Ostrov Kalymnos – různorodý panenský řecký ostrovOstrov Kalymnos – různorodý panenský řecký ostrov 5.00/5 (100.00%) 2 votes
Kalymnos je rád pro horolezce

Kalymnos je rád pro horolezce

Ostrov Kalymnos nepatří mezi klasické dovolenkové destinace, avšak ty, kteří rádi objevují něco nového, především ne masově navštěvovaná dovolenkové letoviska, jednoznačně okouzlí. „Sfugari i Tomari“ – buď ulovíš houbu, nebo zemřeš. S touto myšlenkou se lovci mořských hub roky potápěli, aby si vydělaly na živobytí. Jediným způsobem, jak přežít na skalnatém ostrově, bylo moře. V hlubokých vodách se rozprostírá podmořský svět s historickými poklady a vraky lodí.

Po ani ne hodinové plavbě z Kosu se noříte do náruče přístavu Pothia, jehož kamenné domy a domky šplhají po zádech masivních skal. Kalymnos vůbec není tak nehostinný, jak by se mohlo mnohým na první pohled zdát. Právě naopak. Návštěvníky okouzlí svou drsnou krásou. Od prvního momentu vás upoutá svou originalitou. Příroda si zde nádherně pohrála s pobřežím, vytvořila zelené oázy ve stínu drsných skal a lidé toto vše doplnili výtvory vlastních rukou.

Kalymnos je navzdory své malé rozloze (pouhých 110 km²) velmi různorodý a především zcela panenský ostrov. Zatímco západní pobřeží nabízí dovolenou strávenou v romantických zátokách, na plážích obklopených vesničkami, východní část se zdá být poměrně pustá a drsná. O to více překvapí, že právě zde se rozprostírá pomerančové údolí Vathi, vtesáno do skal jako fjord, nazývané zelenou oázou Kalymnosu. Úplně jinou scenérii nabízí malebný záliv Vlyhadia s písečnou pláží a prohlídkou mořského muzea, jehož poklady nastřádali bratři Valsamidisové.

Hlavní město Pothia zve na procházky po promenádě s množstvím kaváren a taveren. Ti, kteří rádi navštíví během dovolené zajímavá a naučná místa jsou zváni do muzea dokumentujícího historii potápění na Kalymnosu. Nejen v Pothii, ale i v ostatních letoviscích každoročně přibývají taverny a café bary, ve kterých se srdečností, tak typickou pro Kalymňany, otevírají domácí dveře nejen pro staré známé, ale i pro nové turisty.

Letoviska na ostrově Kalymnos

Známá letoviska na západní straně ostrova jako Myrties, Massuri a Kantuni mají tu správnou dovolenkovou vůni a atmosféru. Při procházce oblastí Kantuni vás překvapí luxusní sídla v kontrastu s drsným prostředím a zároveň ospalou atmosférou malého letoviska. Kantuni je oblíbené i díky svým dvěma plážovým barům, které jsou přes den i večer plné nejen prázdninových turistů, ale i domácích z celého ostrova. Nad letoviskem se tyčí Klášter svatého Stavrose, který je v noci osvětlený a vytváří působivou scenérii.

Jednou z nejatraktivnějších částí celého Kalymnosu je oblast u Massuri. Všechny domy jsou zde amfiteátrově postavené a mají nádherný výhled na protilehlý ostrov Telendos. Celé Massuri je jedna hlavní cesta, od níž vedou schody na pláž, nebo opačným směrem – k jednotlivým domům. Dlouhá písečná pláž, místy promíchaná s kamínky, poskytuje výborné možnosti pro aktivní dovolenou, především vodní sporty.

Na ostrov Kalymnos turisté přicházejí, aby zpomalily svůj evropský rytmus v líném tempu tohoto kouzelného kousku země. Vrcholy a skály Kalymnosu nabízejí ideální podmínky pro horolezectví, a proto sem kromě rekreantů toužící po relaxaci, každoročně přichází také mnoho milovníků tohoto sportu. Kalymnos patří také mezi nejznámější potápěčské lokality v Řecku. A jen pro zajímavost pro potápěče – do místního potápěčského centra přibyla jedna z nejmodernějších hyperbarických komor.


Atrakce na ostrově Kalymnos

Okruh ostrovem Kalymnos

Autobusový výlet na nejzajímavější místa ostrova. Návštěva hlavního města Pothia, kláštera Agios Savas a manufaktury na zpracování mořských hub, údolí Vathi, Vlyhadia.

Výlet po okolních ostrovech

Výlet lodí na ostrovy Pserimos a Plati spojené s koupáním a obědem na lodi, se zastávkou na Kalymnosu v přístavu Rino na konci pomerančového údolí Vathi.

Sladký západ slunce

Romantickým zážitkem z dovolené na Kalymnosu je nepochybně návštěva nejsevernější vesničky Emporio a večeře v místní restauraci za sledování kouzelného západu slunce.

MAPA: Ostrov Kalymnos

 

VIDEO: Ostrov Kalymnos

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Ostrov Kalymnos – různorodý panenský řecký ostrov”

  1. […] – tam, kde v současnosti po moři jezdí vodní taxi z Kalymnosu na Telendos a zpět, stálo v pradávné minulosti hlavní město Pothia. Ničivé zemětřesení v […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.