Pula v Chorvatsku – jedno z nejstarších měst na IstriiOhodnoťte článek, budeme rádi: 
V Pule najdete mnoho historických budov...

V Pule najdete mnoho historických budov…

Pula je jedno z nejstarších měst na Istrii. Město s bohatou historií, staré přes 3000 let. Velikosti vybudovaného pobřeží a vybavenosti je Pula na prvním místě mezi istrijskými přístavy. Pula je nejvýznamnější a největší mořský přístav na Istrii, a Pulský záliv patří k nejlepším přirozeným přístavem na Jadranu. Přístup k moři je možný všemi dopravními prostředky, přičemž stojí za to upozornit na mezinárodní letiště, které je od Puly vzdáleno jen 6 km.

Co v Pule určitě navštívit?

Národní park Brijuni

Souostroví Brijuni tvoří 3 větší a 12 menších ostrovů, které se nacházejí v jihozápadní části pobřeží Istrie. Brijuni vynikají zvláštní mediteránskou vegetací, a jejich pozoruhodností je safari park, ve kterém žijí různá exotická zvířata. Kromě toho se na Brijunech nacházejí vzácné naleziště z dob římské a byzantské říše.

Dědictví Rakousko-uherské monarchie

Prohlídka rakousko-uherské civilní architektury a vojenských fortifikací, výlet lodí, prohlídka vojensko-sakrálních objektů určitě stojí v Pule za to.

Aréna v Pule

Je jednoznačně jednou z nejdůležitějších památek kulturně-historického dědictví poloostrova. Podle velikosti ji patří 6. příčka v kategorii takových staveb na světě. V dobách minulých sloužila Aréna jako stánek pro zvláštní divadlo, které nabízelo gladiátorské zápasy. Dnes je dějištěm významných kulturních akcí, především koncertů.

Herkulova brána (Herkulova vrata)

Nachází se mezi dvěma okrouhlými, pravděpodobně středověkými baštami. Vybudovaná je z neprofilovaných kamenných bloků, přičemž na vrchu obloukového otvoru je dnes již těžko rozeznatelná vyklesaná hlava Herkula a jeho hůl. Stejně je poškozený nadpis vedle hole, o kterém se předpokládá, že měl důležitý historický význam, neboť obsahuje jména dvou římských hodnostářů.

Triumfální oblouk Sergijevců – Zlatá brána

Oblouk dala vybudovat rodina Sergijevců na počest jejích tří příslušníků, kteří zastupovali vysoké hodnostářské funkce v Pule. Oblouk byl nakloněný na městskou bránu Porta Aurea (Zlatá brána). Brána a hradby byly začátkem 19. st. v důsledku urbanizace zrušeny.

Fórum – krásné náměstí

Hlavní náměstí antické i středověké Puly se nachází na západní straně města u pobřeží. Na severní straně fóra se nacházely dva stejné boční chrámy a jeden centrální, zasvěcen Jupiterovi, Juno a Minervě. Z nich je dnes zcela zachován Augustův chrám a z druhého bočního chrámu je viditelná zadní zeď, která posloužil při stavbě středověké radnice v 13.století.

Jak to žije ve městě Pula

Pula nabízí vedle zmíněných pamětihodností i široké možnosti pro odpočinek a dovolenou, výborně vybavené hotely a ostatní druhy ubytovacích kapacit. Turistická nabídka oplývá mnoha zařízeními pro sport, rekreaci a zábavu, jako jsou taneční sály, diskokluby, casino, pohostinství a restaurace, a různé druhy organizovaných výletů. Ve městě jsou i dvě mariny (přístavy pro jachty a plachetnice), díky kterým je mořský cestovní ruch na vzestupu. V okolí Puly se dají také najít mnohé možnosti ubytování, jako jsou turistické osady např. Bi-Village, či široké možnosti ubytování v soukromí. V blízkosti Puly leží dva překrásné parky. Jeden je přírodní park Kamenjak, jižně od Puly, nedaleko místa Premantura, zatímco druhý je severně od Puly, a tvoří ho souostroví Brijuni, které je zároveň i národním parkem.

I kulturu zde najdete

Pula je město s bohatými dějinami, kterými se ráda chlubí na každém kroku, a zvláště ve starém městě, přímo v centru, kde najdete i velkolepé díla římské kultury, jako jsou Aréna a Vítězný oblouk, ale také stejně efektní památky z novějších dob, z období rakousko-uherské monarchie.

Legenda o městu Pula říká

Pula je zmíněna v mytologické bajce o Jázona a Medei, kteří ukradli zlaté plátno. Kolhidani, kteří pronásledovali Jázona, došli až do severního Jadranu. Jelikož se jim nepodařilo dopadnout Jázona a vrátit zlaté plátno, nesměli se vrátit domů a tak na blízkém pobřeží, kde žila ilyrská plemena, založili nové město. Nazvali ho Polai, což znamená „město uprchlíků“.

Zábava v Pule

Pula nabízí bohatý koncertní repertoár. Na náměstích a v ulicích města můžete v různých kavárnách natrefit na živou hudbu a zajímavé programy a vystoupení. Pokud si chcete noční živoří vychutnat až do rána, doporučujeme navštívit známé diskotéky.

„Pulská noc – ulicemi našeho města“ – program se koná na šesti lokalitách, počínaje na náměstí Fórum.

Istrian Hand Made – výstava originálních istrijských suvenýrů a ručních výrobků.

Istra gourmet – výstava gurmánských istrijských výrobků.

MAPA: Město Pula

 

VIDEO: Město Pula

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.