Arles – město s nepopsatelnou atmosférouArles – město s nepopsatelnou atmosférou 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Pozůstatky divadla ve městě Arles určitě navštivte...

Pozůstatky divadla ve městě Arles určitě navštivte…

Pronikavé slunce a barvy podzimu v posledních dnech, nás vrátilo ve vzpomínkách na město, které člověka osloví do samé hloubi jeho srdce. Jakož i celý kraj, ve kterém se město Arles nachází.

Provence je prostě neodolatelné. Kdo by neznal notoricky známé fotografie fialových lánů levandulových polí, nebo neviděl film Dobrý ročník, či nečetl úžasné knihy od Petra Mayle, kde tak krásně píše o tomto nádherném koutě Francie. Koho jednou Provence dostane, ten se sem bude chtít vracet stále dokola. Je zde stále co objevovat, dokonce i na místech, které jste již navštívili. A právě pro toto pouto, kterým si nás Provence stále více k sobě připoutává. Do sluncem zalité země.

Překrásné město Arles

Na dolní Rhôně leží překrásné město Arles. I při opakované návštěvě máte stále co v tomto městě objevovat. Úžasné je v odpoledních hodinách, kdy „nájezdy“ turistů odejdou a město zůstane ve své tiché neopakovatelné atmosféře.

Arles je v podstatě největší „vesnicí“ ve Francii, protože k němu podle katastrální mapy patří i většina neobydleného kraje Camargue. Je to město plné života, krásných žen – Arles má i svou královnu, milují ho malíři, fotografové (koná se zde nejstarší fotografický festival na světě) a je plné památek od antiky až po baroko.

Za vlády Římanů, za Césara, bylo Arles hlavním městem Provence. Kanál, který spojoval Rhone se zálivem, zajistil, že město se stalo nejen říčním ale i námořním přístavem. V televizi byla před pár lety ​​informace o tom, jak se na dně řeky objevila stará římská loď. Opatrně byla vyzdvižena a po rekonstrukci je v Arles vystavena.

Muzeum – Musée departementech Arles antique

Muzeum je skutečně vzácným místem a milovníky antiky příjemně překvapí svými exponáty. Vzácným nálezem kromě římské lodi bylo i objevení sochařského portrétu hlavy v životní velikosti, která zobrazuje Gaia Julia Caesara. Také byla objevena v korytě Rhôny nedaleko Arles. Vzácný nález je datován až do roku 46 před naším letopočtem. Některé nálezy jsou skutečně ojedinělé v rámci Evropy, ale Caesarova podobizna je výjimečná. Kdo ví, co všechno ještě skrývá dno v korytě řeky Rhôny.

Arles bylo centrum křesťanství

Po Římanech bylo Arles centrem křesťanství. Sídlil zde biskup, svou rezidenci tu měl postavenou i císař Konstantin a ve středověku byl významným církevním sídlem, sídlem arcibiskupa a odehrávalo se zde 19 církevních koncilů. Dokonce zde byl korunován král Karel IV .. Během 17. a 18. století zde bylo postaveno mnoho šlechtických domů, které dodnes tvoří jádro historického centra města.

Kam se v Arles podívat?

Arles – rájem umělců

Arles a jeho okolí, pro krásu, která tu je, bylo oblíbeným místem mnoha umělců – Mistral Daudet, Gounod, Bizet a především Vincenta van Gogha. Je to sice už dávno, co na kruhovém náměstí Place Lamartine stával známý žlutý dům tohoto geniálního malíře. Nevěřte žluté restauraci, která tvrdí, že zde stával malířů dům. Mnohé budovy a mezi nimi i jeho dům, byly během druhé světové války vybombardovány. Dnes na tomto místě stojí supermarket a nedaleko od něj se pravidelně v úterý koná známý místní trh.

Krásné domy, úzké uličky, ve kterých se dá krásně bloudit a kde nechápete, jak je možné, že auto za vámi chce skutečně tímto prostorem projet, vás vtáhnou do sebe. Nebude se vám chtít tyto ulice opustit. Ale musíte, neboť v Arles je mnoho krásných památek. Určitě nejimpozantnější památkou a snad i nejtypičtější pro Arles, je římský amfiteátr či Arenes, jak ji nazývají. Ačkoli Arenes dnes chybí nejvyšší patro, je to stavba hodná obdivu. Když vejdete dovnitř arény a procházíte se přes oblouky či vystoupíte nahoru a před vámi se rozprostře město, zážitek je dokonalý.

„La Feria“ – provensálská korida

Aréna stále žije, není to jen prázdná historická památka. Neustále se používá na „la Feria“ provensálskou koridu. Nemějte obavy, nejedná se o španělskou koridu, kde se býk usmrtí. Samozřejmě, že se zde koná i španělská korida. V té francouzské se však skupinka do bíla oděných mladíků, snaží z býků rohů urvat kokardy – stužky a takto prezentovat svou šikovnost. Jejich jedinou zbraní vůči býkovi jsou jejich rychlé a šikovné nohy. Rozběhnou se, pokusí se urvat stuhu, silný odraz a výskok z arény. Občas jsou však i býci dobrými skokany a tak přeskočí přes mantinel do prvního okruhu hlediska. O zábavu je tím pádem postaráno.

Pozůstatky antického divadla

Nedaleko amfiteátru se nacházejí pozůstatky antického divadla. Původně mělo 102 metrů v průměru a vešlo se zde 7 000 diváků. Dnes vidíme jen část sedadel, scény a jen pár sloupů v hledišti.

Église St. Trophime

Église St. Trophime, který se nachází na náměstí La République, má vzácný portál z 12. století, vyzdobený plastikami, které zobrazují Poslední soud. Tento portál se považuje za nejkrásnější v Provence.

Cloitre St. Trophime – klášter

Je unikátní především svou křížovou chodbou, kde dvě ramena jsou gotické a dvě jsou z románského období. Hlavice sloupů jsou vyzdobeny rostlinnými motivy nebo figurami. Rozhodně nesmíte obejít tuto památku. Když zapadá slunce a barví portál do zlaté barvy, není větší radosti, než sedět na schodech a pozorovat tento zázrak.

Večer, když se Arles ponoří do svého zpomaleného rytmu, si najděte někde v okolí arény příjemnou restauraci a při sklence dobrého vína a dobrém jídle vychutnávejte vše, co Provence nabízí. Město Arles vás pohladí na duši. Město světla a nepopsatelné atmosféry.

MAPA: Kde leží Arles

 

VIDEO: Krásy města Arles

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Jaquins Lyre

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.