Poloostrov Istrie (Istria) – zelené borovice, modré moře a bílé skályPoloostrov Istrie (Istria) – zelené borovice, modré moře a bílé skály 5.00/5 (100.00%) 2 votes
Pula a koloseum - to na Istrii nevynechejte

Pula a koloseum – to na Istrii nevynechejte

Istrie je největším poloostrovem Jaderského moře. Je trojúhelníkovým kouskem Země v severní části Chorvatska, kde zabírá prostor 2820 km2. V městečku Pazin (Pisino) se nachází sídlo státní správy tohoto regionu, který má 200 000 obyvatel. Poloostrov svým územím geograficky sahá až do střední Evropy.

Poloostrov Istrie – cítíte přítomnost Římanů

Díky ideální vzdálenosti od kontinentálních částí Evropy a příjemnému klimatu je Istrie turisticky nejrozvinutější oblastí Chorvatska. Zelené borovice, modré moře a bílé skály, to jsou charakteristické znaky Istrie. Vedle přírodních krás je známá svou antickou minulostí. Historii Istrie ve starověké minulosti ovlivnila zejména přítomnost Římanů, což zanechalo množství vzácných kulturních památek, z nichž nejznámější je Koloseum v Pule. Když v tomto městě, ale i jinde na poloostrově uslyšíte zvuk starých lidových nástrojů a vychutnáte cappucino v jedné z mnoha přímořských kaváren, pocítíte puls opravdových rušných letovisek Jadranu, zároveň s romantikou úzkých městských uliček, které jsou svědky století až tisíciletí.


Istrie a super příroda

Kraj žije přímo v malebném rytmu ovzduší přitažlivých krajinek, idylických osad, krásou ostrovů, lesů, vinic a především známých turistických letovisek. Je největším poloostrovem s velmi členitým pobřežím v severním Jadranu, kde návštěvníky vítají dobře vybudované turistická střediska, skryté v zeleni stromů. Pláže jsou kamenité i oblázkové, ale je možné najít i pláž s plochými oblázky nebo pískem. Istrie je oblastí výjimečných přírodních monumentů, kde se snoubí něha romantických zákoutí s tvrdostí a chladnou krásou skal, průzračným mořem, nádhernými plážemi, jezery, starobylými městečky, restauracemi, přístavy a trhy s ojedinělou atmosférou.

Městečko Umag a Umagská riviéra

Právě podél Umagské riviéry se nacházejí pěkné hotely, dobře vybavené campingy a komfortní prázdninové obydlí, restaurace s bohatým výběrem jídel, zábavními zařízeními a sportovními a rekreačními možnostmi. Město Umag se rozprostírá na malém poloostrově na severozápadním pobřeží Istrie. Starobylé městečko je známé ještě z dob starých Římanů. Má ideální polohu pro všechny druhy aktivního odpočinku. Turisté ho vyhledávají kvůli dobře vybudovaným plážím, příznivému klimatu a dobré poloze. Umag je každoroční dějiště „ATP-Croatia Open“. V Umagu se nachází významné tenisové centrum Chorvatska. Město také nabízí vynikající, typickou domácí gastronomii a lahodná vína ze zdejší produkce. V Umagu jsou komfortní hotely, bungalovy, apartmány a campingy spojené s tradiční pohostinností as příjemným personálem. Zde se můžete plně zrelaxovat při tenisu, ježdění, plachtění, cyklistice, jakož i při mnoha jiných sportovních aktivitách.

Na Umag navazuje rekreační oblast Punta a Katoro. Punta je vzdálena 3 km od starého městečka Umag a Katoro 2 km. Dalším navštívení hodnou lokalitou je Poreč jedno z nejznámějších středisek na Istrii, bohaté na historické a kulturní památky. V Poreči jsou velmi dobré rozsáhlé pláže, malebné zátoky s dobrou vybaveností pro různé sporty.

Odkaz Římanů

Každý návštěvník Istrie nesmí obejít Pulu, která je starobylým městem pocházejícím z dob římského impéria. Památky, jako i novodobá architektura vytvořili z Puly přitažlivé turistické centrum s lákavými rekreačními středisky jako Punta Verudela, Verudela nebo Pješčana Uvala. Jednou z nejcennějších památek je římský amfiteátr, kde se dodnes konají koncerty a filmové festivaly.

Letoviska na Istrii

I další letoviska v Istrii nabízejí příjemné pláže a bohatý společenský život. Dalšími známými středisky jsou: Pula, Rovinj a Rabac. Z Istrije můžete jít na různé zajímavé výlety za hranice Chorvatska: Fish picknik, Pula, Opatija – prohlídka míst, Benátky a Limski fjord – výlety lodí, Plitvická jezera a ostrovy Brijuni – prohlídka Národních parků, Postojna (ve Slovinsku) – nejkrásnější ledová jeskyně v Evropě. Letní teploty se v Istriji pohybují mezi 22 – 24 °C a od května až do konce září se můžete koupat v příjemném moři.

Vrsar

Vrsar, býval kdysi malým rybářským městem na západním pobřeží Istrie, které se postupně změnilo na dnešní překrásné kultivované turistické město s klidnou atmosférou. Najdete ho mezi městy Rovinj a Poreč v bezprostřední blízkosti Limského kanálu. Nedaleko pobřeží leží souostroví, složené z 18 malých ostrůvků. Ve Vrsaru se nachází i sportovní letiště. Leží na regionálním silničním spojení s Poreče a magistrále (M2, E751) Buje-Pula.

Rovinj

Rovinj

Rovinj

Rovinj je jedno z nejkrásnějších městeček na istrijském pobřeží. Leží na západním pobřeží, mezi městy Poreč a Pula. V minulosti býval především rybářskou osadou a přístavem, ale i dnes si uchoval silný duch rybářství – na pobřeží v nejužším centru Rovinje vidíme i dnes kotvit mnohé rybářské loďky a čluny.

Novigrad

Novigrad je městečko na jihozápadě Istrie, které vzniklo ještě v římských časech. Stará část města je obklopena hradbami, nová část je vybudována na malém poloostrově na severní straně vstupu do širokého zálivu přístavu Mirna při vtoku stejnojmenné řeky, jedné ze tří řek na Istrii.

Poreč

Poreč, ještě jedno z městeček na Istrii s dlouhou, přesněji 2000-letou historií. Leží na západním pobřeží poloostrova, mezi řekou Mirna na severu a Vrsar na jihu, přesněji v zátoce chráněné blízkým ostrovem Sv.Nikola.

Umag

Umag je nevelké město a přístav na severozápadě Istrie. Historické jádro Umagu leží na poloostrově mezi dvěma mělkými zálivy. Severní, větší záliv je chráněn zděným dlouhým molem, a vytváří tak malý přístav. Nová část města je obrácena směrem k otevřenému zálivu, přičemž se na severozápadě spojuje s turistickou čtvrtí. Marinu Umag najdete v severní části přístavu.

Medulin

Medulin je malé rybářské město, vzdálené os Puly jen několik kilometrů, rozvíjí v posledních letech intenzivně svůj potenciál na silné turistické centrum Istrie a Chorvatska.

Rabac

Rabac městečko ležící na východním pobřeží Istrie. Nachází se před průlivem Vela vrata, hlavním přístupem do Riječki zálivu, naproti ostrovu Cres, na úpatí Labinu. Hospodářskou základnu tvoří rybářství a cestovní ruch.

MAPA: Chorvatský poloostrov Istrie

 

VIDEO: Chorvatsko Istrie

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Poloostrov Istrie (Istria) – zelené borovice, modré moře a bílé skály”

  1. […] je jedno z nejstarších měst na Istrii. Město s bohatou historií, staré přes 3000 let. Velikosti vybudovaného pobřeží a […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.