Maďarský Balaton – kam se tam podívat?Maďarský Balaton – kam se tam podívat? 4.87/5 (97.33%) 15 votes
Balaton je super i na rybaření

Balaton je super i na rybaření

Balaton se rozprostírá v Dunajské rovině a je to největší sladkovodní jezero ve střední Evropě. Protože je velké s rozlohou kolem 600 km2, říkají mu Maďarské moře. Balaton není jen jezero, ale je to i turistické a lázeňské letovisko.
Voda v Balatonu není hluboká, proto se přehřívá až po dno. V létě dosahuje teploty kolem 27 stupňů. Hloubka vody na jižním břehu do vzdálenosti až 500m je hluboká do 2 metrů. Je vhodná ke koupání i pro rodiny s malými dětmi. Velká plocha jezera je vhodná pro vodní sporty jako je jachting, cyklistika … Turistické pláže se rozprostírají po severní a jižní straně pobřeží. Krásné pláže jsou v oblastech Siófok, Balatonföldvár, Fonyód, Badacsony, Balatonfüred.

Balaton v číslech

Délka – 79 km (nejdelší ve střední Evropě)
Průměrná šířka – 7,7 km
Nejmenší šířka – 1,5 km
Průměrná hloubka – 3,3 m
Teplota vody – 28-29 °C, ale může být i teplejší!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kam se mrknout v okolí Balatonu?

Termální komplex Kehida

V oblasti Balatonu se nachází velký termální komplex Kehida. Venkovní i vnitřní bazény jsou ideální pro lidi s nemocemi pohybového aparátu. Lázeň a bahenní zábaly pomáhají při chudokrevnosti, únavě a zklidňují nervovou soustavu. Pro zajímavost, nachází se tam bazén s umělým vlnobitím a dlouhý tobogán se světelnými efekty.

Siófok

Letovisko Siófok je centrum jižního břehu Balatonu. Z památek je zachována vodárenská věž, vysoká 42 m, ze které máte pěkný výhled na celý kraj.

Balatonföldvár

Patří k nejkrásnějším letoviskům jižního pobřeží. Polovinu letoviska tvoří lázně a druhou vilová čtvrť. Atrakci střediska tvoří množství obchodů, stánků, zábavních barů, heren a sportovní hřiště.

Fonyód

Leží na jižním břehu Balatonu. Je známé svými krásnými dlouhými plážemi. Populární je přístav, ze kterého plují výletní lodě na protější břeh velmi známé vinařské oblasti Badacsony.

Badacsony

Rekreační místo severního pobřeží Balatonu. Má překrásnou pláž a přístav. Je ideální pro ty, kteří chtějí kromě pobytu u vody strávit čas i poznáváním a turistikou.

Balatonfüred

Největší lázně na severní části Balatonu. Léčí se zde lidé s nemocemi srdce a krevního oběhu. Uprostřed je přístav, který je spojením z jižní částí břehu jezera Balatonu.

TIP: Koukněte se na termální lázně v Maďarsku

Sever proti jihu

Severní strana Balatonu s městy Keszthely a historickými centry cestovního ruchu Badacsony, Tihany či Balatonfüred je kopcovitější a pobřeží jezera je členitější, ale zároveň i bahnitější. V této oblasti najdete také množství vinných sklepů, jejichž návštěva rozhodně stojí za to. Vstup do vody zde však není takový pozvolný jako na jižní straně.

Mezi oběma břehy jezdí několik lodních spojení a mezi městečky Tihany na severu a Szántód na jihu jezdí i trajekt, která odveze i vaše auto.

Jižní pobřeží je zas jakoby jedno dlouhatánské středisko rozprostírající se u pobřeží jezera. Od Siófok až po Fonyód jsou jeden vedle druhého hotely, domy k pronájmu, penziony i kempy a samozřejmě pláže. Pokud se chcete vykoupat, musíte jít desítky metrů od břehu, kde je voda dostatečně hluboká. Plytkost jezera má za následek, že voda v něm je často velmi teplá a dosahuje až 28 stupňů Celsia. Po vyjití z vody se tak musíte zchladit studenou sprchou.

Bujarý noční život

Samotný Siófok je moderní letovisko na úrovni. Najdete zde vše, co potřebujete na kvalitní dovolenou. Letovisko je oblíbené mezi mladými turisty pro čilý noční život. Do některých nočních barů či diskoték se přitom neplatí ani vstupné. Známá diskotéka je například v Palace Disco. Vícepatrová Vychytaná diskotéka Flört vás již na bráně odlehčí o 2 tisíce Ft (7,17 eura), ale jde o jeden z nejznámějších klubů v celém Maďarsku.

Pouze v Siófoku, kde se pravidelně konají i koncerty a festivaly, mají pro hosty nachystáno až 54 tisíc postelí. Najdete zde i různé butiky, celodenně otevřené obchodní domy, ale i muzea či wellness centrum.

Na kolech kolem Balatonu

Dlouhé jezero obklopuje nejen cesta pro auta, ale i cyklostezka. Je dlouhá více než 200 kilometrů.

Pokud nemíníte projet tuto trasu jako závodník za jeden den, klidně si ji můžete rozložit na několik dní. Zpestříte si tak čas, který byste jinak strávili jen ležením na slunci. Pokud byste si nechtěli vzít s sebou svoje vlastní kolo, dvoukolového oře vám zapůjčí v jedné z tamních půjčoven. Za hodinu zapůjčení zaplatíte například ve firmě Park and Bike 600 Ft (2,15 eura), za den 2 500 Ft (8,96 eura) a za týden 12 tisíc Ft (43 eur).

balaton2

Maďarské pálivé pochoutky

Maďarská kuchyně je známá v celé Evropě a její prvky známe i u nás. Právě u jezera Balaton můžete ochutnat její slavné lahůdky.

Snad nejtypičtější pro tento region je Balatonská rybí polévka – Balatoni halászlé. Její chuť se vám určitě natrvalo vryje do paměti. Můžete si dát i neštiplavou verzi, ale my jsme si dali štiplavou – po jejím ochutnání se nám vyrodily krůpěje potu na čele. Slavným maďarským jídlem je i guláš. Více verzí tohoto pokrmu známe i u nás, ale možná právě proto je dobré ochutnat i jeho maďarské vydání a porovnat. Mezi sladké dobroty, které jsou také typické pro Maďarsko, patří například i Somló noky podávané se šlehačkou či tvarohové knedlíčky. Obojí jsme ochutnali a byly vynikající. Další maďarskou specialitou je studená ovocná polévka – gyümölcsleves. Její chuť nám připomněla třešňový kompot.

Ceny u Balatonu

Halászlé – 50 Kč
Hotdog – 30 Kč
Langoš – 25 Kč
Pizza – 80 Kč
Gyros – 60 Kč
Zmrzlina – 20 Kč
Pivo – 30 Kč
Káva – 25 Kč
Míchaný nápoj – 75 Kč
Karikatura – 5,5 eura
Parkovné – 30 Kč / 1 hodina
Výlet lodí – 150 Kč / 1 hodina
Vstup do diskokluby – 0 – 300 Kč

Rybaření na Balatonu

Balaton má za rybaření následující ceny:
– denní povolenka 1900,– HUF/u břehu (do 1500 m)
– denní povolenka 3000,– HUF/všeobecná

MAPA: Balaton

 

VIDEO: Několik záběrů z maďarského Balatonu

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.