Eiffelova věž a vše o níEiffelova věž a vše o ní 5.00/5 (100.00%) 1 vote

eiffelova-vezEiffelova věž – Paříž by bez ní nebyla Paříží. Konstrukce moderního věku, která se stala symbolem hlavního města Francie, oblíbeným motivem hollywoodských filmů a v neposlední řadě vděčnou destinací turistů.

Nejvyšší budova světa konce 19. století byla postavena mezi lety 1887-1889, aby tvořila vstupní bránu ke Světové výstavě, která byla uspořádána během stého výročí Velké francouzské revoluce. Eiffel původně plánoval postavit věž v Barceloně pro Světovou výstavu roku 1888. Avšak pro konzervativní barcelonské kruhy byla stavba nepochopitelná, „divná“ a nezapadala do městského architektonického koloritu. Nicméně Gustavu Eiffelovi se podařilo prosadit návrh své budovy pařížským zastupitelům a dne 6. května 1889 mohl stát při jeho slavnostním otevření.

Věž musela od počátku čelit silné vlně kritiky veřejnosti, pro kterou byla pěst na oko. Například romanopisec Guy de Maupassant, který tvrdil, že budovu nesnáší, každý den jedl ve věžové restauraci. Když se ho ptali, proč tomu tak je, prý odpověděl, že je to jediné místo v Paříži odkud na věž nevidí. Zajímavostí je, že jedním z tradičních hollywoodských klišé je, že Pařížan má ze svého okna vždy výhled na Eiffelovku. Avšak ve skutečnosti je výška většiny budov v Paříži omezena na sedm pater a jen z mála vyšších budov je možné věž vidět.

Věž měla povolení stát dvacet let a v roce 1909 měla být rozebrána. Ale Eiffelovka se ukázala být cennou pro účely komunikace. Armáda ji používala, aby naváděla taxikáře na frontovou linii během první bitvy na Marně.

V době, kdy byla věž postavena, bylo mnoho lidí šokováno jejím odvážným tvarem. Eiffel byl kritizován pro to, že se snaží vytvořit něco „uměleckého“ bez ohledu na strojírenství. Ale on a jeho inženýři si byli vědomi nebezpečí síly větru ve vysokých výškách, takže věž bylo třeba navrhnout tak, aby mu dokázala odolat. Takže pomocí matematické kalkulace byl určen exponenciální tvar věže, který je v nižších částech vůči větru nejsilnější.

TIP: Navštivte muzea v Paříži

 

 

 

Fakta o Eiffelovce

Výška (od země k špičce stožáru): 312 metrů
Současná výška včetně antény: 324 metrů
Váha: 10 100 tun.
Váha kovové konstrukce: 7 300 tun.
Počet žárovek, které věž osvětlují: 20 000
Počet nýtů: 2 500 000
Spotřeba barvy: 60 tun na každé přemalování, které se koná každých sedm let.
Počet výtahů: od přízemí do druhého podlaží – 5, od druhého patra na vrchol – 2.
Rychlost výtahu: 2 m/s.
Počet návštěvníků k 31.12. 2008: 243 376 000
Spotřeba elektřiny: 7,8 milionů kWh za rok, což je ekvivalentem pro vesnici se sto domy.

VIDEO: Krása Eiffelovy věže v různých podobách

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Eiffelova věž a vše o ní”

  1. […] zamilovaných můžete začít výstupem na Eiffelovku. Větší romantika, jak být na Valentýna na Eiffelovce se svou láskou, snad ani neexistuje. Na oběd ochutnejte francouzské palačinky – crepes a […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.