Trogir – vyjímečná architektura a město odpočinkuTrogir – vyjímečná architektura a město odpočinku 4.50/5 (90.00%) 4 votes
Krása Trogiru

Krása Trogiru

Trogir je město, které se nachází na pobřeží Kaštelského zálivu, na ostrůvku mezi ostrovem Čiovo a pevninou. Je to město-muzeum v pravém slova smyslu, bohaté na kulturně historické památky, výjimečnou architekturu a krásné ulice, díky kterým dostalo toto městečko pojmenování „Malé Benátky“.

Trogir je zapsán v UNESCO-seznamu světového dědictví. Město Vám nabízí možnost prozkoumat bohaté dědictví: severní městská brána, palác Garagnin (městské muzeum), hlavní náměstí (radnice, knížecí dvůr, kostel sv. Ivana Křtitele, kostel sv. Sebastiána), Radovanov portal (vstupní brána ve tvaru oblouku), palác Čipiko, katedrála sv. Lovre, klášter a kostel sv. Dominika a mnoho dalších kulturních památek. Historické centrum města se nachází na ostrůvku mezi Čiovem a pevninou, se sousední pevninou je spojeno kamenným mostem a s Čiovem pohyblivým mostem. Pro okolí Trogiru je charakteristická zeleň, ostrovy a pláže kamenité az jemného štěrku. Nejznámější pláže jsou Pantano, Okrug a Kava. Milovníci sportu si mohou vybrat z množství aktivit, z nichž nejpopulárnější jsou tenis, běh, škola surfingu a potápění … Během celého léta jsou zde pořádány rybářské večery, různé koncerty a folklórní akce. Město má svůj přístav (Marina ACI Trogir), který má 200 kotvících míst na moři a 80 na pevnině.

Věděli jste o Trogiru, že?

Původní název tohoto města byl Tragos, což v překladu z řečtiny znamená koza. Když Řekové v 3. a 4. Století přišli na toto místo, na kopcích bylo množství koz a tak dostalo město pojmenování Tragos.

TIP: Užijte si léto v Trogiru

Nenechte si ujít v Trogiru

Městskou bránu a hradby

Na pobřeží města je zachována velká část hradeb s dvěma věžemi, jejichž historie sahá až do 13.st. mezi věžemi se nachází brána, která vede k moři a předpokládá se, že jejím autorem je Trifun Bokanič. Vedle vrat se nachází lóže postavená začátkem 16.století. Brána byla postavena roku 1656 v barokním, stylu a nad ní se nachází soch Sv. Ivana, ochránce Trogiru.

Palác Ćipiko

Existují dva paláce, velký a malý, které vznikly kombinací románských staveb. Na přední straně velkého paláce se nachází gotická Trifora, je to dílo Andrija Alešija, též brána, kterou vytesal Ivan Duknović.

Katedrála Sv. Lovre

Je to stavba která je směsí několika slohů: gotiky, románského slohu, renesance a baroka. Nacházejí se zde vzácná umělecká díla: Radovanův portál z roku 1240, zvonice, kaple blaženého Ivana z 15.st., křtitelnice z 15.st. a mnohé další.

Palác Garagnin – Fanfogna – Muzeum města Trogiru

I tato stavba je směsí různých slohů, od románského po barokní. Nachází se zde knihovna rodiny Garagnin-Fanfogna, 18.-19. st., Lapidarij (sbírka kamenných úlomků a skulptury od antiky po baroko) také galerie obrazů Cate Dujšin – Ribar.

Hlavní městské náměstí v Trogiru

Na náměstí se nachází nûkolik důležitých staveb jako jsou: radnice (knížecí dvůr), kostel sv. Ivana Křtitele, kostel sv. Marie, kostel sv. Sebastiána.


Zábava v Trogiru

Trogirské kulturní léto – organizují se různé kulturní akce během celého léta: hudební večery (koncerty klasické hudby a nástupy estrádních umělců domácích a zahraničních, komorní hudba), folklórní a divadelní představení, různé oslavy (fest): rybářská noc, Den města, výstavy domácích a zahraničních umělců v prostorách moderní galerie.

Otevírání Trogirského léta – sváteční otevření trogirského kulturního léta.

Trogirská rybářská noc – rybářská akce, která je součástí kulturního léta. Všichni se mohou pobavit u skleničky dobrého vína, přitom ochutnat tradiční dalmatskou kuchyni a to vše za doprovodu příjemné hudby.

Mezinárodní festival tenoristů – dny opery v Trogiru. Mezinárodní soutěž tenoristů

Dny trogirské jematve (sběr hroznů) – obnova tradice tlačení hroznů nohama, kde se zároveň soutěží o nejkrásnější nohy a to vše doprovázejí Trogirski klapy (hudební skupiny zpívající dalmatské písně).

MAPA: Město Trogir

 

VIDEO: Vítejte v Trogiru

Zddroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Trogir – vyjímečná architektura a město odpočinku”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.