Jónské ostrovy – řecká krása



Jónské ostrovy – řecká krása 5.00/5 (100.00%) 1 vote

plaz-zakynthosKorfu, Zakynthos, Lefkada, Kefalonie, Ithaka a Paxos jsou nejznámější Jónské ostrovy – kromě nich patří do Jónského moře řadu dalších malých ostrůvků jako Antipaxos, Meganisi, či Skorpios – ostrov miliardáře Onassise.

Obyvatelé Jónských ostrovů si odjakživa ctili tradice, absorbovali vlivy různých kultur, umění, hudby, západních i východních jazyků. Vytvořili si tak své vlastní intelektuální inspirace a sílu, jejichž vliv nadále fungoval i za dob byzantské, benátské, francouzské či britské nadvlády.

Jónské ostrovy zažily v minulosti krušné časy bojů, válek, bezpráví. Dokonce byly považovány za jakousi „revolucionářskou dílnu“, vojenskou akademii vůdců velké revoluce z roku 1821. Poskytovaly skrýš pro Řeky prchajících z ostrovů, kde už začala turecká nadvláda. V době největšího tureckého útlaku byly právě Jónské ostrovy baštou postupně se vzmáhajícího národního probuzení. Nakonec až v roce 1863, pod dohledem Velké Británie, byly všechny Jónské ostrovy přičleněny k Řeckému království.

Jónské ostrovy a jejich krásu popsali v nejednom svém díle jejich rodáci – slavní řečtí spisovatelé jako Dionysios Solomos, Andreas Kalvos, Aristotelis Valaoritis či Nikos Kavvadis.

Krásně zelené Jónské ostrovy

A co mají Jónské ostrovy společného? Především je charakterizuje bohatá zeleň a krásná příroda. Všechny jsou jednoduše – zelené. Téměř na každém takovém ostrově najdete přenádherné zátoky s tyrkysovým mořem (Navagio na Zakynthosu, Myrtos na Kefalonii, Porto Katsiki na Lefkadě, prakticky celý Paxos a Antipaxos …). Neodmyslitelné jsou krásné pláže a teplé moře, jakož i podobná architektura.

Trošku z mytologie

Jedna zajímavá příhoda z řecké mytologie tvrdí, že ostrov Paxos byl úkrytem milostných her Poseidona. Poseidón – bůh moře – toužil vytvořit překrásné, klidné místo, daleko od lidí a ostatních bohů, kde by se mohl usadit se svou nádhernou ženou Nyridou Amphitrite. Tak tedy svým trojzubcem udeřil do nejjižnější části ostrova Korfu, s cílem oddělit kus země, a vytvořit tak Paxos. Silné vlny však způsobily, že Poseidón svůj trojzubec ztratil, který prý později objevili praobyvatelé ostrova Paxos. Možná i proto je dodnes symbolem ostrova trojzubec.

Na začátku vzpomínáme, že Jónské ostrovy jsou úzce spjaty s odyseou. Symbolicky znamená odysea putování člověka po nelehké cestě životem. Velmi pozoruhodnou „odyseu“ přežil i člověk jménem Aristotelis Onassis: Smyrna, Řecko, Argentina, Amerika, Británie a – Skorpios. Tento lodní magnát ve svém životě získal asi všechno, po čem člověk může toužit: slávu, lesk, obrovský majetek av neposlední řadě tehdy nejkrásnější a nejznámější ženy světa. Operní divu Marii Callas a Jackie Kennedy – někdejší první dámu Spojených států amerických. Onassis věděl, jak správně „hrát hru“, věděl si život naplno užívat – proto si koupil i ostrov Skorpios, kde mohl žít bezpečně ukrytý před očima neustále ho nahánějících paparazzi.

Všechny ostrovy jsou přenádherné. Každý je jiný, kouzelný a jedinečný. Přírodní památky, historické krásy, které dodávají těmto místům mystický nádech … toto všechno najdete na každém z nich. Mezi největší Jónský ostrov se řadí Kefalonie. Turisty láká zejména pohádkovými plážemi, vnitrozemí je bohaté na přírodní krásy. Povrch země je hornatý s množstvím nádherných útesů, které nabízejí kouzelný výhled na krajinu.

Pokud hledáme nějaký společný prvek ostrovů, můžeme říci, že jejich charakterizuje pestrá fauna a flóra, zátoky s tyrkysovou vodou, teplé moře, srdeční pohostinní lidé. Mezi nejnavštěvovanější zálivy patří Navagio na Zakynthosu, Myrtos na Kefalonii, Porto Katsiki na Lefkadě, prakticky celý Paxos a Antipaxos …. Neodmyslitelné jsou krásné pláže a teplé moře, jakož i podobná architektura.

Co se týče pláží, nedá nevzpomenout si na rozčarování zažité právě na ostrově Zakynthos. Člověk projde jen pár kilometrů a najde úplně jinou pláž, s jiným pískem, dokonce vodou jiné barvy. Tyrkysově zelená, modrá, azurová … těžko najít ve vlastní slovní zásobě pojmenování pro jednotlivé odstíny a zabarvení. O složení povrchu nemluvě – písek rozmanitých barev, kamínky úžasných tvarů a variací … z takové dovolené bývá návrat obvykle velmi krutý a člověk si na chviličku pomyslí „byl jsem vyhnán z ráje …“.

MAPA: Jónské ostrovy

 

VIDEO: Řecko – Korfu, Paxos, Kefalonia (dokument) dabing cz

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.