Korfu – nejzelenější ostrov Jónského souostroví



Korfu – nejzelenější ostrov Jónského souostroví 5.00/5 (100.00%) 1 vote
Mys Drastis na ostrově Korfu

Mys Drastis na ostrově Korfu

Korfu – nejsevernější a zároveň nejzelenější ostrov Jónského souostroví je díky nedotčené přírodě, pískovým plážím a křišťálově čistému moři oblíbeným cílem turistů z celého světa. Korfu má členité pobřeží s množstvím malebných zálivů, olivových hájů a romantických pláží. Krásy ostrova Korfu, kterému patří i přívlastek „smaragd Středomoří“ si vychutnávala s oblibou i císařovna Sissi.

O ostrově Korfu

Ostrov Korfu leží v Jónském moři, západně od Albánie, přímo naproti jižním břehům Itálie. Hlavním městem je Kerkyra, v níž žije téměř polovina stálých obyvatel ostrova. Ostrov byl díky strategické poloze vždy centrem dobyvatelských zájmů. Od 14. století patřil k Benátkám, nakrátko ho pokořil i Napoleon, aby se následně dostal pod britskou správu. Součástí Řecka se ostrov stal až v 19. století. Řekové nazývají Korfu i vždy zeleným ostrovem, za tuto přezdívku vděčí zejména vydatným zimním dešťům a bohaté celoroční nadílce slunce. Díky typickému středomořskému podnebí splňuje ostrov všechny předpoklady ke strávení příjemné a nezapomenutelné dovolené.

Kam se na Korfu podívat?

K těm nejkrásnějším místům patří Liapades a Paleokastritsa, kterou tvoří šest menších zálivů. Nejkrásnější výhled na členité pobřeží omývané průzračně čistou vodou sbarvujícím se v množství pobřežních jeskyní do inkoustova, je z horské vesničky Lakones. Paleokastritsa je místem kde podle legendy Poseidon proměnil Odysseova loď na kámen při návratu na rodnou Ithaku. Legendu podporuje skutečnost, že při pobřeží tohoto nádherného místa se opravdu nachází skalní útvar tvaru lodi, skála Kolovri.

Pro milovníky pohádkových písčitých pláži bude tím pravým místem jihozápadní ostrov. K těm nejznámějším zaručeně patří pláž kopírující pobřeží letoviska Agios Georgios Argiradon, skrytá Prasoudi beach, Mirtiotissa či Glyfada. Prostorné písečné pláže jsou v letoviscích Roda a Acharavi. Zcela jinou scenérií vás okouzlí vyhlídka Kaiser’s throne, oblíbené místo císaře Williama II. ve vesničce Pelekas. Pro zbytek západního pobřeží je charakteristické členité pobřeží s množstvím romantických zákoutí. Známý kanál lásky a různé pískovcové útvary najdete ve středisku Sidari na severním pobřeží ostrova.

Linii východního pobřeží kopírují kouzelné místa jako Koloura, vesnička Kalami, kde žil anglický spisovatel Gerald Durrell, letoviska Nissaki, Barbati či Dassia, dokud vás cesta nedovede do hlavního města ostrova Korfu, které se právem řadí mezi nejkrásnější místa v středomořské oblasti. V minulosti se hlavnímu městu snažila konkurovat kouzelná malá vesnička Kassiopi, avšak díky nepříliš strategické pozici boj o titul hlavního města prohrála.

Hlavní město ostrova Korfu - Kerkyra

Hlavní město ostrova Korfu – Kerkyra

Hlavní město ostrova Korfu – Kerkyra

Korfu town, v domácím jazyce Kerkyra, se od ostatních řeckých měst podstatně liší. Nikdy neocitlo pod tureckou nadvládou, jeho jedinečná architektura v sobě vkusně mísí prvky z období nadvlády Benátčanů, Francouzů a Angličanů. Městu dominují dvě pevnosti, Stará a Nová. Místem setkávání mladých i starších Řeků je hlavní náměstí Spianada či promenáda Liston s množstvím kaváren a venkovních teras postavena na počátku 19. století podle pařížské Rue de Rivoli. Náměstí uzavírá Palác sv. Jiří a Michala, ve kterém se dnes nachází Muzeum asijského umění, s jednou z nejbohatších sbírek v Evropě. Spletí úzkých kamenných uliček se dostanete do starého města, které vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou dotváření vůní koření, anýzu, likéru a dalších místních specialit.

Nad střechami starých domů se zelenými okenicemi se tyčí další významná památka, kostel sv. Spiridona, kde jsou uloženy mumifikované ostatky tohoto výjimečného světce, patrona ostrova. I proto je nejčastěji používaným mužským jménem na Korfu právě jméno Spiros. O jedinečnosti hlavního města ostrova svědčí i skutečnost, že jeho stará část byla v roce 2007 zapsána do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Směrem na jih od Kerkyry se nacházejí další známé a vyhledávané letoviska Benitses, Moriatika a Messonghi, malebné rybářské vesničky Boukari a Petriti, či mladými, zábavu vyhledávajícimi navštěvované středisko Kavos.

 

Čtěte také: Kréta a tipy na výlet

Tipy na výlety na ostrově Korfu

ALBÁNIE (Potřebný cestovní pas)

Výlet trajektem z hlavního města k břehům jižního Albánie, konkrétně do města Saranda a odtud dále autobusem do archeologické lokality Butrinti, která je od roku 1997 zařazena do seznamu Unesco. V rámci Butrinti na Vás čeká prohlídka divadla z 3. století před Kristem, římských lázní, podlahových mozaik starých několik stovek let, dále oběd v albánské restauraci a procházka po městě.


KALYPSO STAR

Atraktivní půldenní výlet na lodi s proskleným dnem za přírodními krásami podmořského světa je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Součástí výletu je vystoupení tuleňů s cvičiteli, následuje návštěva hlavního města, kde můžete navštívit hlavně Starou pevnost, Novou pevnost, muzeum asijského umění, archeologické muzeum, kostel svatého Spyridona – patrona ostrova, promenádu ​​Liston a nakonec budete mít možnost nákupu suvenýrů.

OKRUH OSTROVEM KORFU

Autobusový výlet za nejznámějšími krásami a pamětihodnostmi ostrova. Navštívíte nádherný palác Achilion – letní sídlo císařovny Sissi, dále hlavní město ostrova Kerkyra, jehož dominantou jsou Stará a Nová pevnost. Atrakcí je zastávka ve výrobně likérů z ovoce nazývaného kumquat, spojená s prohlídkou a ochutnávkou. Pokračuje návštěva ortodoxního kláštera v Palokastritse na západním pobřeží a přírodních krás v okolí. Z vyhlídky Bella Vista se vám naskytne unikátní pohled na západní pobřeží ostrova, které svými zálivy a jeskyněmi vytváří nezapomenutelné scenérie.

Ostrovy Paxos A Antipaxos

Oblíbený celodenní výlet lodí ke dvěma sousedním ostrůvkům Paxos a Antipaxos. Výlet je věnován zejména koupání v Jónském moři, slunění a návštěvě tzv. Modrých jeskyní. V hlavní vesničce ostrova Paxos s názvem Galos budete mít možnost během oběda ochutnat speciality domácí kuchyně nebo se pokochat nádhernou scenérií ostrova, či zakoupit si jeden z množství nabízených suvenýrů. Tento výlet doporučujeme.

Achillion

Již zmíněná rakouská císařovna Sissi, která si Korfu velmi oblíbila a prožila tady část života. Právě její záliba v Korfu, Řecku a hlavně antice vedla k vybudování známého a velmi často navštěvovaného klasicistního zámečku, který stojí asi 7km jižně od Kerkyry.
Jeho stavba začala roku 1888 a přesto, že stál na tu dobu velmi mnoho peněz (uvádí se 9 miliónů zlatých franků), výstavba nedopadla nejlépe, zejména co se uměleckého ztvárnění týče. Císařovna jej pojmenovala po svém oblíbeném hrdinovi Achilleovi, ovšem po pár letech se jej již snažila prodat.

Bella Vista

Bella Vista, jak název napovídá, je vyhlídkovým místem, ze kterého je nádherný pohled na Paleokastritsu a Angelokastro. Leží mezi vesnicemi Lakones a Krini.

Mys Asprokavos

Tento mys je nejjižnějším bodem Korfu. Leží asi 4km od města Kavos, ze kterého sem vede prašná, ale pořád cesta, jež končí až u opuštěného kláštera. Ten je dnes v havarijním stavu a jeho prohlídku spíše nedoporučuji. Pokud dojdete až na skutečný konec mysu, budete odměněni nádherným pohledem na ostrov Paxos a řeckou pevninu a navíc pod sebou budete mít až 130m vysoká skaliska.

Mys Drastis

Z vesnice Perouládes se dostanete k mysu Drástis – severozápadnímu cípu ostrova. Zde si můžete prohlédnout pěknou malou zátoku a zajímavé skalní utvary v pobřežních vodách.

MAPA: Ostrov Korfu

 

VIDEO: KORFU – Olivový ostrov

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Korfu – nejzelenější ostrov Jónského souostroví”

  1. […] 40 km jižně od přístavu Igoumenitsa, naproti ostrůvkem Paxos a Antipaxos, přičemž ostrov Korfu je vzdálen přibližně 30 km na […]

  2. […] TIP: Navštivte i řecký ostrov Korfu? […]

  3. […] Korfu, Zakynthos, Lefkada, Kefalonie, Ithaka a Paxos jsou nejznámější Jónské ostrovy – kromě nich patří do Jónského moře řadu dalších malých ostrůvků jako Antipaxos, Meganisi, či Skorpios – ostrov miliardáře Onassise. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.