Ostrov Karpathos – romantika drsných hor a rajských plážíOstrov Karpathos – romantika drsných hor a rajských pláží 5.00/5 (100.00%) 1 vote
Městečko Olympos na ostrově Karpathos

Městečko Olympos na ostrově Karpathos

Jeden z nejjižnějších řeckých ostrovů, Karpathos, Vám nabízí dovolenou s kontrastem divoké horské přírody a excelentních pláží. Není dosud poznamenán masovým turismem, proto zde ani nehledejte klasické komerční dovolenkové radovánky, či luxusní resorty. Avšak právě díky tomu si i v současnosti zachovává svou osobitost. Není problém potkat cestou, či u hotelu pasoucí se kozy a ovce, uvidíte nekonečné množství včelích úlů, úzké strmé horské silnice, zasazené v drsných kopcích ostrova a tradiční, vždy otevřené kopulovité kostelíky. Dovolená na ostrově Karpathos je určitě zážitkem pro romantickou duši a výbornou volbou pro pěší turistiku.

Pro koho je vhodná dovolená na ostrově Karpathos

Dovolená na ostrově Karpathos, romantika drsných hor a rajských pláží – pokud toužíte po soukromí, romantice, nemáte rádi davy turistů a poloprázdné pláže jsou pro Vás ideální

pokud máte rádi přírodu, scenérie, nevydržíte na jednom místě na pláži a potřebujete skloubit dovolenou s výletem do hor. Ostrov je dokonale protkán sítí dobře značených stezek.
pokud potřebujete dobrodružství, poznávat a prozkoumávat tajné místní zákoutí. Adrenalin můžete vyplavit i na čtyřkolce, či enduru. Sami, bez otravného doprovodu a na žádných béčkových trasách jako v Egyptě … Doporučujeme pouze pro zdatné a zkušené, kteří stroje skutečně ovládají.
– méně odvážní mohou prozkoumat místní vesničky i na jeepech, případně výlety přes místní agentury
pokud chcete zkusit vodní sporty. Karpathos a jeho jihovýchodní pobřeží v okolí Prassonisi je top destinací pro surfing, kitesurfing a windsurfing


Pro koho ostrov Karpathos není?

– pokud máte v oblibě velké hotelové komplexy a velkovýkrmny turistů, z nichž nevystrčíte nos
hledáte aquaparky, akvária, zábavní parky, diskotéky až do rána, ultra all inclusive služby a další obdobné atrakce, bez kterých se na dovolené neobejdete
jste náročný. Nenajdete zde žádné luxusní ubytování či gurmánské hody. Pro velkou většinu jsou však pohodové soudit a apartmány s místní tradiční stravou optimálně. Karpathos je ostrovem, žijícím svými tradicemi av skromnosti, proto pokud se nechcete přizpůsobit místní dostupnosti potravin a zvyklostem, vyberte si dovolenou jinde.
– vadí Vám občasný vítr. Z Afriky dující horký Meltemi umí někdy znepříjemnit pobyt na některé části ostrova, obvykle západní. Recept však je jednoduchý, sedněte do auta a za 15-30 minut jste na straně protější, závětrné.

Kdy si vybrat termín dovolené na ostrově Kaprathos

Od začátku května do druhé poloviny října máte téměř 100% jistotu slunečného a teplého počasí. Nádherné procházky rajskou zahradou mezi kvetoucími sukulenty během horských túr zažijete přibližně do poloviny června.
Následně se i moře oteplí a pro plážové rekreanty či rodiny s dětmi je a až do konce sezony Karpathos ideálním místem pro pěší turistiku či mototuristiku s kombinací návštěv unikátních romantických pláží.

Naše rady, tipy a doporučení pro dovolenou na Karpathosu

Pro vylehávání na pláži je množství jiných destinací, určitě však k nim nepatří Karpathos.

Půjčte si auto nebo čtyřkolku

Doporučujeme pronájem auta, motorky nebo čtyřkolky. Na ploše přibližně 40x10km Vám ostrov nabízí úžasné kontrasty, scenérie a top pláže Řecka. Přírodě neporučíte a auto vám pomůže i v případě větrného počasí k přesunu na závětrnou stranu ostrova. Že při tak malé rozloze ostrova auto nevyužijete? Ani náhodou tomu tak není. Na výlety po horských silnicích, návštěvy místních vesniček a poznávání fascinující přírody Vám zřejmě nebude stačit pouze jedna plná nádrž automobilu. Pozor na pohonné hmoty. Tankování je možné pouze v hlavním městě Pigadia. A navíc siesta je siesta …

Důrazně doporučujeme dobré pojištění auta. Sami nám dáte za pravdu po prvních ujetých kilometrech. Zvětralé a narušené skalní masivy častují pravidelně a hojně padajícími kameny úzké místní komunikace. Nenechte si znepříjemnit dovolenou.

Nakoukněte do místních kostelíků

Navštivte místní kostelíky, často stojící osamoceně uprostřed skal. Jsou stále otevřené, bez dozoru a co je pro nás nepochopitelné, přesto i krásně vyzdobené. Zapalte připravenou svíci a chvíli rozjímejte.

Navštivte místní taverny

Zastavte se cestou v nějaké místní rodinné taverně, ochutnejte souvlaki, tzatziki, gyros, ouzo. Nemějte obavy, ceny na Karpatu jsou hodně přijatelné. Hosty si tu velmi váží a bez problémů se zapojte se do debaty. Zažijete pak skvělou místní pohostinnost na vlastní kůži a umocníte své dojmy z Karpathosu.

Známý kostel na ostrově Karpathos

Známý kostel na ostrově Karpathos

Okruhy na ostrově Karpathos

Při poznávání ostrova díky malým vzdálenostem si můžete vychutnat s dostatkem času vše co Vás zajímá. A nezapomeňte vždy plavky s sebou. Hříchem by bylo nevyzkoušet atraktivní pláže jaké najdete pouze na Karpatu. Je třeba mít na paměti, že výhodnější je zakončit výlet na západní straně, kde sluneční svit trvá i o 90 minut déle, než na východě ostrova.

Okruh 1

Hlavní město Pigadia, největší středisko, centrum nákupů a zábavy, pláží chránících před Meltemi a pokud chcete tankovat, tak zde jsou jediné 4 čerpací stanice na ostrově. Pokračujte do malebného letoviska Ammopi, kde máte na výběr ze tří romantických pláží. Nad nimi ční tradiční bílý kostelík s modrou kopulí. Scenérie jako z telenovely.
Směrem k letišti narazíte na měkkou surfařů, Prassonisi. Zkusíte si to i Vy? Kitesurfing na Chicken Bay Vás již očekává. Pokud ne, předtím se cestou zastavte v některé z taveren u pobřeží, na Christou Pigadia nebo v Poseidonu u Lakki, a ochutnejte místní speciality.
Pokud se létajících surfařů nabažíte za pár minut jste ve středisku Arkassa a nádherné pláži Agios Nikolaos. Čeká Vás úžasný výhled na sousední ostrov Kasos, vpravo na nejvyšší horu Kali Limni. Západ slunce je tu určitě nejhezčí a při troše štěstí Vám ho zpestří na strmých skalách se pasoucí místní kozy.
Pokud Vás kýčovitá scenérie omrzí, cestou přes malebnou horskou vesničku Menetes, mimochodem med odsud je skutečně vynikající, ukončete svůj pestrý den.

okruh 2

Ráno cesta přes scenérické vesničky Aperi, Volada a Lastos a výstup na nejvyšší vrch Karpathosu Kali Limni. Výhledy určitě zůstanou navždy ve vaší paměti. Po treku padne určitě vhod koupání na skvělé pláži Achata. Serpentinami se dostanete na místo, kde kromě taverny není žádná civilizace, pouze božská pláž, moře a příroda.

Okruh 3

Úzkou, donedávna pouze kamenitou cestou, pomezi občas padající kameny, objevíte vesničku Olympos. Živý skanzen, náročnost života a zároveň dobrosrdečnost místních, skutečný návrat do minulosti a současně scenérie divoké přírody. To je Olympos. Následně můžete pokračovat do malého přístavního městečka Diafani, a odtud nalevo, pěšky prašnou cestou na skvělou bohem zapomenutou pláž Vananda. Cestou zpět si určitě udělejte zastávku v letovisku Kira Panagia. Místní pláž mezi skalami a čnícím kostelíkem s červenou kopulí je snad na každé pohlednici a symbolem Karpathosu.

Kde si vybrat dovolenou na Karpathosu?

Doporučujeme střediska Pigadia, Ammopi, Lefkos, Akrassa, Kyra Panagia

MAPA: Ostrov Karpathos

 

VIDEO: Řecký ostrov Karpathos

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.