Jordánsko – klidná země s úžasnou historiíJordánsko – klidná země s úžasnou historií 5.00/5 (100.00%) 3 votes
Skalní město Petra v Jordánsku...

Skalní město Petra v Jordánsku…

Pověst Blízkého východu je špatná. Jordánsko je však výjimka. Mírumilovná klidná země s úžasnou historií a nádhernou přírodní scenérií.
Narozdíl od Egypta, někdy doslova přecpaného turisty, je tato země navštěvována mnohem méně. Při pohledu na mapu se ani není čemu divit. Ze severu Sýrie a Libanon, z východu Irák, ze západu Izrael a Palestina a na jihu Saúdská Arábie. Zdání však klame a v Jordánsku najdete překvapivě milých lidí, férových obchodníků a klidnou jižanskou atmosféru.
Jordánsko leží v jihovýchodní Asii a severovýchodní části Arabského poloostrova, jeho západní cíp se dotýká Rudého moře. Je to země plná krásných přírodních scenérií a kultury. Jordánsko je snad jedna z nejpohostinnějšími zemí, kde vás obchodník pozve na kus řeči a na čaj, i když nemáte zrovna v úmyslu u něj nakupovat.

Jordánské trhy – bez hádání a smlouvání

Pokud jste již navštívili některou z arabských zemí, bude vám během prvních dnů něco chybět. Uvědomíte si to nejlépe na trhu. Samozřejmě, že náhončí fungují i ​​tam, ale slušné odmítnutí berou na vědomí a sotva vás bude někdo neúnavně pronásledovat po městě, jen abyste vešli do jeho obchodu. I smlouvání funguje trochu jinak než například v Maroku, Tunisku či v Egyptě. Jordánci nejsou zvyklí přestřelit částku do astronomických výšek. Pokud si například za buben prodavač řekne deset dinárů, sjednáte maximálně na sedm. Poslední částka, jakou vám obchodník nabídne, je opravdu poslední. Níže jít zaručeně nemůže. Některé suvenýry jsou možná o pár korun dražší než například v Egyptě, ale všechny jsou zaručeně kvalitně vyrobeny. A jelikož země byla do roku 1946 pod správou britské koruny, s angličtinou se i dnes hravě domluvíte téměř všude.

Tichá zátoka, tiché Jordánsko

Jordánsko je země, kam se dá cestovat během celého roku. Pokud však nepatříte k vyznavačům pekelných veder, uděláte nejlépe, pokud odjedeme na jaře nebo na podzim. Červenec a srpen totiž nazývají tamní hoteliéři arabská sezóna. Domácí, ale i obyvatelé jiných muslimských zemí jsou na horka zvyklí. Vás by teplota vysoko nad čtyřicítkou mohla pořádně unavit. Pláží, bohužel, převážně pouštní krajina mnoho nemá. Ale pokud hledáte opravdu klidné letovisko s pár hotely na břehu korálového Rudého moře, sotva najdete něco lepšího a klidnějšího. Přístavní městečko Aqaba nabízí několik velkých komplexů, ale ruch přecpaných pláží zaručeně nezažijete. A pokud se vydáte dál od jediného jordánského mořského přístavu, budete litovat, že jste takovou klidnou zátoku neobjevili už dříve.

Století utajené skalní město Petra

Jordánsko však nabízí mnohem víc než jen pláže a dobré hotely. Sotva hodinu jízdy od letoviska Aqaba můžete obdivovat skalní město Petra, tisíce let utajené v poušti. Uzoučkým kaňonem se dostanete na místa, která byla po staletí pouze legendami. Švýcarský objevitel Johann Ludwig Burckhardt si v roce 1812 řekl, že tu záhadu přezkoumá. O tajemném městě vytesaném do skal mu beduíni sice vyprávěli, ale vzít ho tam nechtěli. On však použil malou lež a přikázal jim, aby ho zavedli ke hrobu Mojžíšova bratra Árona. Ten je totiž pohřben těsně vedle Petry. To, co nakonec našel, vyráží dech archeologům dodnes. I přes stoletou snahu víme o způsobu života v bájném městě velmi málo. Na dokonalou prohlídku byste potřebovali týden.

Mrtvé moře – zde omládnete

Druhou a opět skutečně světovou atrakcí je Mrtvé moře. Jeho hladina je téměř čtyři sta metrů pod úrovní světových oceánů a oblast má jedinečné léčivé mikroklima. Přesolené jezero je husté jako rosol a plavání v něm je absolutně vyloučeno. Ležení na vodě s pocitem vznášejícího se korku je zážitkem na celý život. Po asi desetiminutovém pobytu se nezapomeňte pořádně natřít léčivým bahnem. To musí následně na vaší kůži i vlasech uschnout, abyste ho pak opět setřeli v Mrtvém moři. Pokud tuto proceduru zopakujete dvakrát po sobě, omládnete o několik let.

Informace o Jordánsku

Hlavní město: Ammán
Počet obyvatel: 58 00 000
Rozloha: 89 411 km2
Používané jazyky: Úřední jazyk je arabština.
Náboženství: Sunnitský islám (93%).
Mobilní operátoři: Umniah, Orange, zain (Fastlink)
Elektrifikace: 220 V / 50 Hz. Je třeba počítat s četnými výpadky a poruchami el. proudu, doporučujeme adaptér.
Vakcinace: Případné očkování je vhodné konzultovat se svým lékařem

Infrastruktura

Silniční síť v zemi je kvalitní, doporučujeme taxíky, kde si cenu za odvoz musíte dohodnout předem. Nedoporučujeme používat veřejnou dopravu, stejně se mimo města nevydávejte po setmění, silnice jsou často neosvětlené.

Co budete potřebovat

Ke vstupu do Jordánska je potřeba cestovní pas platný minimálně dalších 6 měsíců opatřený platným vízem. V případě cesty motorovým vozidlem se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz a technický průkaz vozidla.

Tabulka průměrných hodnot v Jordánsku

Měsíc

led ún bře dub čer črvc srp zář říj list pro

Denní teplota

26 28 33 37 44 43 43 41 38 32 27

Noční teplota

5 6 8 12 20 22 23 21 16 11 7

Teplota vody

23 20 26 21 24 24 27 28 24 23 23

Slunečné dny

6 8 10 10 14 14 12 12 10 8 6

Dny se srážkami

2 1 2 1 0 0 0 0 1 1 2

 

MAPA: Kde leží Jordánsko

 

VIDEO: Krásy Jordánska

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Jordánsko – klidná země s úžasnou historií”

  1. […] slané jezero ležící na hranicích Jordánska a Izraele má rozlohu 1 050 km2. Poměrně rychle vysychá, nyní je jeho hladina 413 metrů pod […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.