolem města je bílá věž, sestávající z benátských dob.

Vergina

Vesnička nacházející se 65 km západně od města Thessaloniki. Je posvátným místem Řecka, zde byl nalezen hrob makedonského krále Filipa II.

MAPA: Ostrov Chalkidiki

 

VIDEO: Na cestě po Chalkidiki — Česká televize

VIDEO: Krása Chalkidiki

Zdrojo brázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Poloostrov Chalkidiki – připomíná trojzubec Poseidona”

  1. […] městečko, které se nachází na východním pobřeží Sithónie – středního výběžku souostroví Chalkidiki. Dnes je Sarti vyhledávaná turistická destinace, která v sobě kombinuje krásy hor a […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.