Saint Tropez – četníkovo město vás nezklameSaint Tropez – četníkovo město vás nezklame 4.67/5 (93.33%) 6 votes

st-tropezSt. Tropez se nachází v jižní Francii, na Francouzské riviéře. Známé je hlavně díky slavným a bohatým hostům, často bývá nazýváno „Marbella of France“ (Marbella je podobně slavné a zajímavé město v Andalusii, ve Španělsku). Název města pochází z dávných dob, odvozené od mučedníka, zvaného Saint Torpes. Nejvíce se však toto město proslavilo v 50. letech, částečně díky Brigitte Bardot a filmu Četník ze St. Tropez (Le Gendarme de Saint Tropez) s nezapomenutelným hercem Louisem de Funesem.

Pláže v okolí St. Tropez

Pláže se nacházejí podél pobřeží v „Baie de Pampelonne“, na jihu města a na východě – v Ramatuelle. Všechny pláže jsou široké kolem 30 metrů, s typickými plážovými chatkami a soukromými či veřejnými částmi. Město je během sezóny takové přecpané lidmi, že máte pocit, že už ani plnější nemůže být. Domácí Francouzi z okolních měst ho proto v období od brzkého června až do září zásadně nenavštěvují. Tehdy město patří turistům.

TIP: Navštivte Štrasburk

Největší pýchou a radostí St. Tropez je bílá nekonečná písčitá pláž. Lidé zde podléhají kultu mladosti a krásy a vystavují tak svá bronzová těla. Po týdnu stráveném zde už se z Vás také stane pravé „dítě St. Tropez“. Nejpopulárnější pláže jsou pláže Tahiti, Stéphano forever, Les Clubs 55 a Key West Beach.

Ve vzdálenosti 15-ti km na poloostrově se nachází pláž de l\’Escalet, kam se dá dojít jedině pěšky, což v horku je celkem i výkon, takže když se odhodláte, budete zde mít i svůj osobní prostor.

st-tropez2

Cesta do St. Tropez stojí za to

Cesta do St. Tropez není vůbec jednoduchá, jak by se dalo očekávat. Závisí zejména na tom, z kterého místa vyrážíte, na jakém dopravním prostředku a, co je nejdůležitější, v které části roku. St. Tropez je jedno z mála míst francouzského pobřeží, kde se netáhne železniční trať, proto se tento druh dorpravy využít nedá. Nejbližší letiště je v Nice. Nejvyužívanější je proto osobní a autobusová doprava. Cesta z Nice do St. Tropez (mimo sezónu) trvá autem asi hodinu a půl, během sezóny si ani netroufnu říct. Cesta se dá urychlit vlakovým spojením, kterým se vyhnete alespoň částečně špičce na cestách, z Nice se však dostane asi po hodinové cestě nejblíže do městečka St. Raphael, odkud již jezdí speciální linky přímo do St. Tropez. Tato cesta vám s největším štěstím zabere asi hodinu a půl. Je však dobré vyrazit velmi, velmi brzy ráno, abyste předešli těmto problémům a měli dostatek času na prohlídku všeho, co město nabízí, protože je toho opravdu dost.


Co St. Tropez nabízí

Krásné staré město, nový i starý přístav s celou plejádou nejkrásnějších jachet, úžasné pláže, chatky i vilky pro boháče, kavárničky, obchůdky, podniky pro VIP, světoznámé diskotéky. Domácí deníky, i ty z okolních měst, pravidelně přinášejí informace o tom, která hvězda město navštívila a kde a s kým byla viděna. Proto, kromě největší koncentrace lidí, je to jedno z míst s největším počtem celebrit během letního období.

Pro ty, kteří tam však jdou za něčím jiným než je právě „číhání“ na herce či herečky v plavkách, nabízí město opravdu vše pro strávení krásného dne. Zda jsou to dopolední toulky malými uličkami a obdivování všech obchůdků nebo nákupní horečka na obrovském trhu ve městě, kde najdete vše ze všeho, ale dobře padne i procházka kolem přístavu či okružní jízda po pobřeží. Nohama namočenýma v moři projdete několik kilometrů a stále máte pocit, že máte před sebou ještě dlouhý, ale krásný kus cesty. Když natrefíte na zrzavého chlápka, jak se to stalo mně, který vám bude se zanícením francouzsky vyprávět všechno, co se tu kdy stalo, získáte kromě fajn průvodce i pár „bonne image“, které vám ochotně udělá. Pokud se vám zachce trošku mořského kolísání, ideální šance vyzkoušet hodinovou plavbu loďkou. Z přístavu, podél všech krásných pláži, s pohledem na vilky celebrit, ale i na město a jako bonus plavbu až k světoznámé pláži, kde se dlouhá léta natáčel seriál, u nás známý pod názvem „St. Tropez „.

st-tropez3

Četník pouze na lednici

Filmového fanouška však v centru města čeká velké zklamání. Ošarpaná a zapomenutá třípatrová budova na malém náměstí velký rozruch určitě nevyvolá. Její potenciál, pokud by z ní udělali malé muzeum, zůstává nevyužit. Ze slávy známého fi lmu, který se v policejní stanici natáčel, se snaží vytěžit alespoň jeden místní, který si za focení v masce a uniformě četníka veme pár drobných. A jde mu to věru dobře! Proč město nevyužilo tuto šanci, neznámo. To, že sem turisty láká i tato filmová legenda, je však zřejmé. I z množství pohlednic a magnetek s jeho podobiznou, které si koupíte v obchodě se suvenýry a doma si je pak dáte na ledničku.

První dojem by však návštěvníka neměl odradit od prohlídky tohoto malebného města, které jemně stoupá do kopce. Život v něm se ztrácí v desítkách úzkých uličkách, v nichž jsou útulné prodejny s luxusním zbožím a které vám nabízejí úkryt před horkým sluncem. Jdouce po kamenné dlažbě míjíte obchůdky s módními značkami, klenoty, klobouky či cukrárny. Milovníci haute couture a handmade výrobků si zde přijdou na své, ačkoli do kapsy musí sáhnout velmi, opravdu velmi hluboko. Zákazníků tu však mnoho není. Vyrojí se až koncem sezóny, kdy se ve výlohách objeví oznámení upozorňující na výprodeje. Zdá se, že tento mrav platí pro každý kraj.

Milion eur za noc

Před nákupní závratí upřednostňují hosté i domácí, někteří v typických baretech, odpočinek ve stínu velkých platanů na nedalekém náměstí Place des Lices, kde hrají petang. Zatímco na ně přijde řada, ovlažují se vínem, přičemž láhev s sklenicemi během hry odkládají na lavičky. Hledíte na nich a vychutnáváte ten moment, kdy se okolní shon znenadání rozplyne. Podobné zátiší, jako je toto, přitom v Saint Tropez hledal nejeden malíř, který je chtěl zvěčnit na plátně.

Vděčnou inspirací jsou pro umělce i desítky jachet kotvících v přístavu. Ty zabírají zorný úhel více návštěvníků kolem roztroušených kaváren, kteří sledují členů posádky, jak s precizností čistí, leští a kontrolují každou jednu součástku na lodi. Pokud máte štěstí a do Saint Tropez zavítáte v říjnu, užijete si díky závodům jachet, takzvané regatě, i prohlídku těch historických, kterým mladší mohou půvab jen závidět.

Najdeme zde však pár míst, kde život pulzuje o něco rychleji, hlasitěji, hlučněji. Toto tempo vyhovuje zejména mladým, kteří se chodí do města bavit na diskotéky. Nemají tu nouzi ani o prominentní hosty, které přivážejí soukromé vrtulníky přímo z palub jachet. Jsou to vděční zákazníci, díky kterým se personál může těšit na tučné spropitné. Široko daleko prý drží rekord jistý Pákistánec, který během noci rozházel v jednom z barů více než milion eur. Z toho sto tisíc během noci vydělali číšníci. O prvenství se prý „pral“ s jistým Filipíncem. Kdoví, jestli se jen oba nechtěli vytáhnout před Paris Hiltonovou, která se tam bavila také, a ráno je při pohledu do peněženky nadšení rychle opustilo.

st-tropez4

Odstíny modré

Pokud chcete Provence poznat, je dobré popřemýšlet o pronájmu auta. Neprohloupíte. Jen díky tomu jsme se například ocitli i na cestě do jedné z množství menších vinic. Lemovaly ji mohutné korkové duby, z kůry kterých se vyrábějí zátky do lahví. Trvá prý sedm let, než se kůra na stromě obnoví. A že jí třeba hodně, je nám jasné při pohledu na množství lahví, které ve vinici v Ramatuelle nabízejí. Ta za svou produkci získala několik ocenění, před distribucí do velkoobchodů však její majitelé upřednostňují klienty z malých restaurací a přímý prodej. V horké dny přináší toto lehké a lahodné víno osvěžení i během pobytu na pláži. Míst, kde se dá koupat, odpočívat, relaxovat a nasávat mořský vzduch, je po celém pobřeží několik. Ale podle našeho názoru název Azurové pobřeží vystihuje nejvíce pláž l’Escalet, kterou lemuje skalnaté úbočí. Pokud se totiž z jeho výšky díváte na moře, naskytne se vám neuvěřitelný pohled na všechny možné odstíny modré. Místa na odpočinek si však musíte najít v přírodou vytvořených roklinách, určitě zde však panuje mnohem větší klid než na přeplněných městských plážích. Navíc, pokud chcete, můžete si zde svléknout i plavky. Nudismus je v Provence sice zakázán, ale zde se akceptuje. Jen dávejte pozor, aby vám je neodfoukl vítr.

Do St. Tropez jsem přicházel s určitými očekáváními, ale byl jsem skeptický. Přece, bývá to tak, že něco velmi komerční a proslulé nakonec ani není to, co byste očekávali. Mě však jednoznačně nezklamalo a už teď plánuji samostatnou dovolenou, právě sem – do malé perly na jihu Francie.

MAPA: Město Saint Tropez

 

VIDEO: Pohled do St. Tropez

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Saint Tropez – četníkovo město vás nezklame”

  1. […] oblasti se řadí i takzvané Cote D’Azur nebo Francouzská riviéra se slavnými městy jako St. Tropez a Cannes. Žije zde přibližně 4,88 milionu lidí, kteří jsou koncentrovaní ve velkých […]

  2. […] Kromě skvělých pláží a luxusních hotelů a obchodů zde však najdete například i množství příjemných rybářských městeček a přístavů (Antibes, Golfe-Juan, Juan-les-Pins, …) Hlavním městem regionu je Nice, ani jména dalších důležitých letovisek vám však určitě nejsou neznámé: Monaco, St. Tropez. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.