Aveiro, Guimarães, Braga – krásné severní PortugalskoAveiro, Guimarães, Braga – krásné severní Portugalsko 4.25/5 (85.00%) 4 votes
Aveiro nabízí atraktivní plavby uličkami starých domů

Aveiro nabízí atraktivní plavby uličkami starých domů

Benátky, Řím nebo evropské město kultury. To vše se dá spojit do společného výletu bez toho, abyste opustili území jednoho státu. Stačí zamířit do Portugalska.

Aveiro – Gondolou nejen v Itálii

Označení „Portugalské Benátky“ dostalo město Aveiro díky široké síti kanálů, kterými je jeho centrum protkáno. Nabízejí atraktivní plavby uličkami starých domů, kde vzduch voní solí a kachličkami vyzdobené fasády budov vyprávějí zapomenuté příběhy. Vodní kanály, které dělají město Aveiro takové výjimečné, pokrývají plochu asi jedenáct tisíc hektarů, na šířku mají jedenáct kilometrů a vznikly ústupem oceánu v 16. století, čímž vytvořili lagunu, která je dodnes spolehlivým zdrojem soli.

Návštěva ve městě Aveiro však nejde cítit jen solí, dokáže být i příjemně sladká. Stačí se zastavit v kterékoli místní cukrárně a okusit tamní specialitu, oves moles. Jsou to formy vytvořené z oplatkového těsta naplněné vaječným bílkem rozšlehaným s cukrem. Traduje se, že podobně jako mnoho portugalských sladkostí, i tyto mají na svědomí mlsné jeptišky.

Kam ve městě Aveiro?

Ve městě Aveiro se nachází proslulé muzeum, bývalý dominikánský klášter zvaný Convento de Jesús, který si v 15. století nechala postavit princezna s tím, že zavrhne život na královském dvoře a přestěhuje se sem. Další vzácnou památkou je katedrála São Domingos z 15. století. Rušný rybí trh Praça do Peixe, to je zase něco z jiného soudku. V jeho okolí jsou roztroušeny kavárny, bary a restaurace. Námořní muzeum Ílhavo a továrna známé portugalské továrny na porcelán Vista Alegre se nachází jen pár kilometrů na jih od města Aveiro. Máte-li rádi majáky, podívejte se do pobřežního města Barra, které se pyšní nejvyšším majákem na Pyrenejském poloostrově.

Přírodní krásy Aveira pokračují podél pobřeží až ke Costa Nova, bývalé rybářské vesničce usazené mezi mořem a lagunou. Ulice září tradičními pruhovanými rybářskými domky, které stojí na břehu laguny. Dnes se využívají především k rekreačním účelům a hostí spoustu vyhlášených rybích restaurací, kde se připravuje specialita regionu – pokrmy z úhoře. Čím se tu pokocháte? Na jedné straně spatříte křišťálově čistou lagunu posetou plachetnicemi a na druhé straně zase divoké moře ideální pro surfaře a kilometry původně zachovalých písečných dun.

Všechny cesty vedou do Bragy?

Severoportugalské město Braga založili ještě Římané a již od dvanáctého století bylo křesťanským centrem země. Vznikla zde první portugalská katedrála a na jednoho obyvatele města připadá dodnes největší počet kostelů v Portugalsku. To je vysvětlení, jak se Braga dostala k přívlastku „Portugalský Řím“. A tak jako do Říma, i do Bragy vede množství cest, zejména v květnu. Tehdy se totiž ve městě koná středověký festival. Obyvatelé chodí oděni v dobových kostýmech, ulice lemují stánky s tradičními pochoutkami a městem znějí dávné melodie trubadurů.

Kam se Braze podívat?

Pokud se nemůžete rozhodnout, kam se v Braze podívat, máme pro vás jednoduchou odpověď. Všude. Nenechejte se zmást velikostí Bragy. Najdete zde překrásné pamětihodnosti, památníky, muzea a obdivuhodnou směsici architektonických stylů. Okolní zeleň a přírodní krásy obklopující město jsou bezesporu jednou z požehnaných stránek Bragy, která městu dodává klid a zvláštní kouzlo. Zdejší katedrála Sé byla postavena ve 12. století a je pravděpodobně nejstarším římským prvkem ve městě. S katedrálou Sé souvisí Muzeum sakrálního umění, ve kterém zhlédnete výstavu jedinečné dobové keramiky, tkanin, nábytku a šperků.

Rozhodně si nenechejte ujít ani národní park Bom Jesus a působivou stejnojmennou svatyni. Svatyně Bom Jesus do Monte stojí na kopci, na který se za chvíli dostanete lanovkou z centra Bragy. Jedná se o výjimečný architektonický skvost. Byla dokončena v 19. století a představuje poutní místo, které zbožňují návštěvníci z celého světa. V budově ovlivněné barokním stylem naleznete vskutku výjimečné vyobrazení Kristova odsouzení a okouzlí vás i klikaté schodiště vedoucí do kostela. Uvidíte, že budete fascinováni, ať už jde o spirituální zážitek, historii, či architekturu.

TIP: Navštivte také hlavní portugalské město – Lisabon

Hrad ve městě Guimaraes

Hrad ve městě Guimaraes

Guimarães – královské rodiště, kolébka Portugalska

Další město, jehož nejslavnější období spadá do středověku, je kolébka Portugalska, dnes nenápadný Guimarães. „Zde se narodilo Portugalsko“, tak hlásí nápis u hradeb středověkého hradu v srdci města, protože právě zde přišel na svět první portugalský král Alfons Henriques a díky němu se stal Guimarães prvním centrem nezávislého Portugalska. Nedaleko hradu, který je často dějištěm divadelních představení, stojí socha prvního krále země a Kaple svatého Michala, kde byl podle legendy pokřtěn.

Afonso Henrigués založil první královskou dynastii portugalských králů, dynastii z Bragança. Patřilo jí několik staveb, což dnes zdobí centrum města. Nejkrásnější je určitě bývalé královské sídlo rodiny, Paço de Duques de Bragança, stavba z 15. století, která je dnes přístupná veřejnosti jako muzeum. Návštěvníci a turisté míří do města stále více a více. Láká je množství akcí, které obohacují kalendář města od roku 2012, kdy byl Guimarães jedním z evropských měst kultury.

Kam ve městě Guimarães? Podívejte se na webu Portugalsko.net.

MAPA: Město Guimarães

 

VIDEO: O městě Guimarães

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

1 komentář u článku “Aveiro, Guimarães, Braga – krásné severní Portugalsko”

  1. Rapanuy napsal:

    Krásná země Portugalsko! :)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.