Sarti – řecký ráj pro dovolenkářeSarti – řecký ráj pro dovolenkáře 5.00/5 (100.00%) 2 votes

sarti_sunset0027Sarti – dovolenková destinace, která disponuje vším, co pravá dovolená u moře má mít. Pískové pláže, křišťálově čisté moře, zátoky vhodné pro potápění, pozvolný vstup do moře vhodný i pro dovolené s dětmi. Promenáda, obchůdky se suvenýry, cukrárny, bary, taverny, ale i diskotéky přímo na pláži. Půjčte si moped nebo auto a prozkoumejte tuto exotickou oblast Chalkidiki nebo se nechte zlákat na výlet na lodi v rámci fakultativních výletů.

Sarti – bývalé rybářské městečko

Sarti je bývalé rybářské městečko, které se nachází na východním pobřeží Sithónie – středního výběžku souostroví Chalkidiki. Dnes je Sarti vyhledávaná turistická destinace, která v sobě kombinuje krásy hor a tyrkysového moře s bílými plážemi spolu s odlehlými zátokami, které přitahují návštěvníky, co touží po nezapomenutelných vzpomínkách. Sarti je vyhledávané místo dovolené i pro alergiky a astmatiky, neboť získalo vlajku za čisté ovzduší.

Pláže v okolí Sarti

Hlavní písčitá pláž je asi 3km dlouhá a končí výběžkem s kapličkou, odkud je krásný výhled na celé Sarti. V okolí se nachází několik nádherných pláží se zátokami obklopenými piniovými stromy, což poskytuje soukromí. K nejznámější pláže patří ta v zátoce Portokali (Orange Beach). Prý se zde natáčely části z filmu Modrá laguna. Pohled na zátoku vám připomene Seychely s bílým pískem, zbarvením moře všemi modrými barvami a skalami, z nichž jsou vytesány sochy. Piniové stromy jsou zase vhodným úkrytem před sluncem a zároveň vytvářejí z této zátoky útulnou pláž. Od 1km do 30 km od Sarti umíte najít několik různých pláži, takže každý si přijde na své. Skoro každá z nich má v blízkosti kemp.

Přibližně 1km jižně od Sarti se nachází Doherio – pláž Platania, kde se nachází nejpopulárnější taverna okolí města, Teano. Právě zde si můžete vychutnat typický řecký večer s folklórní hudbou. Pláž je zde čistá, písečná a bez slunečníků a lehátek. Asi 2km na jih od Sarti je Goa pláž, která je vyhledávána hlavně mladými, protože se zde nachází bar, kde se během dne můžete osvěžit a v noci zažít diskotéku přímo u moře. Pláž Armenistis je lokalizována asi 12 km na sever od Sarti a je známá pro nejlepší organizovaný kemping v Řecku. Modrou vlajkou ohodnocena pláž s bílým pískem nabízí slunečníky, lehátka, sprchy, toalety, hřiště a jiné aktivity lákající mnoho rekreantů.

Vyrazte na výlet do okolí Sarti

Sarti má mnoho půjčoven, takže není problém si vypůjčit auto, motocykl nebo kolo a probádat celou Sithonii. Hlavní pláž v Sarti nabízí zas půjčení si windsurfů, kajaků, pedálových šlapadel a loděk. Nachází se zde i dětské hřiště. Mezi oblíbené činnosti patří jízda na vodních skútrech, ale i poznávání okolí ze hřbetu koně či osla.

Místní obyvatelé jsou velmi pohostinní. Je zde několik hotelů a apartmánů k pronájmu, pro příjemný a pohodlný pobyt, a také několik kempů a karavan parků pro milovníky přírody. Vyberte si nějakou pochoutku z množství restaurací, taveren s rybími specialitami, ale i stánků s nabídkou typického řeckého jídla gyros. V uličkách často voní i čerstvé pečivo či pečená kukuřice. Sedněte si do kavárny na hlavním náměstí na frappé a ochutnejte baklavu- moučník z listového těsta s medem a oříšky. Mladí si také přijdou na své, protože se zde nachází například diskotéka Macedonia, ale i jiné zábavní podniky. V nich můžete tančit do ranních hodin uvnitř, ale i venku na terase. Goa pláž nabízí taneční zábavu přímo na pláži, kde z baru vyhrávají různé styly hudby, a Platania taverna vás zase seznámí s řeckou hudbou a tancem.

Možnosti výletů

V rámci fakultativních výletů máte několik možností. Sami se můžete projít asi 500 metrů od Sarti, kde se nachází klášter Xenofontos. Kostel, který se zde nachází, byl postaven v roce 1867 a zbytek budov v roce 1900. Lodí můžete vybrat na výběžek Chalkidiki, Athos, což je název poloostrovu, ale i hory. Pro informaci je to i Autonomní mnišská republika. Výlet lodí do modré laguny na severu Sithonia nebo na ostrov Amouliani je lákadlem pro milovníky moře a grilovaných ryb.

Můžete se dát zlákat na výlety autobusem a projít se uličkami Soluně. Mnozí se nechají přemluvit na výlet do oblasti Thesálské roviny, kde se nacházejí kláštery Meteora na skalních věžích. Jeďte, je to opravdu super.

Byli jsme v Sarti – jak to vypadalo?

Už po příchodu do Sarti nás okouzlila překrásná dlouhá pláž s jemným pískem a křišťálově čistým mořem. To je největším lákadlem pro rekreanty. Pláže jsou nepřeplněné a nabízejí vynikající služby pro své návštěvníky. V destinaci Sarti jsou všechny s pozvolným vstupem do moře, jsou veřejné a nezpoplatněné. Pokud chcete ležet na lehátku pod slunečníkem, stačí když si objednáte v baru například nápoj a můžete na něm ležet celý den. Ti, co je nebaví ležet na pláži, mají možnost zapůjčit si šlapadlo, vodní skútr, kajak, windsurfing, nebo se s partou provézt na banánu. Pro příznivce potápění a šnorchlování nabízí Sithonia nádherně průzračné modré moře s bohatým podmořským světem.

V okolí Sarti je mnoho krásných menších pláží a romantických zátok, které jsou dostupné pěšky, na skútrech či autem. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je Pomerančová pláž, která je i naším dovolenkovým tipem. Je to dobrodružná plavba lodí s přestávkou na koupání při Pomerančové pláži a na neobydleném ostrově Diaporos u městečka Vourvourou.
Nedá nám nevzpomenout tajemný Athos, který můžete každý den obdivovat z pláže. I na toto místo se pořádají výlety lodí. Poloostrov Athos je samostatnou mnišskou republikou a je zde soustředěno 20 klášterů. Vstup na Athos je možné vybavit si na ministerstvu v Soluni, ale udělat tak mohou pouze muži. Povolení se vydává na pět dní, přičemž první den si muž může prohlédnout kláštery a další čtyři dny ho přidělí k mnichovi. Během těchto čtyř dnů návštěvník zažije každodenní mnišský režim (8 hodin pracuje, 8 hodin se modlí a 8 hodin spí). Žena nevkročila na půdu mnišské republiky již více než 950 let. Přikazuje to starý zákon, podle kterého je ženské pohlaví velkým pokušením pro mnichy.

V průběhu plavby se seznámíte se západním pobřežím, kde uvidíte osm nádherných ortodoxních klášterů. Přestávku ve městě Ouranopolis můžete využít na oběd v jedné z místních taveren nebo na nákup suvenýrů.
Skutečné nákupní šílenství můžete zažít v Soluni, která je od Sarti vzdáleno 120 km. Pokud vás zajímá tradiční řecká uvolněná atmosféra, nezapomeňte se zastavit na centrálním trhu, který je přímo ve středu města. Můžete zde obdivovat nádhernou přehlídku nejrůznějších druhů květin, ovoce, zeleniny, mořských ryb a masa. Určitě si něco vyberete.

V Sarti zažijete dovolenkovou atmosféru se spoustou obchůdků, restaurací s řeckými specialitami a tavernami. Doporučujeme ochutnat pravý řecký gyros, který se nedá srovnat s tím českým a za relativně nízkou cenu (2,50 EUR) dostanete velkou porci. Na pláži si objednejte frappe, které je zde opravdu výborné a ve vedrech velmi dobře osvěží.

Zde si skutečně vychutnáte dovolenou se vším, co k ní patří.

TIP: Podívejte se na Oficiální stránku o Sarti.

MAPA: Sarti

 

VIDEO: Krása Sarti

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.