Bibione – italská riviéra na severuBibione – italská riviéra na severu 4.86/5 (97.14%) 7 votes

bibioneItalské letovisko Bibione patří u nás k nejznámějším dovolenkovým destinacím pobytů u moře, navíc vzdáleností a cenovou hladinou i nejdostupnějším z nabídky cestovních kanceláří. I proto se vyplatí vědět o něm něco nad rámec příjemných chvil strávených na dlouhých písečných plážích.

Pojem Benátská riviéra označuje několik letovisek na severoitalském pobřeží Jaderského moře (Mare Adriatico) podél Benátského zálivu (Golfo di Venezia), resp. na území Benátského kraje (Regione Veneto). Ten se rozkládá mezi dolním tokem řeky Pád jižně od Benátek a Alpami na hranicích s Rakouskem na severu. Kromě samotných Benátek tam patří města jako například Verona, Padova, Vicenza, Treviso, ale i známé zimní středisko Cortina d‘ Ampezzo. Historicky jde přibližně o území bývalé Benátské republiky, která byla přičleněna k Itálii až v roce 1866.

Bibione a benátská riviéra

Benátská riviéra je typická dlouhými písečnými plážemi, které jen postupně klesají do moře, proto jsou výhodné na dovolené s malými dětmi. Nejznámější letoviska jsou (od severu, kde se k nim někdy přidává i Lignano Sabbiadoro, které však již nepatří do Regione Veneto, ale do provincie Friuli – Venezia Giulia) Bibione (asi 80 km od Benátek), Caorle, Porta Santa Margherita, Duna Verde, Eraclea Mare, Lido di Jesolo, Cavallino, Lido di Venezia a jižně od Benátek pak ještě Chioggia Sottomarina a Rosolina Mare. Některé vznikly z původních rybářských osad, jiné existují pouze krátko.

To je i případ letoviska Bibione, které vyrostlo až v druhé polovině 20. století na postupně zalesňované (zejména rychlerostoucími topoly a borovicemi) a kultivované půdě podél přibližně osmikilometrového plážového pobřeží jižně od ústí řeky Tagliamento do moře. Ve skutečnosti Bibione je pouze předměstí městečka San Michele a Tagliamento, jehož historické centrum leží přes deset kilometrů od pobřeží proti proudu této řeky.

800px-Bibione_leuchtturm

Bibione dnes

Dnes má Bibione přes dva tisíc stálých obyvatel, ale během letní sezóny tento počet vzroste až na více než půl milionu. A tak se i Bibione začalo členit na místní části. Nejrušnější je centrum Spiaggia s množstvím obchodů (včetně oblíbeného tržiště), restaurací, kaváren, diskoték a dalších atrakcí jako jsou termální lázně, Lunapark, a podobně. Rezidenční čtvrť směrem na východ se někdy označuje jako Lido dei Pini, opačným směrem zase Lido del Sole, za kterým vyrostla ještě čtvrt Pineda, ležící na konci pevninského výběžku mezi mořem a lagunou Litoranea Veneta. Síť kanálů vytvořila z letoviska Bibione jakýsi ostrov, který od vnitrozemí odděluje rezervace Parco Naturale Val Grande.

Historie Bibione

Sláva Bibione se zrodila zejména v 80. a 90. letech 20. století, kdy ho objevili rekreanti zejména z Německa a Rakouska. Následně po pádu železné opony i turisté z dalších středoevropských zemí, zvláště v době, kdy válka v bývalé Jugoslávii omezila zájem o chorvatské pobřeží. Místní trh se tomu rychle přizpůsobil a dnes Bibione nabízí širokou škálu ubytovacích a stravovacích zařízení od nejluxusnějších hotelů a penzionů až po jednodušší apartmánové domy a bungalovy, cenově vyhovující i mladým rodinám s dětmi či seniorům, pro které je zajímavá i blízká vzdálenost, která snižuje dobu a náklady na cestu. Upravované pláže poskytují dostatek příležitosti ke slunění a odpočinek ve vodě i na sportovní vyžití od plážových her, hřišť a tenisových kurtů až po windsurfing a jachting.

V okolí je také několik golfových hřišť, ale především široká nabídka výletů do historicky zajímavých míst – Benátky, Verona, Padova, Terst (s královským zámkem Miramare na skalnatém útesu nad mořem), Udine a další. Zejména milovníky přírody jistě osloví výlety na četné ostrovy a ostrůvky, laguny, jezera a vodní kanály kolem Benátek s množstvím chráněné flóry a fauny. Za řekou řekou Tagliamento leží sousední letovisko Lignano Sabbiadoro, v němž se nachází zábavní park Gulliverlandia s mořským akváriem, vodní park Aquasplash, zoologická zahrada a další atrakce.

Tipy na výlety v Bibione a okolí

• AQUAPARK (Lignano Pineta)
• LUNAPARK
• ZOOLOGICKÁ ZAHRADA (Lignano Riviera)
• PARCO JUNIOR (různé atrakce pro děti, i pro ty nejmenší, Lignano Sabbiadoro)
• Gulliverlandia (zábavně-didaktický park, akvárium, jurský park, motýlí dům, show s lachtany, Lignano Pineta)
• LODNÍ VÝLETY (ze všech letovisek se pořádají okružní plavby kolem pobřeží, výlety do Benátek)
• VILLA Manin (noblesní vila ze 17. století , obklopená rozsáhlým parkem hostila známé osobnosti, např. Napoleona, městečko Passariano)
• PORTOGRUARO (typické severoitalské město se zachovalým středověkým centrem , s krásnými arkádovými domy)
BENÁTKY (světoznámé město na laguně s typickými kanály, mosty a náměstími)
• PADOVA (krásné město středověkého rázu s cennými historickými stavbami. Po trase Benátky – Padova podél řeky Brenta jsou honosné vily někdejší bohaté benátské aristokracie, např. v městečku Stra Villa Pisani nebo Villa Nazionale)

MAPA: Bibione

 

VIDEO: Lunapark v Bibione

VIDEO: Bibione

Zdroj obrázku: SXC.hu, wikipedia.org

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Bibione – italská riviéra na severu”

  1. […] z Bibione, dálnice A4 u výjezdu Latisana směr Terst. Vlakem: odjezd z Latisany nastoupit do vlaku směr […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.