Kréta a region Lassithi – co tam navštívit?Kréta a region Lassithi – co tam navštívit? 4.75/5 (95.00%) 4 votes
Náhorní plošina Lasithi

Náhorní plošina Lasithi

Region Lasithi (Lassithi) je nejvýchodnější a nejméně hornatá oblast Kréty. Obydlené zde jsou zejména čtyři příměstská centra: Agios Nikolaos, Ierapetra, Sithia a Neapoli. Mýtický palmový les Vai, záliv Mirabello, větrné mlýny na planině Lassithi (největší na Krétě), pláže omývané křišťálově čistou vodou, krásné městečka a luxusní hotelové resorty tvoří fascinující svět. Stojí za to tento svět navštívit.

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je překrásné a řecky klidné přístavní město na východě Kréty, vypínající se nad klidným zálivem Mirabello a „bezedným“ jezerem Voulismeni. V okolí jezera se nachází množství obchůdků a lidové muzeum s rozsáhlou sbírkou artefaktů z ostrova. V místním archeologickém muzeu můžete objevovat poklady z minojského období. Na úbočí nad městem se tyčí drobný kostelík z 10. století. Vyškrábat se k němu je pořádná námaha, ale samotný kostel i krásný výhled stojí za to.

Agios Nikolaos byl kdysi přístavem starověkého města Lato. Artefakty, vystavené v Archeologickém muzeu, svědčí o významu oblasti pro minojské civilizace. Během římské a byzantské nadvlády město upadalo až do vybudování benátské pevnosti. Později došlo k postupnému oživení a začátkem 20. století byl Agios Nikolaos hlavním městem provincie Lasithi. Dnes je jedním z oblíbených turistických center Kréty.

V okolí Agios Nikolaos se určitě nudit nebudete. Na ostrově Agioi Pantes si jděte prohlédnout chov divokých krétských koz (kri kri). Mokřad Almyros je přechodným hnízdištěm stěhovavých ptáků. Istro, vzidalené 11 km, je známé pásem pláží Karavostássi, Ágios Panteleimonas a Voúlisma. Malebná vesnička Kritsa, 11 km na severozápad, leží na úpatí hory Kastellos s nádherným výhledem na záliv Mirabello a pyšní se zachovanou tradiční architekturou. Pachia Ammos je starý obchodní přístav na křižovatce mořských cest mezi městy Ágios Nikolaos, Sitia a Ierapetra.

Letovisko Elounda

Deset kilometrů severně od hlavního města provincie Agios Nikolaos se nachází ráj pro náročné cestovatele – známé kosmopolitní letovisko Elounda s luxusními hotely. Letovisko leží na jižním pobřeží zálivu Elounda, přibližně kilometr od starověkého osídlení Olounda. Čtyři části Elounda – Pano a Káto Eloúnda, Mavrikianó a nová část Skisma se rozprostírají na nižších úbočích horského masivu.

Nedaleko Elounda leží ostrov Spinalonga (v překladu dlouhý trn), na který se dá přeplavit lodí z Elounda (za 15 minut), Ágios Nikolaos (za hodinu). Někdejší kolonie malomocných je dnes neobývaným ostrovem a díky svému historickému významu jednou z hlavních turistických atrakcí na Krétě. Kromě bývalé kolonie (domy malomocných zde stále stojí) můžete navštívit i pevnost a zaplavat si na malé oblázkové pláži. Na ostrově však nejsou žádné ubytovací kapacity, pobýt na něm je možné jen pár hodin.

Letovisko Neapoli

Malebné městečko Neapoli, ležící 15 km severozápadně od Agios Nikolaos v údolí, plném olivových hájů, bylo až do roku 1904 hlavním městem regionu Lasithi. Vyznačuje se precizním územním plánem a výborně zachovanými neoklasickými budovami. Najdete zde mimo jiné i zajímavou archeologickou sbírku, Muzeum folkloru, kláštery z dob Byzantské říše (nevynechejte klášter Kremasti z 15. století), malebné tradiční vesničky Sissi, Nikithianos, Houmeriakos, Limnes, Latsida, Vrýses a Vrahassi a jeskyni Milatos.

Planina Lassithi

Planina Lassithi je o rozloze přibližně 50 km největší v Řecku a je to jedno z nejúrodnějších údolí v zemi. Leží v nadmořské výšce 817 – 850 m. Pěstuje se zde ovoce a zelenina nejvyšší kvality. V této oblasti se můžete ubytovat v jednom z mnoha agroturistických středisek. Největší ze 16 vesnic v oblasti je Tzermiado, ležící 49 km na západ od Ágios Nikolaos. Charakteristickým znakem oblasti jsou tisíce větrných mlýnů s bílými plachtami. Dnes už nefungují, ale probíhá restaurace několika z nich.

Méně prozkoumaným regionům Kréty je Sitia, frekventovaný přístav na severovýchodě ostrova, brána k Dodekanským ostrovům a rodiště básníka Vintsentzosa Kornarosa, autora díla Erotokritos. Cesta do odlehlejší oblasti, ležící 70 km na východ od Ágios Nikolaos, vede krásnou venkovskou krajinou, bohatě zdobenou dramatickými roklemi (například Agion Panton a Richta), tajemnými vesničkami na hraně poloostrovů či strmých úbočí. V Sitii najdete i pozoruhodné kláštery, archeologické naleziště, pláže s palmovými háji, třpytivé zátoky a fascinující horské stezky.

Dlouhá písčitá pláž se táhne podél zálivu na východ. Moře je zde mimořádně čisté, vhodné i na potápění. V nádherném přístavu, plném barevných rybářských loděk, taveren a kaváren, vládní, na rozdíl od živých přístavů Rethymno či Chania, klid – návštěvníci mohou pozorovat každodenní život místních obyvatel: poslouchat drbání stařenek, pozorovat stařečka popíjejících kávu, užívat si autentickou uvolněnou krétskou atmosféru. Nevynechejte návštěvu benátské pevnosti Kazarma (v létě se zde koná i festival Kornária, pojmenovaný po básníkovi Kornarosovi).

Okolní vesničky Zou, Ziros, opuštěná Etia a oblast kolem Karýdi jsou zajímavé prastarými budovami a archeologickými nálezy. Navštivte i kouzelnou vesnici Stavroménos, která nabízí nádherný výhled na záliv Sitia, a vesnice sandály s platany a prameny.

Palmová pláž Vai

Vai, ležící 24 km na východ od Sitie, je to jediný palmový les v Evropě, ve kterém na ploše přes 250 hektarů roste více než 5 000 stromů. K jeho vzniku se váže mnoho legend. Traduje se, že pochází ze středověku a vysadili ho Arabové, když obsadili Krétu; podle další legendy ho založili saracénští piráti, kteří se v oblasti ukrývali. Pod linií lesa se táhne dlouhá písečná pláž, na níž se bujná vegetace spojuje s působivou, poušť připomínající krajinou. Tuto nádhernou pláž objevily v 70. letech minulého století hippies, počátkem 80. let se z ní však stal kemping. Pláž je dnes vyčištěna a byla prohlášena za chráněnou oblast se vzácnými druhy flóry a fauny. Pokud nemáte k dispozici auto, dostanete se sem veřejnou dopravou – autobusem ze Sitia přibližně za 25 minut.

Město Ierapetra

Ierapetra, ležící 35 km jižně od Agios Nikolaos, je největším městem v regionu a nejslunnějším místem Evropy. Pyšní se nejvyšším průměrným počtem slunečných dnů a nejvyššími teplotami na Krétě a v Řecku, s průměrnou celoroční teplotou kolem 20 °C. Za návštěvu zde určitě stojí mešita z 19. století ve starém městě, benátská pevnost Kales z 13. století při vstupu do přístavu, archeologická sbírka, vystavena v budově někdejší osmanské školy na Radničním náměstí a množství starých kostelů. V okolí navštivte i Muzeum folkloru ve Vain (3.5 km na severovýchod of Ierapetra), umělé jezero Bramianón, minojské osídlení v Myrtos a vulkanický ostrov Chryssi, kde se můžete vyhřívat na úžasné pláži s bílým pískem, jedné z nejkrásnějších v Řecku, či ukrýt se ve stínu vysokých cedrů.

Festivaly v Lasithi

V regionu Lasithi se po celý rok konají různé festivaly a kulturní události. Návštěvníci se mohou zúčastnit tradičních krétských hodech, poslechnout si hru na lyru a prohlédnout si krétské tanečníky, předvádějících tanec pendozáli. Nezmeškejte svátek sv. Antonia v Zakros 17. ledna; svátek sv. Georgia v Selinári na Velikonoční pondělí, festival Kalamáfkia ve vesnici Kalamáfka. Kýrvia je pestrobarevný festival, který se každoročně již 25 let koná v Ierapetra v červenci a v srpnu. Určitě nevynechejte ani festival Lato v Agios Nikolaos, na kterém zažijete koncerty tradiční i současné hudby a tance z Kréty i celého Řecka a mnoho dalších zajímavostí.

MAPA: Kde leží Lasithi

 

VIDEO: krásy Lasithi na Krétě

Zdroj obrázku: „Crete Lassithi“ od Martin HInner – From crete. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.