Kefalonie – řecký ostrov kontrastů



Kefalonie – řecký ostrov kontrastů 3.60/5 (72.00%) 5 votes
Kefalonie nabízí opravdu perfektní pláže

Kefalonie nabízí opravdu perfektní pláže

Kefalonie je největší z řeckých ostrovů Jónského moře. Jeho rozloha je v závislosti na zdroji 730 – 800 km². V hlavním městě Argostoli žije přibližně třetina obyvatelstva ostrova. Druhým největším městem je Lixouri s přibližně stejným počtem obyvatel. Název ostrova je podle pověsti odvozen od jména mýtického hrdiny a krále Kefalose. Podle jiné pověsti zde kdysi žil starodávný národ, podle kterého ostrov dostal pojmenování.

Kefalonie má co nabídnout

Ostrov leží ve velmi aktivním tektonickém pásmu a každoročně zde je několik zemětřesení. V roce 1953 obrovské zemětřesení zničilo téměř celý ostrov a nepoškozené zůstalo jen městečko Fiscardo v severní části Kefalonie. Z tohoto důvodu na celém ostrově nenajdete starší historické památky – všechny byly zemětřesením zničené. Kefalonie přesto nabízí velké množství jiných příležitostí pro turisty.

Ostrov Kefalonie, lehce najdete mezi Zakynthos a Lefkada. Podle řeckého básníka Homéra měla právě Kefalonie patřit spolu s nedalekou Ithakou k bájnému Odysseově království a tím se stala ještě známější. Dnes má Kefalonie bezpochyby co ukázat nejen milovníkům krásné nespoutané přírody a magických míst, ale i všem těm, kteří se zajímají o památky a řeckou historii. Každý kout ostrova Kefalonie své návštěvníky okouzlí pohledy beroucími svou krásou dech.


Kefalonie je ostrovem kontrastů

Na jedné straně zde naleznete množství nádherných písčitých i kamenitých pláží, které nejsou přeplněné turisty, na druhé straně krajinu modelují vysoká pohoří a lesy. Strmé svahy padající téměř kolmo do moře na některých místech ustupují a nechávají prostor pro pláže, ke kterým často vede jen úzká klikatá cesta. Když se však na takovou pláž vyberete, v žádném případě nebudete litovat. Pláže jako Myrtos, Xi, Antisamos, či mnoho jiných nabízejí turistům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a relaxu.

Místní obyvatelé jsou jako na všech řeckých ostrovech dobrosrdeční a upřímní. Neuvidíte zde nikoho se špatnou náladou. Pro Řeky jako kdyby ani problémy neexistovaly – vše řeší s úsměvem na tváři. Za pozornost stojí i fakt, že Řekové nekradou, protože je to proti jejich hrdosti. Samozřejmě na ostrově je množství jiných národností ať už jako turisté, nebo personál v hotelech, takže trochu ostražitosti nezaškodí.

Pokud toužíte i po něčem jiném, než opalování se na nádherných plážích, Kefalonie vám poskytne možnost poznat i jiné své krásy. Stačí si na celý den zapůjčit auto v některé z místních autopůjčoven a vybrat se poznávat krásy ostrova. Nemusíte se bát jízdy. Ostrov je na auto poměrně malý a vše je jakoby na dosah ruky. Po silnicích se jezdí pomalu a aut na nich hodně nepotkáte. Tímto způsobem můžete za den, za dva, poznat celý ostrov. Můžete se přes den koupat na několika nádherných plážích, přitom poznat krásy vnitrozemských a večer si vychutnat západ slunce na západní straně ostrova.

Voda na Kefalonii je opravdu průzračná a čistá.

Voda na Kefalonii je opravdu průzračná a čistá.

Pláže na ostrově Kefalonie

Pláž Myrtos

Jednoznačně nejkrásnější pláž na Kefalonii. A ne jen tam. Pláž Myrtos byla několikrát vyhlášena jako nejkrásnější pláž v Řecku a dokonce je to jedna z nejkrásnějších pláží světa. A musíme říci, že je to pravda. Nádherné barvy moře a dokonale bílá kamenitá pláž jsou opravdu takové, jak je vidíte na fotkách v katalozích. Pláž Myrtos se nachází v severní části ostrova. Vede k ní klikatá úzká cesta, na jejímž konci je dostatek parkovacích míst, takže se nemusíte bát a sjet autem až úplně k pláži. To, že se k pláži jde z poměrně vysokého kopce vytváří nádherný výhled a scenérii, na kterou se člověk neví vynadívat.

Samotná pláž je z malých bílých kamínků, na kterých se příjemně leží. Kromě čistého a nádherně zbarveného moře najdete na jednom jejím konci i malou jeskyni, do které vedou dva vchody. Jeden z pevniny a druhý z moře. Ve střední části je množství plážových lehátek a občerstvení. Kdo chce mít soukromí, může jít bokem a nebude ho nikdo rušit. Pláž je dlouhá a široká, přičemž turistů není mnoho. Pokud se chcete po pláži projít, doporučujeme vám vzít si pantofle. Bílé kamínky jsou sice nádherné, ale naboso se po nich chodí trochu těžko.

Jak na celé Kefalonii, i zde najdete volně pobíhat kozy. Nejsou sice přímo na pláži, ale na útesech nad ní. Proto nedoporučujeme ležet přímo pod útesy a když uvidíte a uslyšíte padat skály, pravděpodobně je uvolnily kozy někde nahoře na skalách. Pokud se někdy na Kefalonii vydáte, pláž Myrtos nesmíte vynechat.

Pláž Antisamos

Antisamos je jedna z nejkrásnějších pláží na Kefalonii. Nachází se 27 km od hlavního města Argostoli, blízko městečka Sami. Pláž je poseta bílými kameny ze tří stran obklopená stromy. Její krásu překonává snad jen pláž Myrtos. První pohled na pláž se vám naskytne z vrcholu kopce na cestě z městečka Sami. A je to pohled opravdu úžasný. Celý záliv, ve kterém se nachází pláž vidíte hluboko v údolí. Na vrcholu kopce je při cestě malé parkoviště, kde lidé zastavují auta a kochají se dechberoucím výhledem. Zároveň je to i místo, kde uděláte krásné fotografie celé pláže.

Ve střední části pláže najdete množství lehátek a občerstvení. Okrajové části však poskytují dostatečné soukromí pro milovníky opalování „nahoře bez“. Nádherná scenérie a množství zeleně okolo navozuje romantickou atmosféru. Krása pláže Antisamos okouzlila i Hollywood a filmaři ji použili jako kulisu pro natáčení některých scén ve filmu Mandolína kapitána Corelliho s Nicolasem Cagem v hlavní roli. I když je pláž obklopená stromy, stín na ní nenajdete. Doporučujeme proto vzít si s sebou slunečník, případně si pronajmout lehátko i se slunečníkem.

V místních turistických příručkách se píše, že pláž je plná ryb a vyznavači šnorchlování si přijdou na své. Toto není až tak pravda. Vody na této pláži sice nejsou pusté, ale mezi skály se musíte opravdu snažit, abyste zahlédli něco živé.

Pláž Petani

Pláž Petani najdete v severní části Kefalonie blízko města Lixouri. Je to taková menší sestra pláže Myrtos. Podobně jako Myrtos je i Petani obklopená vysokými útesy a schází se k ní po klikaté asfaltové cestě. Přímo u pláže je dostatek parkovacích míst pro auta. Abyste se na tuto pláž dostali, budete si muset zapůjčit dopravní prostředek. Pláž je dlouhá 600 metrů a posetá je drobnými bílými kamínky. Moře je i zde nádherně modré a čisté. Ve střední části pláže najdete množství lehátek a slunečníků, jakož i dvě taverny.

Co však tuto pláž dělá výjimečnou je večerní koupání při západu slunce. Slunce totiž zapadá přímo do moře a vy máte na tuto výjimečnou chvíli ničím nerušený výhled. Nejdříve celou pláž zalije zlatá záře a miliony odrazů zapadajícího Slunce od vodní hladiny. Postupně se barva mění, až při syté červené barvě se Slunce ztratí za obzorem. Pro milovníky romantiky je pláž Petani ideálním místem k vyjádření své lásky k partnerovi.

Pláž Xi

Pláž Xi je jedna z najznámejších pláží na Kefalonii. Nachází se v jižní části ostrova, vzdálená 40 km od hlavního města Argostoli a 10 km od města Lixouri. Výjimečnou krásu jí dává červený písek navátý ze Sahary a jílovité šedé útesy za ní. Jemný nádherně zbarvený písek a pozvolný vstup do moře dělají pláž Xi vhodnou k relaxaci celých rodin is dětmi. Vyznavači dlouhým procházek po pláži si přijdou také na své. Xi je dlouhá téměř 4 km a dosahuje šířky až 50 m. Kolem celé pláže najdete množství taveren, sprchy ale i obchod. Na několika místech je možné si zapůjčit lehátka i se slunečníkem.

Útesy, které padají přímo do vody rozdělují pláž na několik samostatných částí. Stačí si zajít několik stovek metrů od centrální části a máte pro sebe liduprázdnou část pláže chráněnou okolními útesy. Jílovité útesy však nejsou velmi pevné. Drolí se a odpadávají z nich velké kusy. Nedoporučujeme proto ležet přímo pod nimi.

Písek na pláži má nádhernou červenou barvu a nachází se i pod vodou v moři. Zde se působením vln přeskupuje a mění výšku vodní hladiny. Může se vám stát, že místo, kde jste měli jeden den vodu po pás přejedete druhý den téměř suchou nohou.

Města na ostrově Kefalonie

Město Argostoli

Historie hlavního města Kefalonie sahá až do roku 1757. Argostoli se vyvinulo v jeden z nejrušnějších přístavů Řecka. Po velkém zemětřesení v roce 1953 muselo být město nově vybudované. V současnosti je to nejlidnatější město ostrova. Vyhledávaným turistickým místem je most Drapano, který spojuje přístav s opačným pobřežím a vytváří tak lagunu Koutavos. Mezi městy Argostoli a Lixouri jezdí každou půlhodinu trajekt a urychluje tak dopravu mezi těmito dvěma důležitými centry Kefalonie.

Město Luxouri

Lixouri je druhým největším městem na Kefalonii. Je to tiché městečko postavené kolem přístavu v jižní části poloostrova Paliki. Přístav je rušný a plný lodí směřujících do 33 km vzdáleného Argostoli. Většina města byla zničena při zemětřesení v roce 1953 a byla nově vybudována.

Centrem města je široká promenáda kolem přístavu. Na ní najdete množství obchodů a taveren. Přímo u molu si můžete posedět na příjemných terasách přímo pod hvězdami. Kolem promenády najdete nejkrásnější budovy ve městě. Přímo ve středu promenády přistávají trajekty do Argostoli, které jezdí každou půlhodinu během turistické sezóny. Na trajektu se během přibližně 20 minut trvající plavby můžete kochat okolní krajinou z otevřené paluby.

Kam na výlet v okolí Kefalonie?

Ostrov Ithaka

Ithaka je malý ostrov vzdálený 4 km severovýchodně od Kefalonie. Na rozloze přibližně 120 km² žije asi 3000 místních obyvatel. Hlavním městem je přístav Vathy, který je jedním z největších přírodních přístavů světa. Název ostrova se nezměnil od antických dob. Homér ho popsal jako domov krále Odyssea. Skutečnost je zřejmě trošku jiná. Historici se domnívají, že skutečným domovem Odysea byla část ostrova Kefalonie.

I ostrov Ithaka postihlo silné zemětřesení v roce 1953 a musel být znovu vystavěn. Mnoho budov však bylo nově postavených ve stejném stylu. Cestovní kanceláře nabízejí celodenní výlet lodí kolem Ithaky se zastávkou v městečku Vathy. Během plavby si užijete nádherné přírodní scenérie a nezapomenutelné pláže, na které se dá dostat jen po vodě. Většinou takový výlet nabízí i koupání na jedné z takových pláží, což je jistě nezapomenutelný zážitek.

Samotná Ithaka je malý ostrov a ani přístav Vathy toho hodně nenabízí. Je tu však jedna věc, pro kterou se vyplatí Ithaka navštívit. Kdo z vašich přátel může říci „Byl jsem na Odyseově Ithace“?

Melissani a nádherná voda v této jeskyni.

Melissani a nádherná voda v této jeskyni.

Jeskyně Melissani

Pouze dva kilometry od městečka Sami, poblíž vesničky Karavomylos se nachází úžasná jeskyně Melissani. Část jeskyně se zhroutila a vytvořila jedinečné jezero s průzračnou a nádherně zbarvenou vodou. Do jeskyně se vchází dlouhým schodištěm, na jehož konci je malé molo. Z něj nastoupíte do loděk pro přibližně 10 lidí. Gondoliér vás pak převeze kolem celé jeskyně. Plavba trvá približnen 15 minut, během kterých nebudete vědět, kam se dřív dívat.

Hlavní část jeskyně je 150 metrů dlouhá, 25 metrů široká a 36 metrů hluboká. Střecha jižní části se propadla a utvořila v jeskyni otvor přibližně 50 × 30 metrů. Přes tento otvor dopadají do jeskyně sluneční paprsky a vytvářejí neskutečnou hru barev. Zajímavostí jeskyně Melissani je i to, že voda do ní proudí z mořských mlýnů Katavothres z opačné strany ostrova. Tato voda putuje pod celý ostrov a mísí se s prosakující dešťovou vodou, až se nakonec část z ní dostane do jeskyně Melissani a část do zátoky Sami. Toto propojení bylo prokázáno v roce 1959 experimentem, když vědci zbarvily vodu v Katavothres a tato se objevila na druhé straně ostrova v jeskyni Melissani.

Jeskyně Drogarati

Drogarati je jedna z nejzajímavějších jeskyní Řecka. Nachází se přibližně tři kilometry od městečka Sami. Podle pověsti v této jeskyni kdysi žil drak a odtud vznikl její název.

Jeskyně byla objevena před 300 lety. Během velkého zemětřesení v roce 1953 byla část jeskyně zničena a musel se vytvořit nový vchod. Sahá až do hloubky 60 metrů pod povrch země a teplota v ní je konstantních 18 stupňů celsia během léta i zimy. Při vstupu do jeskyně musíte sejít po serpentinách mezi stromy, přičemž se vzduch příjemně ochlazuje a vaše tělo si zvykne na příjemný chládek jeskyně.

V jeskyni najdete množství stalagmitů a stalagtitů, jejichž věk je až 10 milionů let. Vznikaly působením dešťové vody, která prosakovala podložím. Mnoho z nich je poškozených vlivem zemětřesení, ale i lidi, kteří z ní vynášeli materiál předtím, než se z jeskyně stalo turistické místo. Ve středu je obrovský prázdný prostor, který se využívá na pořádání hudebních koncertů. Prostor až 15 metrů vysoký poskytuje vynikající akustiku. Při koncertech se do jeskyně vejde až 1000 lidí a koncerty trvají i několik hodin.

TIP: Navštivte i řecký ostrov Korfu?

Zábava a noční život na ostrově Kefalonie

Noční ruch se soustřeďuje zejména do hlavního města Argostoli, v západní části ostrova. Během zemětřesení v roce 1953 bylo téměř srovnáno se zemí a zničili se prakticky všechny jeho historické budovy. Hlavní ulice Lithostroto, která je paralelní s přístavní promenádou, je korzo s pěknými obchůdky, kavárnami a restauracemi. Vládne tu pohoda a pro umocnění svého zážitku nezapomeňte vyzkoušet místní kulinářské speciality, například známý kefalonským masový koláč a ochutnat výborné víno ​​Robola, známé v celém Řecku.

MAPA: Ostrov Kefalonie

 

VIDEO: Na pláž Myrtos na Kefalonii nikdy nezapomenete

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Kefalonie – řecký ostrov kontrastů”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.