Zakynthos – perla ukrytá v Jónském mořiOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Zakyntos je znám svými jeskyněmi na pobřeží

Zakyntos je znám svými jeskyněmi na pobřeží

Ostrov Zakynthos (někdy je také nazvýván Zante) se svou rozlohou 406 km2 je třetím největším ostrovem v Jónském moři. Asi dvě třetiny ostrova zabírají hory a kopce. Zbytek tvoří úrodná nížina s překrásnými plážemi. Ostrov nemá příliš mnoho řek, ale je bohatý na podzemní prameny. Patří mezi nejslunnější ostrovy ve Středomoří. Průměrná denní teplota vzduchu v červenci a srpnu je 33 °C a moře kolem 24-25 °C.
Na širokých písčitých pláží si můžete zaplavat ve společnosti mořských želv, šnorchlovat nebo se potápět mezi skalami a v podvodných jeskyních. Můžete se povozit na plachetnici nebo surfovat. Zdejší horské oblasti jsou ideální na turistické procházky.

Zakynthos – ideální poloha

Zakynthos je výborně situován pro námořní plavby kolem Peloponéského poloostrova a také je to ráj pro potápěče. Velmi vhodná oblast na zkoumání podmořského světa je jihozápadní část ostrova v oblasti Keri, kde se nacházejí jeskyně. Také severovýchodní oblast je zajímavá, ale odpoledne tam bývají větší vlny. V potápěčských centrech najdete veškeré potřebné vybavení. Mezi nejznámější patří: Nero Tauchsport v Keri a Zante Diving v Laganas.


Ostrov plný fauny a flory

Každý rok od června do konce srpna v zálivu Laganas kladou vajíčka do písku želvy Caretta caretta. Po 55 dnech se vylíhnou mláďata. Jen 1 až 2 z 1000 se dožijí dospělosti. Kromě želv, můžete na ostrově vidět gekona, rhodského draka, ještěrky, zakynthoského králíka. V moři žije ohrožený druh tuleně středomořského, ale i ježci, medúzy, hvězdice a delfíni. Vaším uším určitě neujde cvrlikání cikád. Voda kolem ostrova je velmi čistá, ale v důsledku rozšířeného rybářství, zde není mnoho ryb. Ostrov je velmi úrodný. Daří se zde olivám, obilí, ovoci, vinařství. Taktéž zde můžete ochutnat fíky, mandle, oříšky, pistácie a citrusové plody. Co se týče flóry, můžete zde vidět platany, borovice, keře myrty, jasmín, ibišek nebo orchideje.

Střediska na Zakynthosu

Laganas

K nejznámějším turistickým střediskům Zakynthosu patří určitě Laganas. Nachází na jihozápadním pobřeží ostrova Zakynthos. Jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově s čistou vodou, jemným pískem a pozvolným vstupem do vody je dlouhá 10 km. Patří k nejdelším řeckým plážím. Na pláži najdete bohatý výběr vodních sportů, barů a občerstvení. Laganas je centrum zábavy a nočního života. V letním období nabízí širokou škálu hotelů, apartmánů, restaurací, barů, klubů, obchodů se suvenýry. Najdete zde supermarkety otevřeny od brzkého rána do pozdních nočních hodin připraveny uspokojit běžné potřeby turistů.

Argassi

Nachází se 4 km jižně od města Zakynthos pod horu Skopos, která dosahuje nadmořskou výšku 758 metrů a nabízí úžasný výhled na město a zbytek ostrova. Argassi nabízí širokou škálu ubytovacích zařízení, restaurací, obchodů a vzrušující noční život. Díky krásným plážím se zlatým pískem patří Argassi k vyhledávaným střediskům. Najíst se můžete v levnějších hospodách až po nóbl restaurace. Na výběr je řecká, italská, anglická a dokonce i čínská kuchyně, ale i fastfood. Je zde mnoho hotelů, apartmánů, studií, bungalovů a vil. Na nákupy můžete využít pěkný trh podél hlavní silnice, kde si můžete koupit šperky, suvenýry, tradiční produkty a oblečení. Součástí nočního života jsou karaoke bary, koktejly, živá hudba. Do sousedního města Zakynthos jezdí pravidelná autobusová linka. Je zde možné si pronajmout auto, džíp, motocykly, čtyřkolky a jízdní kola se pohybovat po celém ostrově.

Modré jeskyně na Zakyntosu

K jedním z nejoblíbenějších míst, kde se můžete dostat lodí z Ag. Nikolaos, patří Modré jeskyně. Nacházejí se v severní části ostrova. Během šnorchlování můžete vidět na skalách mořské řasy, které s bílým písečným dnem jeskyně odrážejí sluneční paprsky a vytvářejí světlo se zvláštním modrým odstínem. Nejlepší doba k návštěvě je dopoledne, když je efekt odrazů světla dokonalý. Větší jeskyně najdete v západní části ostrova. Doporučujeme jednoznačně navštícit tuto atrakci na Zakyntosu.

Navagio

Pláž Navagio je nejznámější výletní destinace na ostrově. Je to jedna z nejfotografovanějších památek na světě. Nachází se ve východní části ostrova, v blízkosti vesnice Volimes. Je možné se zde dostat pouze lodí. Jde o 200 m široký a 100 m hluboký zářez do 50 až 200 metrů vysokých útesů. Ztroskotala zde pašerácká loď, která tu zůstala a je z ní rezavý vrak.

Město Zakynthos

Město Zakynthos leží na úpatí kopce Bohal a je hlavním městem a hlavním přístavem ostrova Zakynthos. Architektura Zakynthosu je ovlivněna benátskými, anglickými a francouzskými dobyvateli. Po zemětřesení v roce 1953 byla nutná rozsáhlá rekonstrukce města. V dnešní době Zakynthos vypadá jako moderní město díky rozvíjejícím se aktivitám na ostrově. Můžete zde vidět mnoho zajímavých míst, jako např. impozantní kostel sv. Dionýsa, nádherné muzea postbyzantského umění. Na svahu blízkého zeleného kopce se nacházejí zbytky staré benátské pevnosti.

Alikes

Nachází se těsně vedle střediska Alikanas. Tyto dvě sousedící střediska propojené plážemi se nacházejí na severu ostrova přibližně 20 km od hlavního města. Názvy těchto středisek jsou podle solných dolů, které se nacházejí za městem. Středisko Alikes klidnější, ideální pro rodiny s dětmi. Pláž má jemný písek a voda je křišťálově čistá. Do města Zakynthos jezdí pravidelná autobusová linka. Alikes se nachází v nížinaté oblasti s množstvím olivovníků. K dispizici jsou vodní sporty, bary, taverny, discoklub.

Mezi klidnější střediska na Zakynthosu, ideální pro letní relax, patří Amoudi, Vassiliki, Agios Sostis a Kalamaki.

Pohled ze Zakyntosu na moře

Pohled ze Zakynthosu na moře

Pláže na Zakynthosu

Agios Nikolaos

Písečná pláž v zátoce poblíž Vasilikos s nabídkou vodních sportů a potápění.

Amboula

Pláž v severní části ostrova s nádherně čistou vodou.

Navagio

Slavná pláž, dostupná pouze z moře. Říká se jí takové „Pláž ztroskotání“. Před více než 20 lety zde totiž ztroskotala pašerácká loď s kontrabandem na palubě.

Bouka

Malá pláž poblíž Tragaki s mělkou vodou.

Kalamaki

Kalamaki leží vedle pláže Laganas. Právě zde kladou vejce vzácné želvy Caretta-caretta. Proto je v nočních hodinách pláž uzavřená.

Gerakas

Poklidná pláž, jedna z těch, kde želvy Caretta-caretta kládou SVA vejce.

Laganas

Letovisko Laganas na jihu ostrova patří mezi nejnavštěvovanější. Pláž je dlouhá Téměř 5 kilometrů a známá takové jako oblíbené místo želv pro kladení vajec.

Porto Koukla

Velmi pěkná písčitá pláž.

Porto Roma

Přístav ve Vasilikos a oblíbená pláž s vegetací zasahující téměř ke vodě.

Porto Limnionas

Místo, kde je příjemné posezení a možnost potápění. Můžete se zde i koupat.

Porto Roxa

Další oblíbené místo pro potápění.

Porto Zora

Písečná pláž ležící asi 17 kilometrů od města Zakynthos.

Tsilivi

Dlouhá písečná pláž s průzračnou vodou.

Tragaki

Pláž poblíž Tsillivi vzdálená asi 7 km od hlavního města.

Xyngi

Asi 20 kilometrů od hlavního města najdete malou oblázkovo-písečnou pláž. Nedaleko vyvěrají sirné prameny a tak má zde voda příznivý vliv na kloubní nemoci a kožní onemocnění. Je vhodná pro lidi s revmatickými problémy.

TIP: Navštivte řecký ostrov Mykonos

MAPA: Ostrov Zakynthos

 

VIDEO: Krása Zakyntosu

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Zakynthos – perla ukrytá v Jónském moři”

  1. […] Kefalonie, lehce najdete mezi Zakynthos a Lefkada. Podle řeckého básníka Homéra měla právě Kefalonie patřit spolu s nedalekou […]

  2. […] TIP: Nádherný je i řecký ostrov Zakynthos. […]

  3. […] Zakynthos, Lefkada, Kefalonie, Ithaka a Paxos jsou nejznámější Jónské ostrovy – kromě nich […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.