Lisabon – portugalské hlavní městoLisabon – portugalské hlavní město 5.00/5 (100.00%) 1 vote
Budova parlamentu - Lisabon

Budova parlamentu – Lisabon

Málokde najdete tak uvolněnou atmosféru jako v evropském hlavním městě Portugalska – Lisabonu. Jeho všudypřítomná spletitá historie z dob založení Féničany a nekonečnými odkazy na plavební a dobyvatelské úspěchy kontrastuje s multikulturním charakterem města, moderními stavbami od světoznámých architektů a nabízenou mezinárodní kuchyní. Podobně jako Řím i Lisabon se rozkládá na sedmi pahorcích, ze kterých se město svažuje až k široké řece Tejo ústící do Antlantického oceánu. Metropole je bývalým majákem pro mořeplavce a před objevením Ameriky byla pro nás Evropany i koncem světa, protože na okraji města se nachází mys Cabo da Roca. Ten byl a stále je nejzápadnějším bodem Evropy, za kterým jsme v 15. století už nic nepředpokládali.

Doprava v Lisabonu

Doprava v Lisabonu je velmi specifická. Kromě metra a automobilové dopravy zde jezdí tramvaje, kde mezi plně klimatizovanými linkami najdete i číslo 28 – historickou dřevěnou tramvaj jezdící centrem města a ve strmých kopcích neuvěřitelnou hučící rychlostí.

Portugalská kuchyně

Z mezinárodního jídla najdete v metropoli všechno. Světová kuchyně se mísí s tradiční portugalskou, která obsahuje vše mořské jako bacalhau (speciálně upravovaná ryba), či třesku, kterou prý udí Portugalci připravit na více než 300 způsobů. K jídelnímu lístku patří i národní jídlo – feijada (vývar z vepřového masa obsahující všechny jeho části). V neodolatelných pekárnách – pastelaria, najdete řadu koláčů a sladkých pochoutek jako pastel de nata, či mléčnou kávu gala. Sladké pečivo se ani zdaleka nepodobá tomu našemu, proto je dobré ochutnat co nejvíce. Nesmíme zapomenout ani na oblíbená portugalská vína – všechny druhy portského, suché šumivá vína – Vinhos verdes, či sladký Moscatel. Čtvrť Bairro Alto je známá svými restauracemi, kavárnami a nočními podniky, kde si v příjemném prostředí vyslechnete živě zpívané fado. Vyplatí se ji navštívit.

Lisabon je krásné město

Lisabon je krásné město

Co v Lisabonu navštívit?

Pokud zatoužíte po návštěvě památek, máte na výběr od těch nejstarších jakou je původní katedrála z 11. století postavená na zbytcích islámské mešity až po stavby nejlepších architektů současnosti. S jednou takovou moderní a světově uznávanou se setkáte nedaleko letiště. Kromě obrovského tepla, které vás čeká prakticky polovinu roku, vás překvapí fakt, že letiště se jako jedno z mála nachází ve městě a zbývá jen pár minut taxíkem, abyste dosáhli nefalšovaného centra Lisabonu.

Oriente – jedna z nejkrásnějších stanic v Evropě

Pokud jste po příchodu nuceni navštívit železniční stanici, jste na nejlepší cestě shlédnout velkolepou a slavnou stanici Oriente. Postavil ji Španěl Santiago Calatrava v centru města blízko velké promenády. Vyznačuje se pro něj typickou žebrovou konstrukcí, na první pohled připomínající jakési křídla či palmy. Tato světlešedá betonová dominanta zastřešuje všechny druhy dopravy (kromě letecké), kterými se dá po Lisabonu či Portugalsku cestovat. Komplex spojuje železniční a autobusové nádraží, stanici metra, parkoviště pro automobily a taxi a zároveň je vchodem do podzemního nákupního centra. Na návštěvníky zde čeká přímořsky působící promenáda u široké řeky Tejo, kterou si nezkušený turista snadno splete s Atlantským oceánem.

Oceanárium v Lisabonu

V Lisabonu je i super Oceanárium, které se pyšní největším akváriem v Evropě – nachází se v něm 25 000 druhů ryb a savců.

Torre de Belém

Torre de Belém je jednou z nejkrásnějších staveb Lisabonu. Nachází se v jeho západní části, u řeky Tejo vlévající se do Atlantského oceánu. Původně obranná věž, která sloužila i jako maják pro mořeplavce, je postavena v Manuelském slohu (manuelino), který se rozvinul jedině v Portugalsku za vlády Manuela I. Je světovým dědictvím UNESCO. Z interiéru s nádhernou křížovou chodbou a sloupovím je přes kamenné mříže dobrý výhled na promenádu ​​u řeky s lanovkou. Věž je obklopená malým stupňovitým náměstím a parkem jako stvořeným k odpočinku při pozorování západu slunce.

Vasco da Gama a Klášter Jeronimos

Portugalsko mělo v době zámořských objevů silné postavení jako koloniální velmoc. Zasloužil se o to Vasco da Gama, námořník a objevitel, který podnikl cesty do Indie a obeplutím Afriky otevřel přístup do Asie. Pocházel přímo z Lisabonu a proto je pro Portugalce něčím jako národní pýchou. Na promenádě najdete Památník dobyvatelské éry ve tvaru karavely, který je symbolickým ochráncem námořníků. Za pomník z dob zámořských objevů můžeme považovat i Klášter Jeronimos (Mosteiro dos Jerónimos), který představuje vrchol Manuelské architektury s goticko-renesančními prvky. V jeho nitru jsou uloženy tělesné pozůstatky Vasca da Gamy. Vyplatí se ho navštívit.

Výtah Santa Justa jako atrakce

Kromě starých žlutých tramvají je jednou z atrakcí centra Lisabonu výtah Santa Justa stojící u náměstí Restauradores. Patří k výstředním památkám městské čtvrti Baixa. V roce 1908 ho navrhl Eiffelův žák Raul Mesnier. Je to 32 metrů vysoká samostatně stojící železná konstrukce v novogotickém slohu s dřevěnými kabinami. Na jejím vrcholu vás čeká kavárna s výhledem na starou čtvrť.

Muzea v Lisbonu

Muzeum kočárů, muzeum zámořských objevů v Lisabonu
V městské části Belém se rovněž nachází i Muzeum kočárů (Museu Nacional dos Coches) či významné Muzeum zámořských objevů (Museu da Marinha).

Museu Nacional de Arte Antiga
V muzeu jsou soustředěny převážně sbírky portugalského výtvarného umění. V muzeu návštěvníci najdou i evropské, orientální a africké umění.

Muzeum dekorativního umění
Muzeum má rozsáhlé sbírky nábytku, keramiky, textilu, starožitností a různých dekorativních předmětů.

Vojenské muzeum
Toto muzeum má ve svých sbírkách zbraně, uniformy, dobové předměty a malby související především s první světovou válkou.

Museu da Marioneta
V Lisabonu je malé loutkové muzeum, které oživuje staré loutkoherectví.

651956_92179296

Castelo de Sao Jorge

Původní stavba sloužila jako maurský hrad. Později se hrad stal sídlem portugalských králů. Dnes je to místo, odkud je nádherný výhled na Lisabon. Součástí hradu jsou krásné zahrady, kde obyvatelé Lisabonu tráví volné chvíle.

Palácio de Belém

Kdysi letní palác, dnes sídlo portugalského prezidenta.

Cristo Rei

Socha, která připomíná sochu Krista v Rio de Janeiro, stojí na vysokém pomníku v blízkosti řeky Teja. Pomník má v sobě zabudovaný výtah, kterým se návštěvníci dostanou na vyhlídku ve výšce 82 metrů.

Tropická zahrada

U Institutu tropických věd je krásný park plný palem, tropických rostlin a ptactva.

Planetárium

Planetárium připravuje programy nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Katedrála

Katedrála z 12. století přežila mnoho otřesů půdy, mezi jinými i silné zemětřesení v 14. a 18. století.

Památník zámořských objevů

Portugalci vždy patřily k silným mocnostem. Jejich námořní a navigační schopnosti se odrazily v objevných cestách mnoha slavných mořeplavců. Mezi nejznámější patří: J. Mořeplavec, Vasco da Gama a Fernao Magalhaes. Před památníkem je dlažba v podobě obrovského kompasu.

Botanická zahrada

Botanická zahrada sice nepatří k nejlépe udržovaným botanickým zahradám, ale má mnoho exotické květeny a stromů.

Lisabon, jakož i celé Portugalsko, je plný specifických zvláštností, které ho činí odlišným od průměru evropských měst. Pro mnoho lidí zůstává neprozkoumaný ve stínu španělských velkoměst. I když je jednou z nejmenších metropolí Evropy, pro návštěvníka pečlivě koncentruje jedinečné zážitky. Místní pohostinnost a výbornou kuchyni, čas pro každodenní polední siestu uprostřed rušného dění, historické stavby ladící s nejrozvinutější formou současné architektury. Město překvapení a příjemných kontrastů – to je Lisabon.

MAPA: Město Lisabon

 

VIDEO: Několik záběrů z Lisabonu

VIDEO: Výlet do Lisabonu

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Lisabon – portugalské hlavní město”

  1. […] TIP: Navštivte také hlavní portugalské město – Lisabon […]

  2. […] portugalský ostrov ležící asi 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Můžete si tu říci své osudové ano, ztratit se v davu přátelských lidí, pohodlně […]

  3. […] i ​​známým soupeřům. Tak udělejte konečně změnu a příště si zakupte letenky do Lisabonu, odkud se pak vydáte dál. […]

  4. […] je světoznámé letovisko v Portugalsku, které se nachází asi 20 km od hlavního města Lisabon. Pokud byste si lámali hlavu nad tím jak se jeho název vyslovuje, zní to jako […]

  5. […] navštíví městečko Sintra, vzdálené od Lisabonu asi 35 km, neměl by obejít nejzápadněji místo Portugalska, Cabo da Roca. Místo výsostně […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.