Kampánie – bohové k ní byli velmi štědříKampánie – bohové k ní byli velmi štědří 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Kampánie nabízí skutečně úžasné přírodní výhledy...

Kampánie nabízí skutečně úžasné přírodní výhledy…

Stačí jedna návštěva italské Kampánie a okamžitě se do ní zamilujete. Jednou provždy.

K regionu jižní Itálie, který začíná pod Římem a při pobřeží Tyrhénského moře se táhne až k městu Neapol, byli římští bohové opravdu štědří. Nádherné pískové pláže zde dokonale zmixovali s kýčovými romantickými výhledy, ale přidali i úrodné vinice a pole, které z Kampánie udělali hotový gurmánský ráj. A že zde na každém kroku budete cítit závan historie, je příjemný bonus.

Nebíčko v ústech

Italská kuchyně rovná se dobrá pizza. Ale věděli jste, že ta skutečná italská pizza se „narodila“ právě v Kampánii? Kolem roku 1000 jí zaháněli hlad chudí rolníci v okolí Neapole, kteří si suché těsto potřené olejem pekli na teplých kamenech. Když do Itálie o pět století později dorazili z Ameriky rajčata, přípravě pizzy začalo svítat na lepší časy. I první oficiální pizzerii otevřeli v roce 1830 právě v Neapoli. Jmenovala se Port Alba a při toulkách Neapolský uličkami na ni natrefíte i dnes, protože stále funguje. I když v jejím menu naleznete pizzy od vzniku světa, pravý Ital si zde zaručeně objedná klasiku. Obyčejnou pizzu Margerita, která na Apeninském ostrově v žebříčku oblíbenosti bezkonkurenčně vede. Žeby proto, že dostala jméno po korunované hlavě? Po královny Margerite, která se prý koncem devatenáctého století vydala s manželem Umbertem I. na toulky krajinou a když spatřila lid, jak se krmí tímto jídlem chudých, ochutnala také. A na svůj dvůr si dala zavolat šéfkuchaře, aby i pro ni něco podobného upekl. Kuchař jí připravil pizzu Margerita v barvách červeno-zelenobílé trikolory, s rajčaty, bazalkou a mozzarellou.

Mimochodem, i tento sýr má v kolonce místo narození zapsanou Kampánii, a tak by byl hřích nenavštívit některou ze zdejších rodinných farem, kde se pravá mozzarella vyrábí. Výhradně z buvolího mléka. Teprve když se do čerstvé sýrové hromádky zakousnete, pochopíte, jak má tato italská delikatesa chutnat. Nezapomeňte ji zapít vychlazeným bílým vínem ze zdejších vinic, protože i hroznům se v Kampánii výborně daří. Pochopitelně, vždyť ho občas vydatně „přihnojovala“ láva z nedalekého Vesuvu.

O dva tisíce let zpátky

Vezuvská sopka hlídá kraj z dostatečné výšky a postarala se také o to, aby se tento kraj mohl zapsat do učebnic dějepisu. Duch starých časů se vám dostane pod kůži mezi zachovalými ruinami Pompejí, které při výbuchu Vesuvu v roce 79 zalila láva. Sopečný popel město doslova zakonzervoval, aby ho po devatenácti stoletích archeologové mohli opět odkrýt. A tak dnes ani nepotřebujete stroj času, abyste se ocitli ve světě starém dva tisíce let.

Stačí koupit si vstupenku do muzea pod širým nebem a můžete se po procházet po pravé římské dlažbě, kudy chodili skuteční obyvatelé Pompejí, nebo se dotýkat zdí domů, v nichž kdysi domácí hráli kostky a lenošili v kamenných bazénech. Město bylo po Římě druhým největším v Římské říši a už počátku letopočtu ho považovali za „starověký Disneyland“. A byl dokonale vybaven. Divadlem, luxusními lázněmi, obchůdky i hospodami, velkou arénou pro gladiátorů, tribunálem pro politiků, vyhlášeným nevěstince i dokonalým systémem značení ulic. To vše ve městě stojí dodnes a jeho návštěva vás probere z iluzí, že lidé 21. století jsou vyspělý národ. Pompejčania totiž již v prvním století znali relax v saunách či promyšlené vytápění potrubím, kde tekla teplá voda, ulice lemovaly obchůdky či hospody, ve kterých se jako teplé rohlíky prodávalo zejména víno. A ti majetnější si večer šli vyhodit z kopýtka do nevěstince. Tak to fungovalo už v dávné antice, ale nepřipomíná vám to i současnost?

Romantika jako vyšitá

S příslovím – vidět Benátky a zemřít, dnes žádný Ital nebude souhlasit. Prý kdyby už opravdu musel zemřít, ať se to stane na ostrov Capri, odkud vidět nejromantičtější zátoky Tyrhénského moře. Stačí v Neapoli nasednout na loď a za necelou hodinu zakotvíte v přístavu Marina Grande, kde z palub svých lodiček i luxusních jachet vstupují na pevninu nejen turisté, ale i smetánka z celého světa, která je zde jako doma.

Je úplně jedno, zda se na vrchol ostrova budete chtít dostat autem nebo autobusem, trnout budete stejně. Zdejší cestičky a serpentiny jsou totiž takové uzoučké, že doslova visí z útesů a citlivější duše budou modlit, aby šťastně dojeli do cíle. Jenže kdo těch pár chvil strachu vydrží, při pohledu shora si řekne, že to stálo za to. Má totiž jako na dlani tyrkysově modrá moře, nádherné zahrady plné rozkvetlých orchidejí a v dálce se rýsuje ostrov Ischia. Když v městečku Anacapri budete za krásným výhledem šlapat po ulici Via Mullo, nezapomeňte si koupit parfém ze zdejších citronů nebo si dejte na míru ušít krásné kožené sandály.

Před vašima očima jejich vyrobí známý obuvník, od kterého si několik párů koupila i samotná Jacqueline Kennedyová. A nebyla jedinou celebritou, která si Capri oblíbila. Na ostrově trávili čas i římští císaři Augustus a Tiberius, který dokonce ze skal shazoval nepřátel. O pár století později zde dovolenkovali americký prezident Winston Churchill i Whitney Houston, Julia Roberstová, Harrison Ford či Naomi Campbellová a zpěvačka Mariah Carey si v tomto ráji dokonce koupila vilu. Při návratu z Capri si nezapomeňte odskočit na nákupy do městečka Caserta. Jen pár kilometrů od Neapole potkáte největší koncentraci shopoholičiek, které se v obrovském outletu La Reggia Designer Outlet oblékají od hlavy po paty. Pochopitelně, vždyť kousky světových značek se zde dají nakoupit s hříšnými slevami až sedmdesát procent. A ani od vás nikdo nemůže chtít, aby se z dovolené v Itálii vrátili bez nových bot, že?

Bez limoncella neodejdete

Poznávacím znamením Kampánie a amalfského pobřeží jsou malebné zátoky i malé romantické pláže s jemným pískem. Jenže pokud atmosféru Costa Amalfi chcete nasát opravdu dokonale, do seznamu povinných zastávek byste si měli připsat útulné letoviska Amallfi a Positano, které hlídají moře z vysokého brala.

Z Amalfi nesmíte odejít dříve, než si koupíte láhev limoncella. Slaďoučký likér vyráběný z citronové kůry je specialitou této oblasti, kde rostou ty nejkrásnější a největší citrony. A pokud si na promenádě v Positane objednáte sklenku Prosseca a vypijete ho při západu slunce, pochopíte, co pro Italy znamenají slova dolce vita. Kdoví, možná právě Prosseco popíjel i Mick Jagger, když v městečku na dovolené a v některém ze zdejších podniků napsal písničku Midnight Rambert. Na jednom z blízkých útesů našla svůj malý soukromý ráj i Sophia Lorenová, která zde ve své vile odpočívá každé léto. Ví proč. Tak jako všichni ti, co se do tohoto kousku Itálie beznadějně zamilovali. A určitě to byla láska na první pohled.

Jak se do Kampánie dostanete?

Nejjednodušší je koupit si letenku do Neapole nebo cestovat do městečka Salerno, kde před dvěma lety otevřeli nové letiště. Do Salerna už létají i charterové lety mnohých českých cestovních kanceláří. Pokud sem chcete vyrazit autem, z Říma vám cesta na jih Itálie bude po dálnici trvat tři hodiny.

MAPA: Kde leží Kampánie

 

VIDEO: Poznávací zájezd do Kampánie

Zdroj obrázu: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.