Curych – malé město, mnoho krásyCurych – malé město, mnoho krásy 5.00/5 (100.00%) 1 vote

curychCurych navzdory svému velkému menu patří k malým městům. Svou rozlohou a počtem obyvatel je menší než Bratislava. Už dávno se zde rozhodli, že město nemusí být velké, aby se v něm skrývalo nejen výjimečné umění, luxus, ale vedle toho je zaměřeno na bezpečnost, ekologii a celkově kvalitu života. A úspěšně. Zurich byl opakovaně vyhodnocen jako město s nejvyšší kvalitou života pro své obyvatele.

Curych – S průvodcem po městě

Je pondělí ráno a svou přehlídku začínáme setkáním s místní průvodkyní Judit u nádraží. Hned na úvod překvapuje informací, že denně z této stanice odchází více než 2700 vlakových spojení. Na povrchu malá stanice totiž v podzemí skrývá několik pater. Judit nás vybízí, abychom se tam šli podívat – kromě nástupišť se v podzemních prostorách nacházejí celé nákupní ulice. V tomto Shopville je přistavených více než 200 obchodů nejrozmanitějších značek a má to svůj důvod. V neděli musí být všechny obchody ve Švýcarsku zavřené a protože výjimku mají pouze letiště a stanice, tak se všechen porovnání ruch soustředil do útrob železniční stanice.

Curyšská univerzita

Autobusem vyjedeme nad město k curyšské univerzitě, která je centrem skutečných mozkových kapacit. Žádná jiná škola nevychovává nebo nehosťovala více držitelů Nobelových cen, jak právě tato. Z terasové vyhlídky před starou univerzitou se před námi celé staré město rozprostírá jako na dlani.

Curyšské jezero

Napravo Curyšské jezero, a všude dokola hory. Alpy s věčně bílými vrcholky nedají ani v tomto období zapomenout, v jaké jsme zemi.

Krásné kostely

Panoramatu města dominují tři kostely. Věžička svatopeterského kostela má největší hodinový ciferník v Evropě – s průměrem 8,7 metru, takže přesný čas vidět do daleka. Dalšími jsou Grossmunster a Fraumunster. Kráčíme do centra a cestou se zastavujeme v zahradě jednoho domu. Když se ptám, čím je významný, Judit s úsměvem přiznává, že v podstatě ničím. Curych neměl nikdy nazbyt historických památek, a tak i soukromý dům s pěknou fasádou, parčíkem a fontánkou padne vhod jako krátká zastávka.

Cechy stále žijí

O chvíli už vcházíme do centra města – a dozvídám se další zajímavost – město z jedné strany obklopené jezerem a křížem přeťaté dvěma řekami Limmat a Sihl – bylo kdysi druhými Benátkami. Brány domů v historických uličkách ústily přímo do vodních kanálů a pohybovat se zde dalo pouze v člunech. Dnes je všechno jinak. Kanály jsou zasypány a ulice, kterými procházíme, jsou vydlážděné. Na mnoha starých domech však vidno zástavu a erby cechů. Pro majetné obyvatele Curychu je společenskou prestiží patřit do těchto spolků, i když o podstatě řemesla praotců už dnešní generace nic nevědí.

Legenda o místních ženách

Dostáváme se k nejstarší části města. Je jí někdejší celnice na obchodní cestě – dnes ji připomíná lipový park Lindenhof v úplném centru města. Legenda praví, že právě na tomto místě v roce 1291 zachránily místní ženy Curych. Během obléhání habsburskou armádou se prý oblékly do brnění, a když jej armáda útočníků viděla, zalekli se a utekli.

Obědy na pláži

Blíží se čas oběda a to je teď v létě větší přestávkou i pro největšíc byznysmany – Judit mi ukazuje skupinku chlapíků v oblecích, jak s kontrastními sportovními taškami směřují někam k jezeru. Jejich cílem je některá z veřejných pláži, idální místo na polední relax na břehu či v jezeře. Pak se vrátí ještě na pár hodin do práce. Navečer břehy jezera ožívají znovu v hudebních klubech.

Švýcarská bezpečnost

Další ráno pokračujeme v programu na Bürkliplatz. Odtud vyrážejí lodě na vyhlídkovou plavbu po jezeře. Chtěl jsem se Judit zeptat, proč je právě Švýcarsko spojeno se stereotypem bohatství a luxusu. Ale na odpověď přijdete i sami. Curych je město, které bylo vždy po všech stránkách bezpečné. Nebyl zde hladomor, nebylo nikdy vybombardovaný. A bezpečnosti, v kombinaci se švýcarskou pedantností a odpovědností, se snadno uvěří.

Co musíte při návštěvě Curychu vidět

Lindenhof

Za nejstarší památku města lze označit Lindenhof, který byl nejstarším osídleným místem v Curychu. Na místě původního sídliště se dnes nachází park z 18. století.

Muzea v Curychu a také divadla

V Curychu se nachází Schweizerisches Landesmuseum, tedy Švýcarské zemské muzeum nabízí expozice hodin, keramiky, maleb, mincí, nábytku, soch, šperků, textilií či zbraní. Z dalších muzeí jmenujme Kunsthaus (Dům umění), Museum für Gestaltung (Umělecko-průmyslové muzeum) nebo muzea spadající pod Curyšskou univerzitu, jako je Medizinhistorisches Museum nebo Zoologisches Museum. Najdeme zde také řadu divadel, například Opernhaus nebo Schauspielhaus.

Mrkněte na Univerzitu v Curychu

Za návštěvu stojí i Curyšská univerzita, z jejíž polytechnické fakulty vzešlo mnoho nositelů Nobelových cen. V 11. patře jedné z budov této fakulty je vyhlídková plošina. Krásný výhled na město, jezero i Alpy je z ruského kola, které se nachází na břehu Curysškého jezera.

ZOO v Curychu

Častým cílem návštěvníků je Curyšská zoologická zahrada.

MAPA: Kde leží Curych

 

VIDEO: Město Curych

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.