Ideální dovolená? Vydejte se do chorvatského TrogiruIdeální dovolená? Vydejte se do chorvatského Trogiru 4.83/5 (96.67%) 6 votes

trogir-img

Pokud chcete zažít exotiku, ale přitom necestovat příliš daleko, zajděte do Chorvatska. Tato krajina nabízí mnoho překrásných dovolenkových destinací, nyní však toulavé boty nasměrujeme na malé městečko zvané Trogir. Malé Benátky, poklad UNESCA. Ne nadarmo je Trogir jedním z nejoblíbenějších, i když ne nejznámějších chorvatských destinací. Přestože jsem si už třikrát dala závazek, že moje cesta v Trogiru nekončí a půjdu ještě jižněji až na Split, nikdy jsem svůj závazek nedodržela. Je to místo určené pro všechny ty, kteří kromě vylehávání na kamenitých a štěrkovitých plážích hledají i historické sblížení s krajinou, v níž se nacházejí. Trogir se nachází v Splitsko-dalmatské župě, na pobřeží Kaštelanského zálivu, konkrétně na malém ostrůvku mezi pevninou a ostrově Čiovo. Původně se jmenoval Trogos, což řecky znamená koza (podle množství koz a kozorožce, které zde Řekové viděli, když město objevili).

trogir-hradby

Historické skvosty v Trogiru

Městské hradby a středověké opevnění – vznikly kolem 13. Století, většina z nich je zachována. K hradbám patří i dvě věže. Městskou bránu postavili v roce 1656 v barokním slohu. Nad branou bdí patron města Trogir sv. Ivan.
Palác Garagnin – Fanfogna – překrásný palác protkán grácií mnoha stylů. Najdete v něm vše, co jste o Trogiru chtěli vědět – v současnosti totiž působí jako muzeum.
Katedrála sv. Lovre – pokud hledáte umění, zajděte sem. Najdete zde vzácné umělecké díla: Radovanův portál z roku 1240, kapli sv. Ivana z 15.st. s 47 m zvonicí, křtitelnici z 15.st. a jiné.
Paláce Čipikovcov – v městečku je najdete dva. Obdiv si zaslouží gotická Trifora nacházející se na přední straně.
Kaple sv. Mikuláše z Florencie – její vznik se datuje do 15.století a je zařazena do památek UNESCA.
Hlavní náměstí – kromě krásných uliček vedoucích z hlavního náměstí tu najdete nezaměnitelný kostel sv. Ivana Křtitele, kostel sv. Marie, kostel sv. Barbary, kostel sv. Sebastiána. Vzhledem k tomu, že jde o přístavní městečko, určitě vás nadchnou i rozmanité plachetnice, čluny, ale i větší lodě v přístavu.

Tip: Trogir je město odpočinku

Léto v Trogiru

Věděli jste, že existuje soutěž o nejkrásnější nohy, které tlačí hrozny? Věru existuje. Den trogirského sklizně hroznů (Dny trogirské jematve) vám zaručí jedinečnou zábavu. Milujete operu? I Trogirčani. Právě proto zde každoročně pořádají mezinárodní festival tenoristů. Mezi další zajímavosti patří Otevření Trogirského léta, Trogirské kulturní léto, Rybářská noc.

Trogir je považován za nejhezčí město severní Dalmácie, je dokonce zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO jako vrchol kamenického a sochařského umění 13. století. Historické centrum leží na ostrůvku spojeném kamenným mostem s pevninou, ve Starém městě najdeme na 150 románských domů a tucet kostelů. S rozvojem turismu v druhé polovině 20. století se stal Trogir vyhledávaným lázeňským městem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sportovní aktivity v Trogiru

Milovníci aktivní dovolené v Trogiru najdou mnoho sportovišť – tenis, plážový volejbal, volejbal, fotbal, košíková, půjčovny lodiček, šlapadel a windsurfingů, půjčovny jízdních kol a šlapacích „čtyřkolek“, cyklistické stezky, Jsou zde i školy potápění potápění a podmořského fotografování, šnorchlování, plavecké bazény s tobogány, sportovní rybaření, vodní lyžování, jachting, túry, minigolf, bowling, kuželky, vodní pólo, petanque, kulečník, stolní tenis, aerobik; výlety lodí, rybářské exkurze, atraktivní okolní národní parky a historická města lákající k výletům. Všem těmto aktivitám je Trogir nakloněn.


Večery v Trogiru

V Trogiru je bohatý i kulturní a společenský život. V průběhu léta je tu spousta lidových a církevních slavností a představení i tanečních večerů. Nejen na promenádách najdeme mnoho restaurací, vináren, barů a diskoték, heren, kaváren a cukráren, pizzerií. Ve městě jsou denní i večerní trhy, spousta obchodů. Nenudí se tu ani děti – dětská hřiště na pláži, turistické vláčky, dětské parky s různými atrakcemi, animační programy.

 

 

MAPA: Trogir

 

VIDEO: Vítejte v Trogiru

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Ideální dovolená? Vydejte se do chorvatského Trogiru”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.