Sintra – pohádkové město i pohoříSintra – pohádkové město i pohoří 4.67/5 (93.33%) 6 votes
Palacio da Pena

Palacio da Pena

Už jste byli někdy zamilovaní tak, že byste dokázali hory přenášet či stavět paláce jako z pohádky? Zatímco mnozí o tom pouze sníme, na světě jsou lidé, kteří dostanou šanci přetavit svou lásku například do nádherné stavby. Takovým byl i portugalský král Ferdinand II. z dynastie Sasko-Kobursko-Gothajské.

Mladý princ, který vyrůstal obklopený krásnou přírodou dnešního Rakouska, Německa, ale i Slovenska, si v roce 1836 bere za manželku následnici portugalské koruny, Marii. Traduje se, že Ferdinand byl do své ženy už od prvního setkání až po uši zamilovaný. Důkazem je i jejich 11 dětí, ale také stavba, která se stala jednou z nejnavštěvovanějších v Portugalsku, palác Palacio da Pena.

Hnízdečko lásky v pohoří Sintra – Palacio da Pena

Hned v roce svého sňatku si Ferdinad pozval proslulé architekty a zadal jim úkol postavit palác jako z pohádky. Vybral si pro něj místo v pohoří Sintra, které mu připomínalo hornatý, zelený kraj, ze kterého pocházel. Na ruinách někdejšího kláštera zničeného zemětřesením v roce 1755 dal postavit palác, který se měl stát hnízdečkem lásky královského páru.

Komplex, který takto vznikl, snad nemá na světě konkurenci. Mísí se v něm neorenesanční, neogotické, ale i neomanuelistické prvky. Zároveň z něj vání nádech exotiky a dálek. Postaven je s obrovskou dávkou fantazie. Už z dálky můžete vidět mezi stromy jeho barevné střechy, vstupní bránu a netradiční věžičky. Není těžké představit si, že tyto avandgardní představy vnukla Ferdinandovi jeho láska k Marii.

Romantika kam se podíváš

Romantikou nedýchá jen palác Palacio de Pena, který je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví Unesco. Celé pohoří Sintra má v sobě jakousi magickou atmosféru, kterou objevili i romantičtí básníci. Jeden z těch nejslavnějších, Lord Byron v Sintře strávil několik letních měsíců a městečko označil za pozemský ráj. Dosvědčí to určitě každý turista, co se do Sintry dostane. Stačí, aby se toulal jí pintoresknými uličkami, dal si za doušek lahodného portugalského vínka a nechal se přenést do dob, když láska skoro hory přenášela.

Národní palác, Palacio Nacional de Sintra – Jako v pohádce

Další místo, které návštěvníka Sintry přenese do pohádky, je Národní palác, Palacio Nacional de Sintra. Díky jeho obrovským kuželovitým komínům ho nikdo nepřehlédne. Dokonce jsou tak výrazné, že se staly emblémem města. I tento palác skrývá kousek portugalské královské historie. Ačkoli to byl původně arabský palác, po dobití křesťany se z něj stává královská dovolenková rezidence. Hlavy portugalského království chodívaly do okolí Sintry k lovu. Palác má krásný, zachován interiér. Jak jinak, pohádkový.

Romantická tečka – Cabo da Roca

Kdo navštíví městečko Sintra, vzdálené od Lisabonu asi 35 km, neměl by obejít nejzápadněji místo Portugalska, Cabo da Roca. Místo výsostně romantické, kde vítr vane do vlasů a člověk začíná rozumět, co hnalo odvážné námořníky do neznámých dálek a zamilované muže k neobvyklým stavbám. Že by romantické představy, ve kterých se sny mění v realitu?

MAPA: Kde leží Sintra

 

VIDEO: Sintra v Portugalsku

Zdroj obrázku: Freeimages.com / ibon san martin

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.