Neapol – jedno z nejkrásnějších italských měst a rodiště pizzy



Neapol – jedno z nejkrásnějších italských měst a rodiště pizzy 4.67/5 (93.33%) 6 votes
Neapol patří k nejkrásnějším italským městům...

Neapol patří k nejkrásnějším italským městům…

Neapol patří mezi nejkrásnější italská města díky mnohým hradům a kostelům, kterých je zde nejvíce ze všech míst na světě. Neapol je také domovem kultury, historie a umění s mnoha muzei, divadly a památkami, které ukazují vývoj města od starověku přes středověké slohy až po současnost.
Kromě toho je Neapol rodištěm mnoha výjimečných jídel italské kuchyně, především pizzy, kterou dnes znají lidé po celém světě. Právě zde v Neapoli můžete ochutnat tu pravou italskou pizzu v takové podobě, v jaké se zrodila. Již v 17. století vznikaly první pizzerie.
Italská kuchyně si zakládá na dvou slovech – jednoduchost a čerstvost. Stačí několik čerstvých surovin a doslova vykouzlíte vynikající jídlo.

Neapol osloví jednoduchými a pestrými recepty

Díky tomu, že Neapol leží v jižní Itálii v neapolském zálivu přímo u moře, nechybí na místním jídelníčku ryby a „frutti di mare“ čili plody moře. Mezi neapolská jídla je možné zařadit i skvělý salát Caprese s rajčaty a mozzarellou, slavné neapolské špagety, vynikající čokoládový krém Crema Sanguinaccio, mnoho druhů pizzy, Vesuvské vermicelli s olivami, rajčata a kapary a mnoho dalších sladkých i slaných jídel.

Zkrátka, neapolská kuchyně je jednoduchá, ale zároveň rafinovaná a z několika surovin dokážete vykouzlit báječné jídlo. Většina jídel je lehká, nechybí však ani těžší, třeba fazolová polévka Zuppa é fasule.

Pizza napoletana – ta pravá neapolská pizza

Neapol je rodištěm tohoto italského zázraku, který se rozšířil po celém světě. Dnes je v Itálii asi 500 druhů pizzy, jaká je však ta pravá neapolská? Základem pizzy je těsto z hladké mouky, droždí, několika kapek olivového oleje a špetky soli. Těsto se zabalí do fólie a nechá asi 12 hodin odpočívat a kynout. Na horní vrstvu se naklade rajčatový základ tzv. sugo a na další vrstvy obvykle olivy, sýr, houby, plody moře, koření a mnoho dalšího. Pizza napoletana je obložena ančovičkami, mozzarellou a oreganem. Vychutnejte si v Neapoli kouzlo té pravé italské pizzy.

Právě v Neapoli ochutnáte skvosty italské, resp. jihoitalské kuchyně. Hlavní roli v této kuchyni hraje jednoznačně pizza, ale v menu místních restaurací najdete také množství těstovin, plodů moře a sladkých pokrmů (Dolci). Nechybí ani sýry a vynikající italská vína.
V Neapoli můžete vyzkoušet typickou neapolskou kuchyni spolu s dalšími dobrotami z celé Itálie. Nechybí ani skvělé italské rizoto (rizoto) a jídla jako ragú či typická fazolová polévka.
Skvosty italské kuchyně jsou v Neapoli doslova na každém kroku. Neapol je také často označována jako rodiště lasagní. Buon Appetito a tutti nebo dobrou chuť všem!

neapol2

Co musíte v Neapoli určitě vidět

Neapol je nádherné místo plné různých zajímavých míst, které vás zaujmou svou unikátností a nepopsatelnou krásou. V tomto článku najdete několik těch nejzajímavějších míst, na které můžete při procházce Neapolí narazit.

Ulice Spaccanapoli

Spaccanapoli je velmi dlouhá rovná ulice táhnoucí se historickým centrem Neapole. Je dlouhá až 2 kilometry a rozděluje město na dvě části. Historicky má tento typ ulice původ u starověkých Řeků, kteří pod názvem „decumani“ budovali dlouhé ulice táhnoucí se z východu na západ. Tento přístup si osvojili i Římané a postavili 3 takové ulice i v Neapoli. Jednou z nich je právě Spaccanapoli.
Najdete zde především mnoho kostelů, například kostel Santa Chiara, barokní kostel San Francesco delle Monache či kostel San Domenico Maggiore v gotickém slohu.

Královský palác v Neapoli

Když se na konci 16. století místní zástupce krále Don Fernando dozvěděl, že se na návštěvu Neapole chystá král Filippo III, uvědomil si, že Neapol nemá žádný palác, ve kterém by mohl krále přivítat. Rozhodl se proto dát postavit palác. Na tuto nelehký úkol se ujal slavný italský architekt Domenico Fontana a palác postavil a zpřístupnil už po dvou letech, i když ještě nebyl zcela dokončen.
Naneštěstí, král Filippo III si návštěvu Neapole rozmyslel a tedy tento královský palác nakonec nenavštívil. Vy ho však neváhejte navštívit, protože vás v něm čekají mimo jiné i nádherné královské apartmány, královská kaple, park či malé královské divadlo.

Národní archeologické muzeum

Neapolské národní archeologické muzeum je jedním z nejznámějších muzeí na světě. Můžete v něm najít velké množství kvalitních artefaktů jako například archeologických nálezů z Pompejí, různých soch a jiných předmětů ze starověkého Řecka a starověkého Říma, např. antickou sbírku mincí Santagelo. Kromě toho se v muzeu nachází i tajnou sekci (Gabinetto Segreto), v níž je možné najít sbírku erotických fresek a soch.
Zajímavostí je, že toto muzeum bylo kdysi jezdeckou školou či sídlem univerzity. Teprve později, v roce 1816 se král Fendinand IV rozhodl udělat z tohoto místa muzeum, což se mu také podařilo – neapolské národní archeologické muzeum patří co se týče kvality a kvantity k největším muzeím na světě.

Pompeje

Pokud máte rádi historii, nesmíte při návštěvě Neapole zapomenout navštívit i slavné Pompeje. Tato známá archeologická lokalita je pozůstatkem někdejšího antického města, které v roce 79 našeho letopočtu z části zničil výbuch sopky Vesuv. Město se ocitlo pod 4 až 6 metrovou vrstvou popela. Zahynulo zde asi 20 000 lidí a ti, kteří stihli před zkázou uniknout, se i přes snahu se do města později vrátit, sem už nikdy nevrátili – město bylo natolik zničené, že ho už nebylo možné obývat. Dnes je toto historické místo plné archeologických vykopávek a historických budov, které i přes svůj věk stále udivují svou zachovalostí a relativně dobrým stavem.

Katedrála San Gennaro

Neapol je známá také jako město různých kostelů postavených v různých uměleckých slozích. Při návštěvě Neapoli určitě nezapomeňte navštívit nejznámější z nich – slavnou neogotickou katedrálu San Gennaro (San Gennaro je patron Neapole), která v sobě ukrývá krásu historie Neapole. Pod katedrálou se nacházejí i archeologické pozůstatky starořeckého a starořímského města.

Historie Neapole zkrátka dýchá na každém kroku napříč staletími, od dob starověku, přes vrcholnou gotiku až po novodobé památky. Na každém kroku se mísí historie a umění s mnoha divadly, muzei a dalšími kulturními památkami. Národní muzeum je přehlídkou všeho možného umění z dob starověkého Řecka a Říma.

Fotbal a Neapol – to k sobě patří

Bylo by určitě nefér říci, že v Neapoli se žije fotbalem. Právě naopak, podobně jako ve zbytku Itálie zde fotbal přímo kvete, již více než jedno celé století. Vůbec prvním neapolským fotbalovým klubem byl Naples (založen v roce 1904). Tehdy byl v módě ještě klasický ostrovní fuutbal, který sledovali všichni fanoušci napříč kontinentem a proto si podobně jako fotbalisté v Miláně nebo Janově zvolili i Napolitánci anglický název.
Přelom nastal v roce 1926, kdy vznikl Associazione calcio (AC) Napoli, který byl později přejmenován na dnešní název – Società Sportiva Calcio (tj. To dnešní SSC v názvu klubu). Největší slávu tento klub zažil v době, kdy se v něm z ničeho nic objevil skutečný fotbalový bůh – Diego Armando Maradona.

Maradonova éra je nejslavnější v historii klubu

Při vší úctě k velikánů jako Ezequiel Lavezzi, Marek Hamšík či Edinson Cavani, na stadionu San Paolo zářila v osmdesátých letech minulého století mnohem zářivější hvězda. „Velké dítě“ Diego Armando Maradona, El Pibe (tj. Chlapec) a miláček fotbalových příznivců a celého města Neapol. Nadšení, které z jeho hry plynulo, se promítlo do všech ulic historické metropoli jižní Itálie.
Zlaté maradonovské období přineslo nejen dva mistrovské tituly (v sezónách 1986/1987 a 1989/1990), ale i zisk italského poháru Coppa Italia (1986/1987) a velký úspěch přišel i na mezinárodní scéně, kde SSC Napoli získal prestižní Pohár UEFA ( 1988/1989).

V něm vedla cesta do finále proti tehdy velmi silnému VfB Stuttgart přes Girondins Bordeaux, Juventus Turín a Bayern Mnichov, takže v žádném případě nemůžeme mluvit o žádné procházce růžovým sadem. Kromě Maradony zazářily v této sezóně Poháru UEFA v dresu Partenopei i jména jako Careca (Antônio de Oliveira Filho, původem z Brazílie), Andrea Carnevale a ve finále přinesla slávu i vítězná trefa Cira Ferrary, který se sice v Neapoli narodil, ale podstatná část jeho kariéry je spojena s působením v dresu „staré dámy“ (Juventus Turín).

Ofenzivní linii Maradona – Giordano – Carnevale se zvyklo říkával Ma-Gi-Ca a zcela zaslouženě. Její kouzelné góly přinesly malebnému městu Neapol konečně dlouho očekávaný triumf v mezinárodní soutěži.

Po zlatém období přišel smutný pád

Jak to obvykle bývá, po velkých úspěších přišlo trochu těžší období. Neapol si nemohla dovolit platit tak špičkové hvězdy v čele s Maradonou a postupně se finančně vyčerpala. Nepomohly ani finanční injekce ze strany vedení ani časté změny trenérů – během sezóny 1995/1996 skončil Neapol v rámci Série A až na dvanácté příčce a o další dvě sezóny později nasbíral v ligovém ročníku pouze 14 bodů a zaslouženě skončil poslední.
Fanoušci přestali chodit na fotbal pod heslem: „Nebudeme cpát peníze hrobníkům fotbalu“ a často docházelo i k fyzickému napadání hráčů i širšího vedení klubu. Tehdy býval osmdesátitisícový stadion San Paolo často prázdný a pokud i někteří z příznivců přece jen našli na svůj někdejší svatostánek cestu, obvykle pouze pálili klubové šály a vlajky.

Moderní město s mrakodrapy a neutuchajícím životem – i to je Neapol

Pojďme teď na výlet do Neapole jak do moderního města. Neapol je stále živé město, ve dne i v noci, ruch v centru města prakticky nikdy nekončí. Neapol je rodištěm pizzy a vynikajících těstovin. Kromě toho je centrem fotbalu a moderních nákupních center hlavně ve čtvrti Centro Direzionale s typickými neapolského mrakodrapy. Tato čtvrť je jakýmsi městem ve městě, sídlí zde úřady, banky, obchodní centra a tisíce bytů.

Neapol je velkým městem a skutečně rušným. Nabízí několik svých tváří – historii, umění, kulturu, ruch velkoměsta, skvělou italskou kuchyni a jedinečné výhledy nejen na Vesuv. To vše ukrývá Neapol, právem označován jako nejkrásnější město Itálie, spolu s Římem.

MAPA: Město Neapol

 

VIDEO: Krásy města Neapol

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Neapol – jedno z nejkrásnějších italských měst a rodiště pizzy”

  1. […] kolem 2,5 kilometru na jihozápadní straně Italská přibližně 30 kilometrů od proslulé Neapole, se kterým ho spojuje pravidelná trajektová doprava. Kouzlu tohoto místa podléhali už […]

  2. […] Andersen. Městečko těží i ze své dobré polohy umožňující pravidelné dopravní spojení s městem Neapol a jinými ostrovy v neapolském zálivu jako je například ostrov Capri. Za zmínku stojí i […]

  3. […] Daleko není ani na největší italský ostrov Sicílie a opačným směrem se můžete vybrat do Neapole. Pro Kalábrii jsou typické nádherné pláže. Její pobřeží měří 741 kilometrů a tak […]

  4. […] právě v Kampánii? Kolem roku 1000 jí zaháněli hlad chudí rolníci v okolí Neapole, kteří si suché těsto potřené olejem pekli na teplých kamenech. Když do Itálie o pět […]

  5. […] Nedaleko Benátek, v srdci severoitalského regionu Veneto (Benátsko) se rozprostírá malebné univerzitní město Padova s téměř 3000 letou historií. Je sídlem Padovské univerzity, jedné z nejstarších na světě, a také významným poutním místem. Padova je jedním z nejstarších měst této země, historie města se dá srovnávat s městy jako Řím či Neapol. […]

  6. […] Cestování autem má výhodu, že si po cestě můžete prohlédnout krásné Benátky, Řím, Neapol či Florencii. Nevýhodou bude více než 20 hodinová cesta, která vás bude stát minimálně […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.