Verona – nádherné historické město na úpatí alpVerona – nádherné historické město na úpatí alp 4.80/5 (96.00%) 5 votes
Známý balkón ve Veroně...

Známý balkón ve Veroně…

Itálie nejsou jen těstoviny, pizza a „amore mio“ při západu slunce. Přestože serenády se těší opravdu velké oblibě, zejména, když vedle kudrnatých italských mladíků projde krásná češka. Italští „Ragazzi“ mají okázalé vyznání lásky v krvi a možná i proto světový dramatik Shakespeare, vsadil děj nejslavnějšího milostného příběhu do pomyslného hlavního města Benátska. Okusit atmosféru nasáklou antikou je prostě zážitek a obáváme se, že slova na jeho věrné vykreslení nestačí. Verona se prostě musí prožít.

Verona – není svět mimo těchto stěn

Severoitalské město Verona patří k metropolím, kde byste zbytečně hledali vychytané bulváry plné kýčovitých reflektorů či budovy přesahující svou výškou útlosť okolních staveb. Doslova antické město leží spolu s Vicenzou a Padovou v tzv. benátské symbióze, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník historie na toulkách Itálií. Pokud byste se pokusili popsat atmosféru města v jedné větě, měli byste problém zvolit vhodná slova. I takový literární mistr jako Shakespeare, na adresu Verony jen stroze konstatovat, že mimo stěn města neexistuje skutečný svět.

Město nepodlehlo developerskému boomu a zachovalo si svou dávnověku tvář. Při procházce máte pocit, že jste vstoupili na stránky dějepisných knih. V této lekci historie je však více života, než jste kdy na podobných výletech do minulosti zažili. V každé historické dominantě najdete všelijakou nabídku suvenýrů či luxusní modely poslední italské módy. Ale vše je dokonale sladěno do harmonického celku, až máte pocit, že takhle to tady chodí odjakživa.

Historické souvislosti

Historie města se začala psát kolem čtvrtého století před Kristem, a pokud si ho chcete opravdu vychutnat, měli byste znát alespoň základy jeho dějin. Je důležité vědět, že Verona se stala jednou z římských kolonií, což se podepsalo na jejím typickém koloritu.

Nenechte si ujít ve Veroně

Amfiteátr L’Arena

Nezaměnitelnou dominantou z těchto dob je určitě amfiteátr L’Arena, připomínající římské Koloseum. Pohled na zachovalou stavbu z prvního století našeho letopočtu, patřící k top trojce největších arén světa, vyráží dech. Původně ve svých útrobách pohltila až 30000 návštěvníků a při krvelačných zápasech gladiátorů byla vždy vyprodána do posledního místa. Dnes v ní nepřetržitě pořádají různá představení mírumilovnějšího charakteru. Prohlídka amfiteátru mimo akcí vás bude stát čtyři eura. Své znovuzrození zažila již během renesance a první operu v ní odzpívali v roce 1913. Ve Veroně trávil volné chvíle i sám velký Julius Caesar a kromě Shakespeara inspirovala i umělců jako Dante, Goethe, Stendal, či Paul Valéry.

Krásná náměstí (Piazza) ve Veroně

Odpočinek a popíjení kávičky na náměstí Piazza Bra, v těsném sousedství s Arénou je určitě velmi lákavé, ale nejprve si ukrojte pořádný kus zážitků. Od Arény je možné zajít přímo do centra, na Piazza dei Signori a Piazza delle Erbe, kde čekají talentovaní malíři, aby vám „ušili“ suvenýr na míru. Odolat nelze.

Casa dei Giulietta

Před Piazza delle Erbe odbočte do malé uličky, nebo se zeptejte na Casa dei Giulietta, jméno nejznámějšího domu ve Veroně s ještě slavnějším balkonem. Je to totiž místo, které inspirovalo Shakespeara ke stvoření nezapomenutelné balkónové scény v Romeovi a Julii. Cestou zpět na náměstí můžete na stěnu pod balkonem přilepit svůj vlastní odkaz lásky. Dělají to tak všichni, a proto se není co divit, že okolí se mění na „lístočkovou“ alej. Piazza delle Erbe zdobí i dvě nepřehlédnutelné dominanty, věž Torre dei Lamberti a socha Verony, patronky města.

Jezero Lago di Garda

Verona leží na úpatí italských Alp a v její blízkosti najdete kromě jiných architektonických skvostů i přírodní dědictví. Jeho neodmyslitelnou součástí je i jezero Lago di Garda, označované turisty za jedno z nejkrásnějších jezer v celé Itálii. Nachází se přibližně padesát kilometrů od města.

Motoristé jistě ocení výbornou dostupnost města z některého z nabízených parkovišť a milovníci zmrzliny by rozhodně neměli minout některý z historických obchůdků s touto tradiční italskou pochutinou, která během horkých letních dnů jistě nezklame ani cenou, ani nabízenou kvalitou, která je zde doslova vynikající.

MAPA: Kde leží město Verona

 

VIDEO: Krásy města Verona

Zdroj obrázku: Freeimages.com / nikita golovanov

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.