Avignon – starobylé provensálské městoAvignon – starobylé provensálské město 4.80/5 (96.00%) 5 votes
Most svatého Bénézeta v Avignonu...

Most svatého Bénézeta v Avignonu…

Starobylé provensálské město, které jako jediné v historii mělo kromě Říma možnost hostit papežský stolec. Každý se o něm učil ve školních lavicích, ale málokdo si vyzkoušel jeho magii na vlastní kůži. Hrady, dávnověká dědictví, dokonalá příroda, gurmánský zážitek a most dosahující jen do poloviny řeky Rhône. To vše se snoubí ve městě, jehož centrum je na seznamu UNESCO zapsáno jako nezaměnitelné.

Slavné dějiny města Avignon

Skoro každé město, o kterém jste se museli na škole učit více než dva řádky, zřejmě upadlo do hluboké nemilosti. Avignon byste ale z této kategorie měli velmi rychle vyjmout. Má něco přes 64 kilometrů čtverečních, klima jako v Česku a do Marseille to máte jen 85 kilometrů, takže můžete klidně za jeden víkend zvládnout i „dva v jednom“. Město se stalo ve čtrnáctém století oficiálním sídlem papežské stolice a právě tímto faktem, toto jinak nepříliš velké město ozdobilo dějiny. Městečko bylo i vyhledávaným cílem francouzských panovníků, kteří se sem chodili producírovat a pokud všude hledáte velikány dějin, tak v Avignonu žil i spisovatel Francesco Petrarca a skonal zde velký otec liberalismu John Stuart Mill.

Pamětihodnosti v Avignonu

Papežský palác

Objevování těch nejkrásnějších zákoutí města patří takřka k povinnosti každého turisty. Mezi prvořadé cíle vašich toulavých bot si třeba zařadit Papežský palác. Není to jen osamocený chrám, ale veliký komplex gotických budov, který si ke svému pohodlí stvořili samotní papežové. V pozdějších dobách se využíval jako kasárna, věznice a dnes se jím prohánějí turisté.

Most svatého Bénézeta

Most svatého Bénézeta, nebo originální Le Pont St. Benezet je neuvěřitelný experiment. Z původně dvacet pilířové stavby zůstaly jen 4, které sahají ani ne do půlky řeky Rhône. Byl to pokus, ale dnes láká turisty mnohem více, než kdyby se po něm dalo projít v rozsahu a navíc je i známým symbolem celého města.

Katedrála Notre Dame

Dalším nezaměnitelným místem je Katedrála Notre Dame. Mají ji i v Avignonu a je otevřena každý den od osmé rána do šesté odpoledne.

Židovská Synagoga a chrám Svatého Martiala

Potěší i prohlídka původní židovské Synagogy a chrám Svatého Martiala. Všechno jsou to skvosty, které ocení každý návštěvník.

Muzea v Avignonu

Nadšenci výtvarného umění by si měli naplánovat návštěvu Le musée du Petit Palais s tvorbou italských a provensálských mistrů v rozmezí 13. až 16. století. Muzeum Angladon – soukromá stavba s malbami Picassa, Van Gogha a jiných velikánů je přístupné každému. Neméně zajímavé je určitě i Collection Lambert. Jako muzeum současného umění, je důkazem rozmanitosti umělecké tvorby dnešní doby.

Avignon nabízí hodně průvodců

Avignon se dá projít s příručkou v ruce, ale to jen tak z rychlíku. Proto město nabízí i unikátní možnost rezervovat si turistického průvodce, který vám umožní projít město a objevit bez nejmenšího shonu ty nejcennější perly. Přežít šestihodinovou procházku je jako příběh z pohádky, tak hovoří o svých službách místní průvodci. Výhodu mají všichni ti, kteří znají němčinu, angličtinu, dánštinu, španělštinu, francouzštinu, italštinu, holandštinu ruštinu, švédštinu či dokonce japonštinu.

Chutný Avignon

Být ve Francii a neochutnat místní speciality je urážkou země. Pokud máte zájem o originální chuť, nevyhýbejte se antickým uličkám. Čajovny, restaurace a místní kuchyně v stylových restauracích sice odlehčí peněženku, ale obohatí ducha. Oblast je známá delikátní chuťovkou Papalines, kterou každý turista musí ochutnat a skládá se z čokolády, cukru a oregánového likéru. Navíc Avignon je i hlavní město vína Côtes du Rhône, takže si na stůl jiného vína ani nežádejte.

Avignon a nákupy

Na nákupy se vyplatí svézt se na ulice Joseph Vernet a St. Agric, kde prodávají vše od luxusních výrobků až po běžné suvenýry, které si vezmete domů jako hmotné vzpomínky.

MAPA: Kde leží Avignon

 

VIDEO: Krásy Avignonu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.