Řecký ostrov Kos – místo, kde žil HippokratesŘecký ostrov Kos – místo, kde žil Hippokrates 4.00/5 (80.00%) 1 vote

kosOstrov Kos se nachází v Egejském moři v oblasti Dodecanés nedaleko tureckého pobřeží. Je třetím největším ostrovem Dodecanés a jeho rozloha činí 290 km². Ostrov Kos se stal se oblíbenou dovolenkovou destinací a svým návštěvníkům má co nabídnout. Tento ostrov čeká na to, aby se zaplnil lidmi, kteří milují život. Přátelé, všichni známí i neznámí, všichni ti, kteří se právě zde přáteli stanou žijí v barech až do časných ranních hodin, kdy slunce nesměle vyšle své první paprsky. Kos nikdy neřekne „ne“ nekonečné zábavě a možná zde zažít opravdovou párty dovolenou. A tak dnes, kdy je pro mnohé globalizace strašákem, ostrov otevírá svou náruč a ukazuje spleť národů žijících zde dnem i nocí v dokonalé souhře. K neutuchající popularitě řeckých ostrovů již několik let přispívá významnou měrou právě Kos.

Ostrov Kos a Hippokratés

Kořeny historie tohoto ostrova sahají až do starověku a není pochyb, že o jeho slávu se již v této době zasloužil i jeden z nejvýznamnějších rodáků ostrova – Hippokrates – dodnes považován za otce moderní medicíny. Hippokrates je dodnes magnetem pro prázdninové návštěvníky – každý, kdo zavítá na Kos, zatouží posedět ve stínu starého platanu, pod kterým prý učil své žáky v lékařské škole.

Hlavní město Kos

Kouzlo ostrova tkví v atmosféře stejnojmenného hlavního města, které nabízí turistům jak historické památky, tak i noční život. Vzhled města Kos je ovlivněn architekturou všech národů, které se ve vládě nad ostrovem vystřídaly, a tak se dnes můžete toulat antickými nalezišti, navštívit zachovalý římský dům nebo se kochat pohledem na turecké minarety v pozadí renesančních staveb. Přímo vedle rozsáhlých vykopávek ve staré čtvrti města se vine ulička, kde v barech různých stylů vře život až do rána. Z mohutné Johanitské pevnosti hrdě hledící na přístav, která je přístupná po kamenném můstku vedoucím od náměstí s platanem, uvidíte nejen velkou část města, ale i kontury nedalekého tureckého pobřeží. Město Kos má dvě předměstí – Psalidi a Lambi, ve kterých je mnoho starších i zcela nových hotelů a které jsou s městem spojeny místní autobusovou dopravou.


Oblasti a letoviska ostrova Kos

Oblast Psalidi

Oblast Psalidi je charakteristická spíše kamenitými a oblázkovými plážemi s průzračnou vodou. Moderní letovisko Psalidi leží velmi blízko hlavního města ostrova Kos, a tak vytváří jakési jeho malé, roztomilé předměstí. Je to klidné rekreační středisko, které poskytuje odpočinek k letnímu lenošení na pláži, avšak s možností vyrazit do živé ostrovní metropole, která je vzdálena jen několik málo kilometrů. Ubytovacích kapacit je tu více než dostatek, především pak hotelů, z kterých si stačí jen vybrat, ať už máte raději luxus nebo něco skromnějšího za příznivou cenu. Možné je ubytování v soukromí nebo penzionech. Podobně pestré je stravování. Řada taveren a restaurací má na jídelníčcích vše od tradičních specialit z ryb a darů moře po mezinárodní kuchyni. Mnohé z nich jsou umístěny v blízkosti pláže, aby byly vždy na blízku potřebám rekreantů. Těm slouží také obchůdky se suvenýry a běžným zbožím. Vše ostatní lze sehnat v hlavním městě.

TIP: Navštivte řecký ostrov Zakynthos

Městečko Lambi

Přestože je Lambi s hlavním městem velmi úzce spojeno, stále si zachovává svou jedinečnou atmosféru, pro kterou je turisty velmi často vyhledáváno. Do města Kos se můžete z Lambi dopravit autobusem, vlastním nebo zapůjčeným autem či na kole. Ti, kdo se rádi procházejí po zelení obklopených cestách, mohou do Kosu dojít také pěšky. Krásné historické centrum města s tradičními obchůdky, restauracemi a tavernami je ideálním místem pro nákupy a večerní zábavu. Pohled na bárky a jachty kotvící v místním přístavu jistě potěší nejednu romantickou duši. Lambi je vyhlášené plážemi písečnými.

Ostrov Kos – odpočinek i zábava, od každého něco

Ostrov Kos však není pouze směsí historie a pláží. Rekreanti zde najdou od všeho trochu, zkrátka lákavý koktejl bohaté historie a živé současnosti. I ti, kteří přicházejí na ostrov za dovolenou plnou odpočinku, nakonec podlehnou jeho kouzlu a nechají se vtáhnout do víru života. Navzdory kosmopolitní atmosféře objevíte na Kosu mnoho míst, kde si užijete sluníčka, nerušeného lenošení a příjemného koupání na plážích ukrytých v průzračných vodách Egejského moře. Za výběžkem Agios Fokas, necelých 10 km od hlavního města, se nachází Thermae – místo, kde se vroucí termální pramen mísí s mořskou vodou a vytváří tak léčivé přírodní lázně. Toto místo se těší velké oblibě prázdninových návštěvníků, kteří zde mohou relaxovat v léčivé termální vodě při pohledu na širé moře.

Pláže na Kosu

Ostrov Kos není velký, z hlavního města na opačnou stranu ostrova měří pouze 42 km a tak den za dnem můžete prozkoumávat všechny jeho krásné pláže, od Tigaki přes Kardamena, Marmari, Mastichari až po Kefalos. Turisté rádi využívají možnost zpestření dovolené půjčením si mopedu, či auta a zkoumat tak krásy ostrova podle svých představ.

Pláž Tigaki

Tigaki se rozprostírá na severozápadním pobřeží, jen 11 km od hlavního města. Vstup do moře je zde pozvolný, pláž s jemným bílým pískem je lemována tamaryšky a nabízí mnoho možností pro sportu chtivé rekreanty, zejména co se týče vodních sportů.

Pláž v Marmari

Marmari je teprve rozvíjející se dovolenkové letovisko s moderními luxusními hotely a jeho největším lákadlem je dlouhá pláž s jemným pískem.

Pláž v Mastichari

Mastichari je malebnou vesničkou s přístavem, odkud denně vyplouvají lodě na sousední ostrov Kalymnos. I zde, v Mastichari a jeho okolí najdete krásné písčité pláže a nedaleko odsud je jeden ze dvou aquaparků na ostrově. Když chcete strávit den dovolené doprovázen vůní moře, vykoupat se a pochutnat si na čerstvých rybách, které každé ráno do přístavu přivážejí místní rybáři z lovu, vydejte se do Mastichari.
Hlouběji ve vnitrozemí ostrova se ukrývá několik vesnic, v nichž jakoby se zastavil čas – Zia, Pyli, Asfendiou nebo Zipari žijí svým poklidným tempem. V mnoha z nich jejich obyvatelé nabízejí různé druhy koření, med s oříšky, olivový olej nebo různé výšivky a ručně tkané koberce a další charakteristické suvenýry, které Vám budou Vaši dovolenou na tomto krásném ostrově dlouho připomínat.

Přeprava po ostrově je velmi jednoduchá, kromě místních autobusů, auta nebo mopedu můžete využít kolo, které je zde díky méně náročnému terénu nejoblíbenějším dopravním prostředkem. A když se nasytíte jednoho ostrova, kolem jsou další – Kalymnos, Pserimos, Nissyros, Leros nebo Patmos … které na Vás čekají.

650800_22398411

Ostrov Kos – co si nenechat ujít?

OKRUH OSTROVEM KOS

Výlet autobusem, během kterého navštívíte nejkrásnější místa na ostrově – Asklepion, vesničky Zia a Pyli, tradiční dům a poslední funkční větrný mlýn v Antimachii. Vykoupat se můžete ve vesničce Kefalos, s možností oběda.

AQUAPARK LIDO

Aquapark se nachází nedaleko Mastichari a patří k největším v Řecku. Jsou zde všechny možné atrakce: tobogány, bazén s vlnobitím, crazy řeka, skluzavky pro děti. Samozřejmostí jsou různé bary a restaurace.

Egejská plavba

Plavba na ostrov Kalymnos, návštěva manufaktury na zpracování mořských hub v Pothia, oběd v taverně. Zastávka v zátoce u ostrova Plati spojená s koupáním z lodi nadchne děti i dospělé rekreanty. Přeprava na ostrůvek Pserimos, zastávka na koupání a slunění se na písečné pláži. Vulkanický ostrov Nissyros – plavba na malebný ostrov, na kterém se nachází druhá největší činná sopka v Evropě. Právě tato sopka, jejíž kráter leží v centru ostrova, je největším lákadlem pro turisty. Výlet je spojený s prohlídkou městečka Mandraki s možností oběda nebo nákupu suvenýrů.

Tradiční řecký večer

Tradiční zpestření dovolené – možnost ochutnat skvělou řeckou kuchyni, vynikající víno a zaposlouchat se do nezapomenutelných řeckých melodií v kouzelné vesničce Zia, ležící v pohoří Dikeos.

Návštěva Turecka

Návštěva města Bodrum, spojená s prohlídkou města, návštěvou mauzolea a možností výhodných nákupů na typických tureckých trzích.

Rybolovný výlet s barbeque na pláži

Výlet lodí spojený s chytáním ryb. Zastávka na pláži v Kefalos, barbeque a koupání je dozajista nevšedním dovolenkovým zážitkem.

MAPA: Řecký ostrov Kos

 

VIDEO: Krása řeckého ostrova Kos

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Řecký ostrov Kos – místo, kde žil Hippokrates”

  1. […] ani ne hodinové plavbě z Kosu se noříte do náruče přístavu Pothia, jehož kamenné domy a domky šplhají po zádech […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.