Alonissos – masový turismus zde nečekejteAlonissos – masový turismus zde nečekejte 5.00/5 (100.00%) 1 vote

alsonissosChcete se toto léto na dovolené vyhnout plným plážím a hlučným letoviskům? I ve vychytané turistické destinaci jako Řecko se dají najít osamělé oázy klidu. Pokud tedy toužíte uniknout z uspěchaného každodenního kolotoče, ostrov Alonissos v Egejském moři je pro vás to pravé místo. Čeká tu na vás čistá voda, panenská příroda, zastrčené malé pláže a pocit, že se tu zastavil čas.

Alonissos, vzdálený jen pár kilometrů od známějšího ostrova Skopelos, je jeden z posledních tajných tipů znalců řeckého ostrovního života. Spolu s ostrovy Skopelos, Skiathos, Skyros a několika malými ostrůvky patří do souostroví Severní Sporady. Možná díky tomu, že je relativně izolován od turisty vychytaných řeckých ostrovů, zůstává mimo pozornosti každoročního návalu turistů. Pokud se rozhodnete letos jet na dovolenou právě zde, nečekejte tradiční hotelové komplexy s celodenním zábavou, ruchem a tobogány. Typickým obrázkem jsou spíše dvě – tři vily, vysoko nad malou pláží, ke které sice vede komplikovaná cesta, ale zaručeně najdete samotu.

Alonissos – téměř panenský ostrov

Vyznavačům masové zábavy, minigolfu, milovníkům zmrzliny, cukrové vaty a diskogúľ bude Alonissos zřejmě připadat příliš přispáním a nudný. Na druhé straně, málokde si můžete vychutnat autentičnost řeckého venkova a vykoupat se v snad nejčistších vodách Egejského moře a možná i celého Středomoří. Turistický ruch totiž díky přísným ekologickým limitům do ostrovního života zasahuje jen minimálně.

Tradiční sporty jako vodní lyžování či jízda na motorových člunech se například každoročně mohou praktikovat pouze na jedné ze sedmi velkých pláží, které se po roce obměňují, takže každá pláž má dostatek času se zotavit z případného znečištění, super to nápad.

Doprava omezená, klid maximální

Donedávna se dal ostrov projít pouze pěšky, po mnoha horských stezkách protínajících ho křížem krážem, nebo se nechat odvézt na zádech osla. Ani v současnosti není silniční síť bůhvíjaká a půjčoven aut je zde málo. Navíc téměř každá mapa ostrova se skutečností shoduje pouze v základních obrysech a nezřídka tak pátráte po silnici nebo chodníku, které neexistují.

Dnes již na ostrově najdete internetovou kavárnu, bankomat či signál pro mobilní telefon, ale výdobytky moderní doby se do ostrovního života vnášejí způsobem, který příliš nenarušuje tradiční atmosféru ostrova.

Městečko Patitiri – hlavní město ostrova

V současnosti je hlavním městem ostrova městečko Patitiri, které v překladu znamená révový list. Původně bylo hlavní město situované v horách a jmenovalo se stejně jako samotný ostrov Alonissos, v roce 1965 jej však postihlo zemětřesení a téměř ho srovnalo se zemí. Jeho obyvatelé se museli přestěhovat dolů k moři do Patitiri. Dnešní ostrovní „metropole“ byla dlouhá léta pouze nevábný shlukem provizorních betonových novostaveb.

Ostrov později postihla další rána, tentokrát v podobě masového pustošení škodlivým druhům hmyzu, zvaným fyloxéra, který vysává šťávu z kořenů révy a způsobuje tím jeho zánik. Pěstování révy na ostrovech se tak ocitlo v koncích. Jako v případě mnoha řeckých ostrovů, vystěhovalectví do Austrálie, Kanady nebo alespoň do Atén nabylo v těch dobách až hrozivé rozměry. Zdálo, že jakákoli životní perspektiva je lepší než zůstat na tomto zapomenutém místě.

Svítá na lepší časy

Dnes již Patitiri nevypadá tak špatně, i když mu chybí šarm městeček sousedního Skopelosu. Voda je zde však taková čistá, že si můžete klidně zaplavat hned vedle malého přístavu, kde kotví lodě místních. Ve městě se koncentruje to, co se dá považovat za alonissoský ostrovní turismus – shlukuje se tu nejvíce penzionů a apartmánů na ostrově a loďky nabízejí výlety na skryté malé pláže nebo na sousední ostrovy. Houfy lidí v Patitiri nečekejte, město zeje stejnou prázdnotou jako zbytek ostrova. Trochu se zaplní pouze na oběd, když sem dorazí lodě s výletníky ze sousedních ostrovů Skopelos a Skiathos.

Staré hlavní město

Jen hodinu pěšky nebo čtvrthodinu autobusem trvá cesta z Patitiri a ocitnete se mezi ruinami starého hlavního města. Domy v zničeném městě na kopci celá léta chátraly a rozpadávaly se. Změna se udála až v 80. letech, kdy si chajdy začali prakticky za směšné peníze kupovat cizinci, především Britové, Nizozemci, Švédové a proměnili je na letní sídla. Mnoho starých polorozpadlých domů bylo zrekonstruovaných a dnes už toto místo zdaleka není opuštěné. Chybí v něm sice původní obyvatelstvo, ale aspoň po něm zůstaly ukázky tradiční ostrovní architektury. Naštěstí lidé, kteří si zde tyto staré domy koupili a zrekonstruovali, byly spíše umělecké duše, architekti, výtvarníci, takže zrenovovaným domem nechybí vkus.

Úzké uličky, arkýře, výklenky a malé terasy, kam se vejde jen pár stolků, se staly lákadlem pro všechny návštěvníky ostrova. V městečku panuje příjemná, ba až domácká atmosféra. Právě zde se stává posezení u ouza nebo vína v některé z těsných uliček únikem z reality. A ten výhled! Z kopce můžete spatřit moře z obou stran ostrova. Masová turistika sem nikdy nedorazila, ve městě je jen pár penzionů. Alonissos se však stal poměrně exkluzivním místem, kde se pořádají různé výstavy, workshopy či letní školy. Tato exkluzivita se podepsala pod to, že dnes se už někdejší levné rozvaliny prodávají za nekřesťanské peníze.

Alonissos – centrála mořského parku

Všechny ostrovy v souostroví Severní Sporady (zejména však Skopelos a Alonissos) jsou zelené a bohaté na vegetaci i uprostřed léta. Zeleň poskytuje nejen stín, ale dobře vstřebává horký vzduch, takže ani srpnové dny zde nejsou takové rozpálené a nesnesitelné jako na vyprahlé pevnině. Husté jehličnaté lesy sahají na některých místech až k mořské hladině. Alonissos byl zvolen jako sídlo pro centrálu Mořského národního parku, který se rozprostírá na severní části tohoto ostrova a na území malých ostrůvků Kyra Panagia, Giura, Piperi, Skantzoura a Peristeri. Vody tohoto mořského parku jsou domovem mnoha chráněných živočišných druhů, mezi jinými i posledním útočištěm tuleně středomořského. Málokdy se vám ho však podaří spatřit, přestože výletní lodě zajíždějí až téměř do mořských jeskyní, kde mají tuleni své úkryty.

Směrem na sever ostrova přibývá pustiny a ubývá posledních zbytků civilizace. Pobřeží tvoří strmé útesy a dobrý přístup k moři je jen velmi vzácný. Nejsevernější lem ostrova je prakticky nepřístupný, jednak proto, že silnice v této části jsou dost nekvalitní a po moři se sem nedostanete. Nesmí se to, protože právě zde se rozprostírá nejvyšší ochranné pásmo mořského parku. Pokud si však troufáte a máte dostatečnou kondici na pěší pochod z pláže Agios Dimitrios, která je posledním místem dostupným skútrem nebo terénním autem, odměnou vám budou nádherné a zcela osamocené pláže, schoulené mezi strmými skalami a hrozivými útesy.

Pravá dovolená: klid a samota

Nezapomenutelné scenérie na severním pobřeží, husté jehličnaté lesy, čisté pláže, nekonečné toulky vnitrozemím ostrova a samota, to je to, co zažijete, pokud se sem vydáte. Pokud potřebujete alespoň na chvíli uniknout z pracovního shonu a jednoduše vypnout, vychutnávat ticho a klid, Alonissos je to pravé místo, kam se vydat.

TIP: mrkněte i na oficiální stránku ostrova – alonissos.gr/en/.

MAPA: Řecký ostrov Alonissos

 

VIDEO: Řecký ostrov Alonissos

Zdroj obrázku: alonissos.gr

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.