Malia – malé, ale rušné centrum na ostrově KrétaMalia – malé, ale rušné centrum na ostrově Kréta 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Podobných pláží je v okolí Malie mnoho

Podobných pláží je v okolí Malie mnoho

Přibližně 30 – 40 km východně od Heraklionu, správního střediska Kréty se rozprostírá na severu kraje stejnojmenného jména jedno z nejstarších plážových středisek na ostrově – Malia. Jeho součástí je několik desítek kilometrů dlouhá pláž na severu ostrova, která za Malia končí. Turistická střediska zde začali budovat zejména v průběhu 60. let 20. stol. Šlo o první taková střediska v poválečném období. V současnosti je navštěvují rekreanti především z německy mluvících zemí, Polska, Itálie, ale i Česka a Velké Británie.

 

Oblast Malia – středisko nočního života

Nejde o až tak přírodně atraktivní místo pro dovolenou jako jsou letoviska v Matale na jihu Kréty, nebo romantické pláže na západě ostrova, kde najdete ještě neobjevené čarokrásné zákoutí. Zároveň však jde o Krétu a o ní se říká, že má přitažlivý každý kousek půdy, písku, či skály. V našem příspěvku jsme navštívili infrastrukturou přeplněnou oblast, plnou obchůdků a podniků – oblast Malia.

Jejím turistickým centrem je město Chersonissos. Jde o někdejší římský přístav (zachovaly se z něj jen vlnolamy a přístavní schody), kde jsou nyní hotely, pláže a obchody. Zároveň to má i své výhody, protože všude máte blízko, včetně dostupnosti služeb, autobusových zastávek, ale i do Heraklionu – metropole ostrova. Proto se zde určitě necítíte osamoceně, respektive izolovaně. Necelých deset minut cesty od Chersonissou se nachází vodní park.

I Malií prochází hlavní komunikace na severu ostrova. Stejně transfer z letiště v Heraklionu není problematický a nemusíte se několik hodin trmácet v klimatizovaném autobuse přes celý ostrov. Stačí půlhodinka a z Heraklionu jste v Malii. Vždyť cesta z letiště do Malie trvá maximálně 45min.

Mália na rozdíl od Chersonissou (to je zejména denní centrum i když také srší nočním životem) je nepsaným centrem zábavy a nočního života. Můžete v ní najít několik barů a diskoték, které fungují zejména v noci. Jako dovolenková destinace se nedoporučuje pro cestovatele, kteří milují klid.

Malia a její tajuplná minulost

Jenže to by nebyla Mália, kdyby nebyla plná kontrastů. Vyjdejte se směrem na východ. Na okraji Malia najdete vedle obrovských fóliovníků s banánovníky i rozlehlé olivové háje. Jak postupujete dál, necháváte za svým zády rušné město a pomalu se ponoříte do klidu minulosti a objevujete starověké památky z minojského období. Postupně řídnou usedlosti a vy jako byste se ocitli v kraji mystického očekávání, který je obklopen typickým horstvem. Po 5km túře zamíříte na sever, směrem k pobřeží. Najednou se po desítkách metrech ocitnete při dalším velkolepém palácovém komplexu z období minojské kultury. Při jeho obhlídce zjistíte, že je to opravdu jiná Mália, jak známé plážové a bezprostředně blízké centrum na severu ostrova. Zdejší palác se nachází v přímo mýtickém prostředí klidu, a když se podíváte na několik stovek metrů vzdálené moře, máte pocit jako byste se ponořili do světa starověku a očekávali příchod mínojských lodí.

Královský palác v Malii

Palác odkryli francouzští archeologové. Nedělali železobetonové odvážné rekonstrukce jako Arthur Evans v Knossu nedaleko Heraklionu. Zachovaly ho v původním stavu jak ho odkryli. Jeho kamenné zbytky zakonzervovali a případně jejich zakryli velkými halovými přístřešky. Mália je jediné palácové město z první až druhé poloviny 2. tisíciletí před n. l., které se nezmiňuje v antické mytologii.
Vidíte tam pozůstatky dílen hrnčířů, koželuhů, bronzířů nebo tržiště obchodníků. Proto Mália je nejen atraktivní rušnou zábavou současnosti, ale je zvláště přitažlivá a vznešená slavnou minulostí. To ale není vše. Několik stovek metrů od paláce a zmíněných dílen, směrem k burácející příboji moře se nachází hrobka významného minojského hodnostáře a dále i zbytky byzantského chrámu.

Výhody oblasti Malia

  • dlouhé a široké písčité pláže v Malii jsou vhodné pro děti i turisty s omezenou schopností pohybu
  • charakter pláží umožňuje veškeré myslitelné plážové atrakce
  • přímo v této lokalitě (uprostřed Chersonisos, 10 minut od Malie, 5 minut od Stalidy – Stalis) je velký vodní park StarBeach WaterPark
  • v okolí Malie je nespočet obchodů, taveren, barů, zábavních podniků …
  • Malia nabízí bohatý noční život, který prakticky nikdy neutichá
  • mezinárodní prostředí – do této loklaity jezdí turisté z celého světa ve velkém množství a pokud o to někdo má zájem, vždy si najde odpovídající komunitu
  • blízkost hlavního města Heraklion, odkud z letiště trvá doprava „pár minut“
  • blízkost zajímavých přírodních lokalit i historických památek
  • mnoho půjčoven automobilů, mopedů i čtyřkolek

Kam na výlety?

Jihovýchodně od Hersonissos se nachází pohoří Selena Oros /cca7 km/ , které je severním výběžkem pohoří Dikti , obklopena prstenci hor je také blízká náhorní plošina Lassithi /cca 10 km/. Nejbližšími archeologickými lokalitami pak je minojský palác Knossos u Heraklionu, antické město Olous – u Agios Nikolaos. Zajímavý může být také výlet spojený s lodní přepravou na Spinalongu – benátskou pevnost na ostrůvku nedaleko Ag. Nikolaos, v zátoce Mirabello. Jen pár km za střediskem Malia byly nalezeny pozůstatky dalšího z minojských paláců Kréty, vykopávky jsou přístupné i když práce zde stále pokračují. Ve východní části střediska Malia také najdeme klidnější oblast, kde se mohou ubytovat návštěvníci, kteří hledají klidnější místo, přitom s dobrou dostupností zábavních podniků.

MAPA: Malia na Krétě

 

VIDEO: Rychlý pohled na Malii

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.