Proč navštívit portugalský ostrov Madeira? Důvodů je nespočet!Proč navštívit portugalský ostrov Madeira? Důvodů je nespočet! 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Hledáte místo jako stvořené pro klidnou dovolenou a relaxaci? V tom případě si to namiřte směrem k Atlantickému oceánu, na portugalský ostrov ležící asi 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Můžete si tu říci své osudové ano, ztratit se v davu přátelských lidí, pohodlně odpočívat v zahradách plných barev a vůní nebo se potápět v doprovodu magických mant a murén. Na Madeiře není nic nemožné.

Dovolená na Madeiře se pro vás stane výjimečným zážitkem, na který budete po zbytek života rádi vzpomínat. Osloví a potěší všechny vaše smysly a spojí je v dokonalou harmonii. Dny strávené na „ostrově věčného jara“, jak se Madeiře často přezdívá, již nikdy z hlavy nevymažete.

Madeira s cestovkou i na vlastní pěst

Jedny z cenově nejzajímavějších letenek nabízí letecká společnost Condor. Tato letecká společnost létá na trase Lipsko – Funchal (hlavní a jediné větší město na Madeiře, pojmenované po fenyklu, který kdysi na ostrově divoce rostl). Na Madeiru ale můžete letět také z Prahy. Přímé lety nabízí například česká letecká společnost Smart Wings. Průměrná doba letu z Prahy na Madeiru je 4,5 h.

Nechce-li se vám cestovat na vlastní pěst, ideálním řešením je zážitkový poznávací zájezd letecky z Prahy s českým průvodcem, během něhož uvidíte to nejlepší, čím se může Madeira pochlubit a prezentovat. Ochutnáte světově proslulé madeirské víno, jež si zamiloval a jen málokdy mu odolal Winston Churchill, i místní rum, vykoupete se v přírodních lávových jezírkách s příjemně vyhřátou mořskou vodou a navštívíte Údolí jeptišek, velmi originální a osobité místo madeirského vnitrozemí.

Co vidět a co zažít na Madeiře

Madeira, „kvetoucí balkon v oceánu“, se může pochlubit řadou prestižních ocenění. Opakovaně například získala ocenění World Travel Awards, jež uděluje odborná veřejnost, a byla prohlášena za nejlepší ostrov v Evropě. Jestli patříte k těm, kteří na svých cestách nejradši sbírají autentické zážitky, vězte, že této „perle Atlantiku“ v minutě podlehnete stejně tak, jako podlehla i řada slavných mužů i žen před vámi. Krásná císařovna Alžběta, zvaná Sissi, se sem jezdívala skrýt před starostmi i celým světem, britský ministerský předseda Winston Churchill jezdil na Madeiru malovat a učit se tančit tango a Margaret Thatcherová v tomto „zeleném ráji“ prožila nejen své líbánky, ale i mnoho dalších nezapomenutelných životních okamžiků.

Doporučujeme: Znáte Superpotraviny?

Ráj na zemi

Mnohotvárné pobřeží dlouhé přes 150 km, nespočet skalnatých soutěsek, stezek vedoucích podél typických zavodňovacích kanálů (takzvaných levád, které přivádějí vodu z hor), dechberoucí výhledy na Atlantický oceán, nejdéle trvající ohňostroj na světě, starodávný vavřínový les, druhý nejvyšší mořský útes v Evropě (Cabo Girao) aj. Potřebujete ještě další důvody k tomu uvěřit, že Madeira připomíná ráj na zemi?!

Nečekejte válení na pláži

Válení na pláži ale na Madeiře nečekejte. Skalnaté pobřeží totiž zcela vytlačilo kvalitní pláže a jedinou zlatě zářící písečnou pláž, dlouhou 10 km, najdete v Porto Santo, malém „koupacím a odpočívacím“ ostrůvku cca 50 km severovýchodně od Madeiry. Portugalští vědci před časem dokonce zjistili, že díky vysoké koncentraci minerálních látek má místní písek velmi blahodárné účinky na lidské zdraví. V Hotelu Porto Santo dokonce otevřeli vůbec první písečné lázně na světě. Na Porto Santo i v lednu a únoru šplhají teploty až k 17´C. Z Funchalu na Madeiře se na ostrůvek dostanete trajektem. Je to nevšední, cca dvouhodinový zážitek.

Nezapomeňte si ponechat dostatek času také na prohlídku Funchalu. Jeden den bude bohatě stačit na to, abyste si prohlédli architektonické dominanty, zašli na pestrobarevný trh ve staré části města, kam si místní obyvatelé chodí kupovat čerstvé ovoce a ryby, a projeli se na „babosas“. Babosas jsou pořádně adrenalinové proutěné saně, které ovládají 2 elegantní muži v bílých košilích s typickým slamákem na hlavě. Tyto ďábelské saně žádný sníh nepotřebují, sjíždí totiž asfaltový kopec pod kostelem Monte, místem věčného odpočinku Karla I., posledního Habsburka.

Madeira zabírá sice jen 800 km2, ale ty největší poklady jsou rozesety po celém ostrově. Není proto na škodu pronajmout si auto a zastavit se všude tam, kde se vám zalíbí. Chcete-li zažít Madeiru z ptačí perspektivy, pro změnu můžete vyzkoušet třeba oblíbený paragliding. Nebo si kupte lodní lístek a setkejte se s delfíny a velrybami. Hlavně si nezapomeňte vzít fotoaparát, opalovací krém a voděodolné oblečení.

Až vás všechny ty zážitky utahají, najděte si místečko v nějaké útulné restauraci. Třeba budete mít štěstí a zažijete živý koncert některé z královen portugalského fada. Madeiru si zamilujete!

Porto Santo: Věděli jste, že místní písek léčí?

Porto Santo: Věděli jste, že místní písek léčí? | Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com/ 156201938

 

MAPA: Kde leží ostrov Madeira?

 

VIDEO: Pár záběrů z Madeiry

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.