Vaduz – malinké, krásné hlavní městoVaduz – malinké, krásné hlavní město 4.83/5 (96.67%) 6 votes

vaduzMezi Rakouskem a Švýcarskem se krčí Lichtenštejnské knížectví. Zastrčené v Alpách, v půvabné přírodě, stará se o svůj vzhled stejně jako jeho čistotní a upravení sousedé. Jen 36 tisíc obyvatel tohoto 4. nejmenšího státu Evropy si zde žije v dostatku, který je na ulicích vidět na první pohled. Víkend v tomto „pohádkovém“ městě se nese v duchu pohody a relaxu a člověk si uvědomí, že malý kraj neznamená vždy i bohem zapomenutý kraj.

Hlavní město nebo vesnice?

Vaduz má pouze 5200 obyvatel. I když malost hlavního města Lichtenštejnska očekáváte, i tak vás trošku zaskočí. Země je rozdělena do 11 distriktů a Vaduz je jedním z nich. Úředním jazykem je zde němčina, ale obyvatelstvo používá také alamanský dialekt němčiny. Asi třetina populace pochází ze zahraničí, především ze Švýcarska, Rakouska a Německa. Jako měna platí v Lichtenštejnsku švýcarský frank, a to od května 1924. Lichtenštejnsko se celkově rádo přidržuje ke Švýcarsku, u kterého se cítí pravděpodobně dostatečně bezpečně i svobodně.

Vaduz na první pohled

Zaparkovali jsme na parkovišti vedle stadionu a pustili se pěšky do města. Jarní rozkvetlá příroda dává všemu půvab. V malé krajině je všechno malé. Potůček nám protíná cestu, za námi se tyčí vrcholky Alp a před námi je kopec, ze kterého vyčnívá zámek. Kdo by byl řekl, že v tom zámku se dodnes bydlí?! A dokonce samotný kníže Lichtenštejnska. Dívá z oken zámku na své podané, kteří se hemží v uličkách pod ním. Cizinci v ulicích jsou důkazem, že nejde o vesničku, o kterou nemá nikdo zájem. Nápadné jsou i okrasné dřeviny a atypické stromy, které zdobí městečko. Nevypadají jako by byly jeho součástí odjakživa, protože působí na toto klimatické pásmo trošku exoticky.

Vaduz a co musíte vidět

Zámek nad městem

Asi 700 let starý zámek je majetkem lichtenštejnů od roku 1712 a od roku 1938 jejich rezidencí. Veřejnosti není přístupný, dostat se dá pouze do jeho okolí a vychutnat si odtud panoramatický výhled na městečko a Alpy v pozadí. Knížecí rodina vlastní jednu z nejzajímavějších soukromých uměleckých sbírek, proto by zpřístupnění zámku alespoň z tohoto důvodu bylo pro nejednoho návštěvníka lákavé.

Muzea

Jednou z typických budov Vaduzu je černá kostka, která patří muzeu umění. Sbírky se zaměřují na moderní umění a občas se vystaví i některé ze skvostných děl, které vlastní knížecí rodina. V Národním muzeu je zase vše, co by si člověk přál dozvědět se o této malé evropské krajině. Raritou je i Ski Museum, ve kterém jsou kolekce zimních sportů, především lyžování a s tím spojených dokumentů, vývoje lyžování v Evropě a lyže světových sportovců. Určitě se tato muzea vyplatí navštívit.

Chuť vína

Pěstování révy má v Lichtenštejnsku svou tradici. Kvalitní vína patří k životu domácích a v každé restauraci si můžete vybrat z bohaté nabídky lichtenštejnských i zahraničních vín. I vinné sklepy samotného knížete jsou připraveny nechat ochutnat ze svého tajemství. Hosté mohou ochutnávat a zakoupit si z jeho bohatého výběru.

Všichni na svazích

V zimě snad celá země lyžuje. V blízkosti Vaduz jsou lyžařská střediska, které během sezóny nikdy nezejí prázdnotou. Lyžování zde holdují všichni, malí i velcí. Kvalita a různorodost služeb je tomuto zájmu přiměřeně nakloněna a tak to tady v zimě fičí jedna radost.

Trošku z ekonomiky

V lichtenštejnské ekonomice hraje prim průmysl a finanční služby. Domácí se ráno budí patrně s dobrou náladou, bez obtíží měsíčně v tlustém vydělávají přes 5000 švýcarských franků a raritou není ani 6000 – 7000. Na 1000 obyvatel zde připadá 750 motorových vozidel, což je nejvíce v Evropě. Pohoda a zjevný dostatek se v Lichtenštejnsku neobvykle snoubí a tak se sem vyplatí nakouknout. Vaduz vás jistě přesvědčí o tom, že i to, co je malé, může svým půvabem ohromit.

MAPA: Kde leží Vaduz

 

VIDEO: Město Vaduz a několik záběrů z něj

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.