Kalábrie – plná vitality a historického dědictvíKalábrie – plná vitality a historického dědictví 4.60/5 (92.00%) 5 votes
Zde se rozprostírá Kalábrie...

Zde se rozprostírá Kalábrie…

Na jihu Itálie, tam kde se pobřeží už téměř dotýká Sicílie, na úpatí Apeninského horského pásma, na konci zálivu Polikastro, tam se moře dotýká Kalábrie. Plná vitality a historického dědictví zemi mýtů, byzantského náboženství, staletých olivovníků, čistoty a klidu. To je Kalábrie.

Kalábrie – obklopena mořem ze dvou stran

Zcela jižní a přitom evropská země, jejímž moře dalo silné podněty pro vlastní historii, a jejíž moře vytváří budoucnost. Kalábrie je obklopena mořem ze dvou stran. Tyrhénské moře tvoří rám jeho západního pobřeží. Představuje se nám jako střídání velmi odlišných zemí s charakteristickou flórou a faunou.

Jónské moře, které omývá pobřeží jihovýchodní Kalábrie není jen geografickým celkem, ale i místem, které je obdarováno duchem. Bělostné a rovné pláže se střídají se skalnatými výběžky, útesy a jeskyněmi. Směrem na jih je pobřeží pokryté typickou středomořskou vegetací.

Citrusové háje, množství vinic a nádherná architektura italského jihu, zvláště dotvářejí krásu krajiny. Je to kraj převážně hornatý a nepříliš bohatý. Setkáte se v průměru o 15 až 20 procent s nižšími cenami, než v jiných částech Itálie. Průmyslová centra zde téměř nenajdete, zato překrásných přírodních scenérií s nezapomenutelnými vyhlídkami je zde více než dost. To se v posledních letech, kdy se zde rozvíjí turismus, stává výhodou.

Díky tomu má Kalábrie nezanesené pobřeží, kilometry opuštěných oblastí, pláží a zátok, a navíc především v části na straně Tyrénskeho moře vynikající a překrásnou scenérii; dokladem je hlavně celá oblast Capo Vaticano a Tropea.

Moře a pláže v Kalábrii

Najdete zde nepřelidněné pláže všeho druhu – písek, štěrk, kamínky i skály – vždy v čistém přírodním prostředí s křišťálově průzračnou vodou, ideální pro milovníky potápění. Tato oblast má nejčistší úseky moře nejen v oblasti Itálie, ale i v celé Evropě. Kalábrie je mezi cestovateli nazývána rájem pro koupání. Budete uchváceni krásou přírody, zaskočeni průzračností zdejšího moře, potěšeni pohostinností místních obyvatel a obohaceni nezapomenutelnými dojmy.

Najdete zde nepřelidněné pláže všeho druhu – písek, štěrk, kameny i skály a křišťálově průzračnou vodu sytě modrá barvy. Tato oblast má nejčistší úseky moře nejen v oblasti Itálie, ale i v celé Evropě. Mezi vyhledávané střediska patří Scalea, jejíž překrásné písčité pláže v kombinaci s vinicemi a citrusovými háji vytvářejí z tohoto městečka jedno z nejpohostinnějšími míst celé Kalábrie. Více návštěvníků se soustřeďuje i ve městě Tropea, jehož pláže s jemným bílým pískem jsou zpestřené výskytem skalních útesů. Moderní letovisko najdete v Praia a Mare. Azurové moře tu omývá písčité pláže s malými oblázky vulkanického původu. Nádherně je i v Capo Vaticano, které je proslulé svou krásnou přírodou a turistickým světem bylo objeveno pouze před pár lety.

Trošku z historie

Historie Kalábrie je kromě Římanů spjata především s Řeky a Albánci, kteří zde dodnes obývají některé oblasti a stále si udržují svůj jazyk a obyčeje. Řecké osady se rozkládaly mimo jiné v Reggio Calabria, Locri, Crotone, Sibari již od 8. století. Hlavním městem je Catanzaro. K návštěvě dále doporučujeme města Tropea, Scilla, Stilo, Rosana, Regio Calabria Gerace, Locri a mnoho dalších překrásných městeček.

Kalábrie je zvláště vhodná i pro ty, kteří neradi cestují na dovolenou během hlavní sezóny. Vyznačuje se teplým a příjemným podnebím od dubna do října. Teplota moře dosahuje 22 stupňů již v květnu a na stejnou hodnotu klesá až v polovině října. Ideální období zde vládne od května do července, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem příjemných 30 stupňů C. V červenci a především v srpnu teplota místy dosahuje 40 stupňů C.
Kalábrie nabízí skvělé možnosti na klasickou letní dovolenou a vybrat si můžete mezi písčitými a kamenitými plážemi. V nabídce jsou i velké resorty a malé penziony. Kromě toho byste neměli během dovolené v Kalábrii vynechat ani místní sladkou specialitu Tartufo, která je legendou místních zmrzlináren. K tradiční chuti místní kuchyně patří i červená cibule a samozřejmě množství čerstvého ovoce.

Aktivní odpočinek v Kalábrii

Čistá voda a členité pobřeží vytváří ideální podmínky pro šnorchlování a potápění. V nabídce jsou i kurzy s kvalifikovanými instruktory a pokud je zvládnete, můžete se potopit k jedné z 50 potopených lodí v této oblasti. Některé z nich pocházejí až ze 4. století př.nl Jónské pobřeží Kalábrie zase nabízí úžasné možnosti na surfování. Zastoupeny jsou i další vodní sporty jako vodní lyžování, člunkování, plachtění apod. Hornatá část země je jako stvořená pro milovníky turistiky, horské cyklistiky či jízdy na koni.

cal

Kam se mrknout?

Kalábrie nabízí turistům až tři národní parky, jmenovitě Parco Nazionale dell’Aspromonte na samém jižním cípu, Parco Nazionale della Calabria uprostřed a na severu se rozprostírá rozlehlý národní park Pollino. Na celodenní výlet se můžete jít například na Liparské ostrovy, které jsou tvořeny třemi krásnými různorodými ostrovy vulkanického původu – Lipari, Vulcano a Stromboli. Daleko není ani na největší italský ostrov Sicílie a opačným směrem se můžete vybrat do Neapole.
Pro Kalábrii jsou typické nádherné pláže. Její pobřeží měří 741 kilometrů a tak nikdy nejsou přeplněny. Jsou zde pláže písčité, štěrkové, ale i skalnaté, všechny omývané průzračnou vodou.

Zábava a noční život

I když tato oblast patří mezi ty klidnější, na své si zde přijdou i milovníci bujaré zábavy. Po vydatné italské večeři, která se podává kolem půl desáté večer a trvá i přes hodiny, můžete navštívit noční podniky, které jsou otevřeny až do časného rána. Pěstuje se zde výborné červené víno, které by bylo hřích neochutnat. V městečku Diamante, které je známé pěstováním štiplavých papriček, se každoročně v září koná feferonkový festival, během kterého si můžete koupit různé zboží a suvenýry, dokonce i feferonkovou pálenku. I ostatní města a vesnice mají během roku své slavnosti, takže o zábavu je postaráno téměř každý den.

MAPA: Oblast Kalábrie

 

VIDEO: Krásy Kalábrie

Zdroj obrázku: „Reggio Calabria – Castello aragonese02“ od Al Ianni from Messina, Italia – Castello Aragonese – Reggio Calabria. Licencováno pod CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Kalábrie – plná vitality a historického dědictví”

  1. […] říci, že 100 km jízdy po dálnici stojí 5 €. Neplacené úseky najdeme tedy v Kampánii a Kalábrii, v celém úseku od Salerna po Reggio di […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.