Skopje – v samém srdci Makedonie



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 
Muzeum ve Skopje

Muzeum ve Skopje

Na Balkáně najdeme množství pozoruhodných zemí, které si získávají stále větší přízeň ve sférách cestovního ruchu. Vnitrozemská Makedonie sice neuspokojí milovníky plážového lenošení, avšak absenci moře dokonale vynahradí hornaté scenérie a okouzlující starobylá městečka s nádechem dávné historie.

Skopje – prosperující metropole

Na nejvyšším piedestalu ze všech makedonských měst stojí metropole Skopje, která se rozléhá v severní části země na březích řeky Vardar. Pestrá historie města sahá až do dob před naším letopočtem, kdy se v této příjemné scenérii zrodilo antické město SCUP. Svého rozkvětu však Skopje dočkalo až během byzantské a především následné 500-leté osmanské nadvlády, jejíž stopy pozorujeme v ulicích starého města ještě i dnes. Většinu 20. století strávila Makedonie v područí rozlehlé Jugoslávie. Až nakonec v roce 1991 přišla vysněná nezávislost, která povýšila Skopje na hrdé hlavní město samostatné Makedonie. V současnosti patří Skopje mezi vůbec nejrychleji se rozvíjející hlavní města celé Evropy. Staré budovy z dob komunismu se dočkaly nového moderního lesku, který se stal symbolem reprezentativní a prosperující evropské metropole. V posledních letech v centru města přibylo množství moderních staveb, muzeí, mostů, soch a památníků prezentujících bohatou historii této malé balkánské země. Široké promenády obohatily elegantní restaurace, malé kavárničky a vyhledávané noční kluby. Makedonci tak mohou být na své nezvyklé hlavní město právem hrdí.

Dvě tváře Skopje – mostem do minulosti

Cesta za poznáním dávných časů začíná na proslulém středověkém kamenném mostě přes řeku Vardar, která tvoří pomyslnou hranici oddělující dvě tváře Skopje. Nové a moderní čtvrti na pravém břehu řeky dokonale kontrastují s protilehlou starou částí města zvanou čaršija, což v překladu znamená „bazar“. Právě Skopje se totiž mohlo pochlubit vůbec největším bazarem na celém Balkáně, který svou velikostí a přitažlivostí dokonce konkuroval i vyhlášeným a známým bazarům v Istanbulu.

Most přes řeku Vardar

Most přes řeku Vardar

Populární bazar i největší kříž světa

Populární čaršija se rozlévá na spleť desítek uliček, které si ještě i dnes zachovaly svého obchodního ducha. Během procházky nás provázejí na každém kroku útulné čajovny, bary, a také tradiční restaurace, odkud se šíří vábivá vůně chutných grilovaných specialit. Ty se v Makedonii těší nesmírné oblibě a na místní kebap (čevapčiči) či pleskavicu (placky z mletého masa) domácí nedají za žádnou cenu dopustit. Národním jídlem však přesto zůstává tradiční pokrm tavče gravče – fazole v kořenité omáčce připravovaná ve speciální zapékací misce. Kolorit starého města doplňují různé trhy s ovocem a zeleninou, obchůdky s oblečením, tkaninami a starožitnostmi, ale i četné řemeslnické dílny, kde místní mistři nabízejí své ruční výrobky. Historickou majestátnost celé čaršija dodávají starobylé architektonické poklady v podobě byzantských kostelů a osmanských mešit, které jsou rozptýleny mezi bazarové uličky. Tomu všemu se z vrcholu pahorku nad starým městem přihlíží byzantská pevnost Tvrdina Kale, která na tomto místě trůní již od 6. století a stala se tak neodmyslitelnou součástí místní panoramatu. Z vrcholu mohutných kyklopských hradeb má člověk rázem celé Skopje jako na dlani. Nad městem s říční tepnou Vardar se zvedá hora Vodno, jejíž vrchol korunuje jeden z nových symbolů města – monumentální 66-metrový Kříž tisíciletí. Vznikl na počest 2000-letého výročí narození Ježíše Krista a díky svým kolosálním rozměrům se dokonce může pyšnit přívlastkem největší kříž světa.

Ve stínu zvonic a minaretů

Při procházce kamennými uličkami starého města narazíme na množství pozoruhodných staveb, které nás zasvětí do tajů dob dávno minulých. Nejvýznamnějším kostelem ze všech křesťanských svatyň čaršija je kostel Nanebevstoupení Ježíše Krista, nebo jak ho nazývají místní, Sveti Spas. Zajímavostí je, že původně byla tato svatyně ze 16. století téměř celá vybudovaná pod zemí. Osmané totiž zakazovali, aby jakýkoli kostel přesáhl svou výškou místní mešity, které byly předurčeny na absolutní dominanci městské panoramata. V interiéru kostela s tradiční dřevěnou zvonicí zaujme zejména nádherné řezbářské veledílo – monumentální ikonostas, jehož rozměry jsou opravdu úctyhodné. Sahá až do výšky 6 metrů a na šířku měří dokonce až 10 metrů. Na kostelním nádvoří padne člověku do oka bílý kamenný sarkofág, který se stal místem posledního odpočinku národního hrdinu Goce Delcevo. Právě on stál v čele organizace za makedonskou-bulharskou nezávislost, která se na přelomu 19. a 20. století postavila na odpor Osmanské říši. Přestože ho revoluce stála život, jeho poselství zůstalo u Makedonců hluboce zakořeněné i v dalších desetiletích.

Osmanská nadvláda trvající půl tisíciletí se výrazně odrazila i ve vzhledu města. Mezi starými domy vyčnívají minarety velkolepých mešit, které jsou zasazeny v příjemném prostředí malebných zahrad s fontánami. Staré časy balkánského orientu připomínají i několik turecké lázně korunované příznačnými malými kopulkami. Ulice čaršija dokonce ukrývá i slavný hammam Daut Paša z 15. století, který se stal vůbec největšími osmanskými lázněmi na celém Balkáně. Dnes v jeho architektonicky působivých prostorách sídlí národní galerie.

Skopje: stavební boom

V posledních letech zažívá Skopje obrovský stavební boom. Nábřeží řeky Vardar přímo oplývá duchem modernismu, individuálním v podobě nových nablýskaných architektonických děl, díky kterým získalo město nový lesk. Majestátní fasády muzeí, reprezentativní náměstí a promenády, či nové mosty se sochami makedonských legend povýšili Skopje na úroveň jiných atraktivních evropských metropolí.

Velkolepé náměstí

Jakmile město přikryje opona noci, ulice a okolní budovy se rázem rozzáří stovkami světel, které nás provázejí při klidné noční procházce půvabným nábřežím. Takovou kouzelnou atmosféru by mohlo závidět nejedno turisticky vychytané velkoměsto, a tak není divu, že si makedonská metropole získává stále větší obdiv na scéně cestovního ruchu. Přímo u starém kamenném mostě se rozkládá srdce moderního Skopje – náměstí Makedonija – vzdávající hold největšímu antickému dobyvateli Alexandrovi Makedonskému, kterého si domácí cení jako vlastního, byť etnicky nemá s nimi nic společného. Přímo uprostřed velkolepého náměstí stojí na vrcholu sloupu vzpínající se kůň s bojovníkem, kterým není nikdo jiný než sám legendární Alexander na svém věrném koni Bukefalovi.

Krásu náměstí důstojně doplňují okolní památníky národních hrdinů, osvěžující fontány a také monumentální vítězný oblouk. Nedaleko náměstí najdeme nápaditou retro-futuristickou stavbu, která slouží jako památný dům na počest Matky Terezy. Významná světice, která se svými skutky a dobrosrdečností proslavila po celém světě, se narodila v roce 1910 právě v Skopje. Přímo u kontroverzní stavbě nechybí ani oblíbená 2,5-metrová bronzová socha Matky Terezy, v její neodmyslitelné póze s modlícími se rukama. Mezi místní pamětihodnosti nepochybně patří i nevšední muzeum města Skopje, které sídlí ve staré budově někdejší železniční stanice. Na fasádě socialistické budovy na první pohled zaujmou obrovské hodiny, jejichž ručičky navěky zastavili na čase 5:17. Přesně v tento moment dne 26. července 1963 zachvátilo Skopje ničivé zemětřesení, při kterém přišlo o život přes tisíc lidí a převážnou část staveb nelítostně srovnalo se zemí. Od té doby však uplynulo dlouhých 50 let a makedonská metropole povstala z popela a nabrala jasný kurz směrem do moderní Evropy.

MAPA: Makedonské hlavní město Skopje

 

VIDEO: Krása Skopje

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.