Basilej – švýcarské hlavní město kulturyBasilej – švýcarské hlavní město kultury 5.00/5 (100.00%) 1 vote
Basilej je 3. největší město ve Švýcarsku...

Basilej je 3. největší město ve Švýcarsku…

Švýcarsko je známé svou osobitostí. Tu podtrhuje i Basilej, město ležící na severozápadě země, postavené na řece Rýn. Vládli mu katolíci, později bylo domovem protestantů, na místních univerzitách se přetřásali myšlenky nihilismu a dnes má město známku švýcarského hlavního města kultury. Plným právem.

Švýcarský velikán

Basilej je třetí největší město Švýcarska, ale začínalo docela skromně. Kolem roku 374 bylo známo pod latinským názvem Basilia a život v něm do značné míry ovlivňovali církevní hodnostáři. V patnáctém století se dokonce stalo místem korunovace papeže, ale katolického ducha brzy začali nahlodávat protestantské myšlenky filozofů a učenců, které město, bažící po pravdě a vzdělaní, přivítalo s otevřenou náručí. Už v té době měl rozum převahu nad diktaturou a uprchlíci z Holandska, Itálie či Francie našli brány města dokořán otevřené.

V roce 1869 byl na Univerzitu v Basileji povolán jako mimořádný profesor i známý filozof Friedrich Nietzsche. Ten jako první vyslovil myšlenku o přehodnocení všech hodnot a prohlásil památnou větu: „Bůh je mrtev!“. Korunovaní papeži by se mohly obracet v hrobě, ale právě tato snáška inteligenčních proudů, která lomcovala basilejskými ulicemi, udělala z města na Rýně vzdělanostní centrálu a dnes i pořádně rušné bussinescentrum země proslulé sýry, čokoládou a precizním bankovnictvím.

Nejprve práce pak zábava

Basilej má poměrně starobylý nádech, a proto je třeba při jeho objevování se více soustředit na knihovny, chrámy či muzea než na vychytané podniky a noční kluby. I ty zde ale najdete. A zůstali byste překvapeni, jak vypadá zábava, když inteligence složí kravaty. Vždyť karneval Basler Fasnacht trvá tři dny a tři noci. Kdo by čekal švýcarské Rio, zůstane zklamaný, ale svou velikostí a stylem strčí do kapsy snad i slavnějšího bratra v Benátkách.

Jednou z nejvýznamnějších událostí, plnou příjemného duševního vyžití je určitě i červnový ArtBasel. Je to veletrh současného umění a nemá obdoby nikde v Evropě. Červen má proto pro návštěvníky Basilej zelenou.

V Basileji se nudit nebudete

Nudy se bát nemusíte – kdo by toužil po pořádné klubové akci, pro toho má město nejznámější klub Atlantis, kde se dá vyřádit i na živou muziku. Mezi vychytané podniky patří i Babalabar a Kaser.

Cesty na dvou kolech

V Basilej klidně můžete na auto zapomenout. Cizincům se dokonce ani nedoporučuje trénovat si řidičské dovednosti v této metropoli. Klidně využívejte místní dopravu, která je přesná a hustě frekventovaná. Ve středu města ale nejlépe poslouží dobré boty. Staré město není velké, zato je pastvou pro oči a má neopakovatelnou atmosféru, pokud se rozhodnete prozkoumat ho na kole. To vám samozřejmě rádi půjčí v místních půjčovnách.

Když už jsme u praktických radách, hodí se vědět, že na víkendy ceny ubytování v hotelích klesají i o 10%, jelikož je vyprázdní byznys klientela. Před velkými akcemi je dobré rezervovat pokoj pár týdnů před příjezdem.

Fotbal v Basileji milují

Jedněmi z takových akcí byly určitě i zápasy Mistrovství Evropy ve fotbale, které se odehrály na stadionu St. Jakob. Město je domovem slavného klubu FC Basilej. Ten výrazně ovlivňuje fotbalovou historií již od roku 1893. Vidět chlapce v akci a burácející stadion chytí za srdce i odpůrce této nejrozšířenější míčové hry na světě.

Mluvili jsme o centru kultury, takže si rezervujte čas i na prohlídku místních památek a kulturních institucí. Navštivte například Museum Jean Tinguely či největší soukromou sbírku umění Fondation Beyeler. Ve městě je množství chrámů a pozůstatky římského opevnění patří k největším ruinám ve Švýcarsku.
Vyplatí se sbalit pár euro, svačinu a dobrou mapu s označením cílů, které v Basilej lákají právě vás. I když je více než jasné, že ať ve městě namíříte oči kamkoliv, pohled bude rozhodně stát za to. Navíc za dobrou cenu. Vždyť turistický pas – Basel Card umožňuje zcela volný vstup do více než osmdesátky muzeí či výraznou slevu do místní zoo. Vítejte v Basileji.

Suma sumárum – co musíte vidět v Basileji

  • ZOO v Basileji
  • Starou radnici
  • Katedrálu v Basileji (Muenster Catedral)
  • Fontánu (Tinguely Fountain)
  • Muzeum papíru (Swiss Paper Museum)

MAPA: Kde leží Basilej

 

VIDEO: Město Basilej

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.