Madeira – takřka magický portugalský ostrovOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Madeira nabízí úchvatnou přírodu

Madeira nabízí úchvatnou přírodu

Magický ostrov uprostřed Atlantiku nabízí nádherné květy, drsné hory, nekonečný oceán a množství srdečných lidí. Přitažlivý dovolenkový mix.

Něco málo o Madeiře

Madeirské souostroví je autonomní oblastí Portugalska.
• Obydlené jsou ostrovy Madeira a Porto Santo.
• Madeira má rozlohu kolem 740 km2, žije zde 260 000 stálých obyvatel.
• Nejvyšší vrch Pico Ruivo dosahuje 1 862 m. n. m.
• Klima je zde příjemná, s teplotami od 16 do 25 ° C po celý rok.

Přílet na Madeiru

Na první pohled jsem věděl, že se mi Madeira bude líbit. Zpoza křídla letadla se vynořovala scenérie jako z dobrodružného filmu. K tmavomodré hladině se spouštěli rackové a my jsme se blížili k přistávací ploše letiště Santa Catarina, precizně zasazené mezi vodu a hornatou stěnu. Chvíli jsem se cítil jako kaskadérk, ale nakonec jsme bezpečně přistáli na tomto zázračném kousku hrdé portugalské země.

Seděl jsem v autobuse a sledoval okolí. Zelená tráva, stromy, pečlivě obrobené zahrádky, a to vše na místech, kam se u nás leze s horolezeckými lany. Hlavní město Madeiry, kde žije kolem 120 000 lidí, téměř polovina obyvatel ostrova, se rozkládá podél břehů a stoupá až na vrcholky kopců. Vily a honosná sídla bohatých Portugalců, ale i cizinců, obklopeny květinami dýchají bezstarostností a dodávají městu esprit nevtíravého luxusu. Cítí se tu dobře majitel ropné firmy i cestovatel, který se živí prací.


Na Madeiře je všude čisťoučko

Velké citylighty na zastávkách vyzývali lidi, aby se zapojily do objevování vlastní historie. V době našeho příjezdu se začínal ve Funchalu kulturní festival. Událost, kterou si všichni považovali. Obdivoval jsem vysokou společenskou úroveň ostrova. Všude čisťoučko, vše upravené, na svém místě, promyšlené do detailů. Cesty označeny, perfektně vybudovaná infrastruktura. Lidé milí, kultivovaní. Žádný stres či chaos, zkrátka, máme se co učit.

Hotely na Madeiře

Obecně jsou hotely na Madeiře postavené buď jako přímořské nebo horské. Našinec bažící po slané vodě však pravděpodobně upřednostní ty první. Na své si přijde každý, ať chce být v centru dění, nebo v klidném prostředí, či chce jen tak odpočívat, nebo aktivně poznávat. Určitě je třeba při koupi zájezdu říct co nejotevřeněji, co člověk chce. Všechny hotely jsou pohodlně zařízeny, vysoký standard je zaručen – už léta sem chodí náročná klientela.

Doporučujeme: Porto Santo a Porto Moniz

Pokud toužíte po dlouhé a široké písečné pláži jako z filmu, nenechte si ujít maličký pohádkový ostrov Porto Santo. Cesta z Madeiry trajektem trvá přibližně 3 hodiny. Jinak jsou na Madeiře pláže většinou kamenité se vstupy do vody po žebříku. Hotely však mají své bazény se slanou nebo sladkou vodou a je z nich pohádkový výhled na oceán.

Největší atrakcí městečka Porto Moniz jsou přírodní bazény obklopené lávovými kameny.

Jídlo na Madeiře

Madeirčané věru ví, co znamená dobré jídlo. Ví i to, jak jej podávat, takže vám z obyčejné večeře udělají nevšední zážitek. V mnoha hotelech a restauracích hraje živá hudba, decentní tóny zpříjemňují posezení a navozují večerní náladu. Nebo přijdou místní umělci, rozezvučí kytary a místností se nese mohutný hlas temperamentní zpěvačky. Na Madeiře se podávají vynikající ryby a mořské potvory, masíčko na roštu či grilu a fantastický, nenormálně dobrý chlebíček s česnekovou pomazánkou. Od sladkostí až tak nepřiberete, zmrzlinové poháry s ovocem a nepřeberné množství pěn, frapé a želé zákusků lahodí chuťovým buňkám a nezatíží žaludek. Vyzkoušejte.

TIP: Navštivte portugalské Porto

Zavlažovací kanály Levadas na Madeiře

Zavlažovací kanály Levadas na Madeiře

Co je dobré vědět než na Madiru vyrazíte

• Mluví se portugalsky, anglicky, francouzsky …
• Měnou je euro, nehrozí žádné komplikace s penězi.
Na Madeiru se dostanete letadlem z Prahy.
• Časové pásmo posouvá náš čas o hodinu dozadu.
• Letiště je od Funchalu vzdáleno jen 22 km.

Nenechte si ujít na Madeiře

• Porto Moniz s vulkanickými jezírky a přírodním koupalištěm.
• Botanickou zahradu Jardim Botanico.
Madeiru, jedinečné madeirské víno.
• Návštěvu městské tržnice Mercados dos Lavradores, kde prodávají ryby, květiny, ovoce, zeleninu i výšivky.
• Turistickou procházku vedle „Levadas“, zavlažovacích kanálech ostrova.
• Cestu lanovkou na Monte nebo k botanické zahradě a cestu dolů na typických saních.

Osobní názor: Madeira není úplně vhodná pro turisty, kteří rádi celý den leží na pláži. Je naopak určena spíše na cestování, bádání, poznávání přírody a kultury. Na to je Madeira skvělá a nezklame vás.

MAPA: Ostrov Madeira

 

Aktuální počasí na Madeiře

Aktuální počasí - Madeira
14°
fog
vlhkost: 100%
vítr: 2m/s S
Max 17 • Min 12

 

VIDEO: Krásy Madeiry

VIDEO: Okouzlující Madeira

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Madeira – takřka magický portugalský ostrov”

  1. […] TIP: Navštivte i portugalskou Madeiru […]

  2. […] to tak dávno, co v hlavním městě portugalského ostrova Madeira otevřeli atraktivní muzeum Madeira Story Centre, které atraktivní formou přibližuje historii […]

  3. […] ostrově Madeira, který patří k Portugalsku, jste již jistě slyšeli mnoho příběhů. Krásná zahrada Evropy […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.