Padova – univerzitní město a významné poutní místoPadova – univerzitní město a významné poutní místo 4.67/5 (93.33%) 3 votes

padovaNedaleko Benátek, v srdci severoitalského regionu Veneto (Benátsko) se rozprostírá malebné univerzitní město Padova s téměř 3000 letou historií. Je sídlem Padovské univerzity, jedné z nejstarších na světě, a také významným poutním místem. Padova je jedním z nejstarších měst této země, historie města se dá srovnávat s městy jako Řím či Neapol.

Město umí být atraktivní pro všechny věkové kategorie a je nabité obdobím středověku, renesance a novodobého rozvoje Itálie. Většina lidí ho nazývá městem Sv. Antónia, který patří mezi nejoblíbenější svaté vůbec, je ochráncem dětí a svými zázraky již více než 800 let plní přání lidem, kteří často krát putují několik tisíc kilometrů, aby se mohli dotknout hrobky s ostatky tohoto vzácného světce.

V Padově prožil svou větší část kariéry vědce a učitele Galileo Galilei, Koperník a mnoho dalších vědců, kteří pracovali, nebo studovali v druhé nejstarší univerzitě Itálie – v Padově.

Padova je jako nedoceněný šperk

Severní Itálie má několik míst, které bychom mohli označit jako kulturně-historické šperky. Pokud se omezíme jen na jeho východní část, víceméně se kryjící s administrativně-správním celkem Benátská, pak prim hrají jedinečné Benátky, následuje město veronských milenců a římské arény a pak město architekta Palladia – Vicenza. Trochu ve stínu těchto tří perel žije město Padova. Na jeho ulicích a náměstích je podstatně méně turistů než třeba ve Veroně, ba i ceny hotelů jsou zde níže. Jeho pověst města druhé kategorie není zasloužená. Kostely, paláce a muzea poskytují po umění bažící turistovi mimořádně bohaté přehršel zážitků.

Co v Padově musíte navštívit?

Náměstí Prato della Valle

Procházka po městě vás dovede na místa jako např. Prato della Valle, což je rozlohou největší náměstí v Evropě. Jeho střed zdobí park lemován 78 sochami významných obyvatel města.

Katedrály v Padově

Mrkněte do Katedrály Sv. Justiny, kde je kromě samotné Justiny (4 st.) pohřben i první biskup města Padova a co je velmi vzácné, nachází se zde hrobka z ostatky Sv. Lukáše evangelisty (St. Luca), který po boku Sv. Března, jehož pozůstatky se nacházejí v Benátkách byly zakladateli Nového Zákona.

Kaple Scrovegni

Skvostem města je kaple Scrovegni, se středověkými freskami malíře Giotta, které ani po 700 letech neztrácejí na atraktivnosti. Kaple se dnes (spolu s freskami v Assisi) považuje za největší důkaz génia tohoto malíře. Dostat se do kaple vůbec není snadné, návštěvu je třeba předem objednat (nejlépe přes internet) a uvnitř každá skupinka turistů může strávit pouze 15 minut. Turistům bažícím po umění doporučujeme zakoupit si permanentku Padova Card, která kromě návštěvy kaple umožní prohlídku téměř všech významných památek města i jeho okolí, ale také bezplatné parkování na vybraných místech a použití městské dopravy.

Basilica di Sant’Antonio

Návštěva Padovy potěší především milovníky historie a umění. Město má zachovalé starobylé centrum, kterému dominuje velkolepá Basilica di Sant’Antonio, jeden z největších chrámů v Itálii.

Botanická zahrada

Padova má ještě jedno svoje nej – nachází se zde nejstarší botanická zahrada na světě Orto Botanico, která je součástí seznamu dědictví UNESCO. Botanická zahrada byla založena v roce 1545. Překvapivě se v ní najdou i docela běžné květiny (šeřík, orchideje, jasmín), ale za svou pověst vděčí především díky množství exotických rostlin dovezených z Orientu nebo Ameriky. Nejstarší rostlinou zahrady je palma přezdívaná Goethe (navštívil zahradu v roce 1786), která byla zasazena v roce 1585.

Padova Card se vyplatí

Díky Padova Card můžete navštívit i několik vil ze 16. až 18. století ležící do 30 km od města nebo rodný dům a hrob velkého básníka Francesco Petrarca. Z vil se dá vybrat například Villa Contarini (její hlavní trakt je údajně navržen Palladiem), která však svou bombastišností neosloví každého. Jakoby každý nový majitel chtěl přetrumfnout toho předchozího.

MAPA: Kde leží město Padova

 

VIDEO: Město Padova

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Sílvia Guillén

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.