Mrtvé moře – zde se nepotopíte ani neutopíteMrtvé moře – zde se nepotopíte ani neutopíte 4.67/5 (93.33%) 6 votes
Mrtvé moře poměrně rychle vysychá...

Mrtvé moře poměrně rychle vysychá…

Je to určitě jediné moře, ve kterém se nedá plavat, ponořit, a tedy ani utopit. Můžete si jen tak lehnout na vodu s léčivými účinky a něco si číst …

Mrtvé moře vysychá

Toto slané jezero ležící na hranicích Jordánska a Izraele má rozlohu 1 050 km2. Poměrně rychle vysychá, nyní je jeho hladina 413 metrů pod hladinou moře. Ročně klesne o více než metr a vědci varují, že o necelé půlstoletí se změní na slanou poušť. V jeho středu se objevil suchý pás pevniny rozdělovíj vodní plochu na dvě části. Hydrologové a další experti uvažují o tom, jak situaci vyřešit. Jednou z možností je výstavba kanálu dlouhého 190 km, který by přiváděl vodu z Rudého moře. Unikátem jezera je i to, že je nejslanější. Zatímco obyčejná mořská voda obsahuje asi 3,5 procenta soli, voda v Mrtvém moři desetkrát tolik. Na některých místech pobřeží vytvořila mořská voda nánosy černého bahna. Obrovské množství jódu a brómu v něm, ve vodě a ve vzduchu příznivě působí na celý nervový systém. Nejvíce si však účinky moře pochvalují pacienti trpící na lupénku, lupénku a ekzémy. Pokud si rady spojujete odpočinek s léčením, koupání v Mrtvém moři naplní vaši představu o neobvyklé dovolené. Můžete ji strávit buď na jordánské, nebo izraelské straně pobřeží. Zde všude jsou vybudovány hotelové komplexy a specializované kliniky využívající léčivé a kosmetické účinky slané vody a bahenních zábalů. Cenově jsou tyto služby mnohem výhodnější v Jordánsku.

Co se vyplatí vidět v okolí Mrtvého moře

V Jordánsku narazíte i na rozvaliny z dob Starověkého Říma či fascinující starověké mozaiky. Kouzelnou oblastí je vadit Rum, která svým půvabem přivedla do úžasu Lawrence z Arábie. Metropole Ammán obsadila pár skalnatých kopců svažujících se do středu města. Významnou památkou je starobylá část Umm Al-Jimal se skvostným Západním kostelem. Nejlépe se zachovaly ruiny římského cirkusu a citadely. Nedaleko náměstí natrefíte na orientální bazar. Nejvhodnějším obdobím na dovolenou je jaro a podzim. V listopadu zde teplota vzduchu dosahuje průměrně 29 stupňů a vody 26 stupňů Celsia. Pokud si chcete odtamtud přinést suvenýr, potěší vás stříbrné šperky, nože či pestrobarevné textilie. Na izraelské straně se na skalním masivu tyčí pevnost Masada. Postavit ji dal spolu s přepychovým palácem, se synagogou či s lázněmi král Herodes Veliký v letech 36 až 30 před n. l.

Kosmetické finty královny Kleopatry

Na blahodárné, léčivé a kosmetické účinky Mrtvého moře se spoléhala i egyptská královna Kleopatra. Ale postará se i o vaši pleť. Přípravky s obsahem bahna a minerálů ji nejen vyčistí a detoxikují, ale i hydratují, omladí a zjemní. Bahno zabraňuje i vypadávání vlasů tím, že jim dodává speciální výživu, zlepšuje jejich kvalitu a zvyšuje jejich přirozenou barevnost, čistí pokožku hlavy od mastnoty a lupů. Můžete si dopřát i vlasovou masku či zábal z bahna proti celulitidě. Vlasová maska ​​vás omladí. Jak na to? Rozetřete konečky prstů dostatečné množství bahna po pokožce hlavy a masírujte 2 až 3 minuty. Bahno nechte působit dalších 5 až 10 minut. Můžete udělat i zábal. Opláchněte teplou vodou.

TIP: Nebyl by sen bydlet chvíli u Mrtvého moře v mobilheimu?

Tajemná Petra – navštivte ji

Nejslavnější atrakce v Jordánsku vznikla na dokonale skrytém místě, kde se setkávají tři údolí. V dobách největšího rozkvětu, když vládli Nabatejci, zde kolem roku 62 před n. l. žilo asi 30 tisíc lidí. Trosky města odkryli až v 19. století. Všechny chrámy, hrobky i amfiteátr stavitelé vytesali do pískovce. V červenci roku 2007 Petru prohlásili za nový div světa. Natáčeli se zde i scény mnoha filmů, například Indiana Jones a poslední křížová výprava či Mumie se vrací.

MAPA: Kde najdete Mrtvé moře

 

VIDEO: Několik záběrů od Mrtvého moře

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.