Evia (Euboia) – druhý největší řecký ostrovEvia (Euboia) – druhý největší řecký ostrov 2.00/5 (40.00%) 1 vote

Evia, ostrov ležící mezi Severními Sporady a Attikou, je s rozlohou 3650 km2 druhým největším řeckým ostrovem po Krétě. Hlavním městem ostrova je Chalkida s 50 000 obyvateli. Dnes je z ní moderní město, kde můžeme navštívit muzeum řeckého folklóru, archeologické muzeum, vykopávky s ruinami amfiteátru nebo pozůstatky římského osídlení. Není zde nouze ani o obchody, taverny, bary a diskotékami hýřící kluby. Další moderní města jsou Kymi, Artemisio, Mesapia, Karystos, Eretria i Nea Artak.

Panenská příroda na ostrově Evia

Panenská příroda na ostrově Evia

 

Ostrov Evia má každému co nabídnout. Na jedné straně nejednoho okouzlí teplým čistým mořem, romantickými zátokami, písečnými nebo kamenitými plážemi, skalnatými výběžky, na druhé straně jsou to četné olivové háje, borovicové lesy, hornatiny s vesničkami a úrodnými nížinami, zkrátka, je jako šperkovnice Řecka. Výhodou je také to, že z Evie je možné vydat se na výlet do pouhých 80 km vzdálených Athén, moderního evropského velkoměsta.

Samotný ostrov nabízí i možnost navštívit lázně se sirnatými prameny či vybrat se prohlédnout si pozůstatky římského osídlení nebo byzantské kostely a kláštery. V Kimi, jednom z nejstarších měst ostrova, se nachází muzeum folklóru, ve městě Ediposos jsou zase v provozu léčivé koupele. No a v historickém městečku Eretria na jihozápadě ostrova nabízí odpočinek a sportovní vyžití pláž Malakonta Beach.

Letovisko Pefki

Letovisko Pefki se nachází kousek od populárního a známého lázeňského města Edipsos, na severu ostrova Evia. Nádherná promenáda s množstvím, restauraci, taveren a příjemného posezení přímo u pláže. Jako jeden z mála řeckých ostrovů a středisek, si právě Pefki zachovalo kouzlo typicky řeckého prostředí s čarokrásným výhledem na blankytně modré moře.

 

Na ostrově Evia je klídek – málo cestovního ruchu

Cestovní ruch je tu málo rozvinutý a tak turisty přivítá rozmanitá, ještě nedotčená krajina, která je rájem pro horolezectví, pěší turistiku a procházky. Poblíž hlavního města naleznete archeologické muzeum, muzeum řeckého folklóru a tradiční řecké vykopávky s ruinami amfiteátru. Za návštěvu jistě stojí prohlídka historického města Eretria, které leží na jihozápadě ostrova. Nad městem se majestátně tyčí hora Kastelli a z místního přístavu se trajektem můžete dostat do nedalekých Athén. Přilehlá pláž Malakonta Beach nabízí dostatečné aktivní vyžití.

Dalším malebným městem Evie je Amarynthos. Leží na jihovýchodním břehu blankytně modrého moře a za ním se zdvihají hory porostlé olivovníky, mandlovníky a ovocnými stromy. Ostrov Evia je perfektním místem pro ty, kteří chtějí pocítit blízkou dálku antické historie a zároveň si užít slunce, písčitých pláží a teplého moře.

Mnoho míst je vůbec nebo velmi málo dotčeno turistickým ruchem. Kromě pláží zde jsou také rozlehlé lesy, vysoké hory, malebné vesničky. Euboia je mosty spojena s pevninou což nabízí další možnosti výletů. Do Athén je to z ostrova jen hodinu plavby trajektem. Rozpadlé budovy, které kdysi postavily již zaniklé národy, vyprávějí napínavé příběhy o bozích a démonech, ale i o bohatém životě dávných obyvatel. Makedonské hroby, francké pevnosti a benátské věže dodnes svědčí o pestré historii ostrova, na němž se často odehrávaly válečné boje.

Kam dál?

Přečtěte si diskuzi uživatelů, kteří na ostrově Evia (Euboia) byli:

MAPA: Ostrov Evia (Euboia)

 

VIDEO: Ostrov Evia (Euboia)

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.