Řecký poloostrov Pelion – letní sídlo bájných řeckých bohůOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Klidný Pelion je vhodný pro rodiny s dětmi..

Klidný Pelion je vhodný pro rodiny s dětmi..

Poloostrov Pelion se nachází přibližně 250 km jižně od Soluně. Je to poloostrov, kde byste marně hledali antické památky jako v Delfách nebo Aténách. Na druhé straně, Pelion nabízí něco jiného. Je to nádherná oáza zeleně, stoletých stromů, květin a krásných pláží. Od vyprahlé země ve vnitrozemí Řecka má velmi daleko. Traduje se, že poloostrov Pelion je letní sídlo bájných řeckých bohů a také mýtických kentaurů – mýtická postava z poloviny člověk, z poloviny kůň. Pelion omývá z jedné strany Pagasitický záliv a z druhé strany Egejské moře. Na východní části poloostrova se soustřeďuje většina cestovního ruchu. Pilio, Pilion nebo Pelion má tvar obrácené boty a patří do regionu Thesálie.

Volos a Makrinitsa

Naše cesta začala ve městě Volos, které je považováno za bránu do této oblasti. Je to typické přístavní město. Od Soluně se ale liší mnohem čistším prostředím a mořem, protože není tak přelidněné. Dominantou města je promenáda, kde si můžete prohlédnout zástup jachet a lodí různých velikostí. Kousek od Volos leží malebná vesnička Makrinitsa.

Tvoří ji nádherné náměstí kde roste pět gigantických platanů, pod které se můžete skrýt a vychutnat si výhled na mořem omývané město. Vesnice byla založena v 13. stol. Jméno Makrinitsa pochází od řeckého slova makro-dlouhá. Největší rozmach zažila v tureckém období, v 18. stol., kdy zde žili bohatí řečtí statkáři a podnikatelé, kteří zde vystavěli své přepychové prostorné domy v tradičním severořeckém stylu.

V horských oblastech roste Řecký horský čaj. Této peloponéské šalvěji se daří spíše ve vyšších polohách. Na řeckých ostrovech je oblíbený jako nápoj pro zmírnění žaludečních obtíží a při nachlazení. Používali jej již staří pastevci koz a ovcí, kteří trávili celé dny vysoko v horách.

Okružní jízda na Pelionu

Vydali jsme na okružní road trip kolem Pelionu. Naše první destinace byla Kala Nera, na první pohled nádherná pláž, v porovnání s Leptokarii nebo Paralii. Nádherné slaměné slunečníky dotvářely přímořskou atmosféru. Nejvýznamnější obce západní části poloostrova jsou Agria, Áfissos, Milina a Horto a Kala Nera, která je považována za turistické centrum Pelionu.

Vesnička Milina

Další den jsme se přesunuli jižněji do vesničky Milina. Cestovali jsme hlavně stopem, což je velmi dostupný způsob přepravy i přesto, že Řecko je vychytaná dovolenková destinace. Bohužel, na tomto poloostrově byl přesun veřejnou dopravou často velmi náročný a nic jiného nám nezbývalo. Milina působila klidným dojmem, destinace vhodná hlavně pro rodiny s dětmi a lidi co mají rádi klid a relax.

Okouzlující příroda poloostrova

Cestování stopem má velkou výhodu, velmi rychle se člověk dostane do kontaktu s domácími. Milý manželský pár nám poradil pár zajímavých míst. Naší další zastávkou byla rozhodně Tsagarada a její krásné husté lesy. Z městečka Tsagarada vede velmi pěkný chodník až k pobřeží napříč lesem plným kaštanovníků, fíkovníků a granátových jabloní. Protože byla právě sezóna kdy fíky dozrávají, neodolali jsme pár jsme si „ukořistili“. Příroda západní části Poloostrov byla ještě více okouzlující. Všude kolem samé olivovníky a zeleň.

Přátelští obyvatelé

Řekové v této oblasti jsou velmi milí. Rádi vám poradí, pomohou a jsou velmi pohostinní. Velké procento obyvatel ovládá angličtinu na dobré úrovni, proto je komunikace snadná. Typická je i řecká lenost. Během jejich odpolední siesty se připravte na to, že vám ani domácí nebude ochoten ukázat pokoj a ubytovat vás.

Tsagarada a Milopótamos

Naší cílovou destinací byla krásná pláž Milopótamos. Jednoznačně nejkrásnější pláž jakou jsme kdy viděli. Bílý písek, průzračné moře obklopené skalnatými útesy. Ráj na zemi. Daleko od všech problémů každodenního života.

Klídeček na Pelionu

Pelion je vhodnou destinací pokud máte chuť na alternativní dovolenou a chcete se vyhnout davům zvědavých turistů. Nejlepší způsob přepravy je letecky do Soluně a odtud vlakem do města Volos, což trvá přibližně dvě hodiny. Z přístavu Triker se dá trajektem přesunout na přilehlý ostrov Skiathos. Na tomto ostrově se nachází množství písčitých pláží, zelené přírody a je oblíbenou turistickou destinací.

MAPA: Poloostrov Pelion

 

VIDEO: Fotografie z poloostrova Pelion

Zdroj obrázku: „Agios Ioannis hc“ by Holger CasselmannOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.