Nice – královna riviéryNice – královna riviéry 4.70/5 (94.00%) 10 votes
Pobřeží Nice

Pobřeží Nice

Nice je město na jihu Francie a často je označováno také jako „Královna riviéry“. Nachází se na pobřeží Středozemního moře mezi Marseille a Janovem. Počet obyvatel v metropolitní oblasti je 933 080. Město je nádherným mixem starého a nového, je rozkošné, módní, zábavné a dá se zde odpočinout.

Staré a nové Nice

Staré město (Vieille Ville) je částí, kterou musí vidět každý návštěvník Nice. Pohledově se tato část změnila jen minimálně od počátku 18. století. Jsou zde úzké uličky, klikaté aleje olemované krásnými domy ze 17. a 18. století. Známý květinový trh vždy potěší jak turisty, tak i domácí. Moderní Nice je charakteristické italskými fasádami rezidencí z období raného 20. století. Vše toto dělá z Nice oblíbené evropské středisko i v zimě. Pláže v Nice a podél pobřeží Antibes jsou z jemných kamínků. Tento kamínkový písek láká milovníky slunce rok co rok. Od Antibes-Juan-les-Pins až do Cannes jsou pláže pískové.

Historie města Nice

Nice bylo založeno kolem roku 350 před naším letopočtem řeckými mořeplavci. Římané nad ním získali kontrolu o 196 let později, osídlujíc i území dále směrem do kopců. Dnes se tato oblast jmenuje Cimez. Italský nádech je výsledkem spojení města s rodem Savoyovců předtím než ho Napoleon III prohlásil za francouzské vlastnictví v roce 1860. Popularita města vzrůstala během viktoriánského období, kdy se stalo hlavním odpočinkovým místem anglické šlechty v zimě.

pobrezi-nice

Co musíte v Nice vidět?

Slavná je hlavně Promenáda Andělů ve tvaru palmy, která lemuje pobřeží. Je to oblíbené místo na procházky. Nachází se zde mnoho drahých obchodů, hotelů, restaurací a uměleckých galerii, mezi jiným i palácový hotel Negresco.

Severně od Starého města se nachází majestátní náměstí Massena, které je centrem města. Je obklopeno neoklasicistními, kolonádovými budovami natřenými různými odstíny okrové a červené. Toto centrální místo v Nice je známé především svou pěší zónou, na které je mnoho butiků a známých designových obchodů. Severně od města je situována nóbl čtvrť Cimiez, známá také díky několika muzeím a římskými ruinami.

Nice nabízí mnoho možností nakupování jak ve starém městě, tak i na zmiňované pěší zóně. Ve Starém městě jsou většinou obchůdky se suvenýry a uměním, pěší zóna se proslavila designovými butiky. Nákupní centrum Galeries Lafayette je místem, kde najdete vše pod jednou střechou.

V Nice je mnoho míst, které stojí za to navštívit. Z muzeí je to například Musée National Marc Chagall, které bylo založeno samotným umělcem. Kolekce zahrnuje nejznámější díla jeho tvorby. Hlavní důraz se klade na sérii 17-ti pláten obsahujících jeho barevný „biblický odkaz“.

Další muzeum, Musée Matisse, umístěné v italské vile ze 17. století obsahuje impozantní malby a bronzové předměty tohoto mistra. Umělecká díla ilustrují různé stupně kariéry Henriho Matisse. Zvláště zajímavé jsou skeče, které vytvořil, když maloval pro Chapelle de Rosaire v Benátkách. Namaloval je jako poděkování mniškám, které se o něho staraly a navrátily mu tak zdraví.

Obrovský veřejný park Parc du Château se nachází na kopci asi 100 metrů nad mořem a nabízí překrásný výhled na město a na moře. Zámek, po kterém byl park i kopec pojmenovaný, vznikl v 12. století a byl zbourán Ludvíkem XIV v roce 1706.

V západní části města se nachází Ruská ortodoxní katedrála Svatého Nikolase. Tato mnohobarevná katedrála postavená na počátku 20. století ve stylu století 17. je korunována šesti cibulovými kopulemi. Patří k nejpropracovanějším a nejexotičtějším stavbám ve městě.

K ostatním kulturním centrům v Nice patří divadlo Theatre de Nice založeno v roce 1969. Je hlavním divadlem hrajícím domácí hry na Promenádě Andělů. Dále je to Opera, která uvádí koncerty, balety, recitace a lyrické představení každoročně od října do června.

Nice – francouzká kuchyně s italským nádechem

I zde se projevuje silný italský vliv, těstoviny jsou téměř na každém jídelním lístku. Dary moře také nejsou špatnou volbou. Proslulé je i rychlé občerstvení v četných kavárnách – sendviče z typické provensálské kuchyně, s čerstvou bazalkou, olivovým olejem a kozím sýrem. Jednou z nejznámějších restauraci je Chanteclerc v hotelu Negresco.

MAPA: město Nice

 

Aktuální počasí v Nice

Aktuální počasí v Nice
4°
overcast clouds
vlhkost: 44%
vítr: 1m/s NNW
Max 5 • Min 0
4°
2°
So
2°
Ne
2°
Po
1°
Út

 

VIDEO: Město Nice, Azurové pobřeží, Côte d’Azur

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Nice – královna riviéry”

  1. […] městeček a přístavů (Antibes, Golfe-Juan, Juan-les-Pins, …) Hlavním městem regionu je Nice, ani jména dalších důležitých letovisek vám však určitě nejsou neznámé: Monaco, St. […]

  2. […] 4,88 milionu lidí, kteří jsou koncentrovaní ve velkých městech, jako je Marseille, Nice nebo […]

  3. […] Cannes je to jen na skok od ne méně známého města Nice (je to přibližně 30 kilometrů) a necelých osmdesát kilometrů ještě od slavnějšího […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.