Dodekanské ostrovy – jako mořské perlyOhodnoťte článek, budeme rádi: 

Putování souostrovím Dodekanés je výzvou pro každého, kdo miluje poznávání a krásu. Zpěněné mořské vlny, písek, soutěska, kláštery, kostely, dlážděné chodníčky, kamenné ohrady, všechny druhy lodí, zpěvy a tance, poutě. Důkazy civilizace a nekonečnou krásu této oblasti není možné zachytit jen na obrázcích. Je třeba se vydat na cestu, projít se úzkými uličkami měst, odpočinout si na plážích, seznámit se s místními obyvateli a zůstat ohnivými ctiteli jejich civilizace.

Souostroví Dodekanés

„Dodecanese“ znamená dvanáct ostrovů. Tvoří ho dvanáct větších a přibližně sto padesát zcela malých ostrůvků, rozprostírajících se mezi Krétou a tureckým pobřežím. Největší a nejznámější Rhodos, kosmopolitní ostrov Hippokrata Kos, ostrov lovců mořských hub Kalymnos, vulkanický Nisyros, ostrov apoštola Jana Patmos, ostrov průzračných pramenů pitné vody Leros, historicky významná Astypalea, ostrov divoké krásy a přísných tradic Karpathos, ostrov rybářů Kasos, kouzelná šperkovnice Symi, romanticky drobný Tilos a vzdálené Kastelorizo.

Dodekany a historie

Významné postavení Dodecanéských ostrovů se datuje do archaických dob (6. století před Kristem), kdy Dórové založili společenství královských měst, tzv. Hexapoli – na čele s tehdy tak významnými městy jako Lindos, Ialyssos a Kameiros na Rhodosu, městem Knidos na Kosu a městem Halikarnas v Malé Asii. Rapidní rozvoj ostrovů pozastavily až Řecko-perské války a později Peloponéská válka. Na ostrově Kos v té době založil svou „školu“ medicíny i slavný Hippokrates. Dodecanésy byly na určitou dobu přičleněny i do Makedonské říše Alexandra Velikého. V roce 304 př. Kristem byl postaven i Rhodský kolos, který měl podle všeho symbolizovat bohatství a sílu ostrova Rhodos. Souostroví Dodekanés neobešel ani apoštol Sv. Pavel a evangelista Sv. Jan (Patmos) s poselstvím křesťanství. Ve středověku zanechali svůj odkaz pro budoucnost na ostrově Rhodos Johanité, kteří zde založili Rytířský řád Sv. Jana, později známí jako Maltézští rytíři. Jejich vláda skončila až v 16. století, kdy jejich porazil Sulejman I. Nádherný. I z tohoto důvodu objevíte tureckou architekturu hlavně na ostrovech Rhodos a Kos. V roce 1912 vystřídali Turky Italové, dokud v roce 1948 bylo i souostroví Dodekanés definitivně připojeno ke řeckému státu.

Dodekany a geografie

Ostrovy jsou z geografického hlediska velmi rozmanité a není možné charakterizovat jejich jedním slovem – jak je to například s Jónskými ostrovy, na které sedí přirovnání „zelené“. Dodekaneské ostrovy jsou osobité – např. Astypalea a Patmos svojí architekturou již připomínají kykladské ostrovy, terén na ostrově Kasos je velmi pustý, Nisyros má zase díky sopečnému povrchu velmi úrodnou půdu.

Dodekanéské ostrovy svítí v očích pozorovatele jako mořské perly. Platí to v každém ročním období a za všech okolností: během klidného a voňavého jara, za sametového vánku během horkých letních dnů, jakož i během podzimních bouřek či větrné zimy. Budete okouzleni jejich krásou, útesy a horami, plážemi, antickými památkami, jejich obyvateli.

Mezi dodekanského ostrovy patří: Agathonisi, Arko, Astakida, Astipálaia, Attavyros, Fournoi, Ikaria, Kalimnos, Karpathos, Kasos, Kastellorizon, Khalki, Kinaros, Kos, Leipsoi, Leros, Levitha, Nisyros, Ofidoussa, Patmos, Rhodos, Samos, Saria , Symi, Syrny, Tilos a Zafora.

MAPA: Kde leží Dodekany

 

VIDEO: Dodekanéské ostrovy

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Dodekanské ostrovy – jako mořské perly”

  1. […] regionům Kréty je Sitia, frekventovaný přístav na severovýchodě ostrova, brána k Dodekanským ostrovům a rodiště básníka Vintsentzosa Kornarosa, autora díla Erotokritos. Cesta do odlehlejší […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.