Italský ostrov Capri – ostrov celebritItalský ostrov Capri – ostrov celebrit 5.00/5 (100.00%) 1 vote
Ostrov Capri je podle mnohých nejkrásnější na světě...

Ostrov Capri je podle mnohých nejkrásnější na světě…

Jen málokterý italský ostrov se může pyšnit tak bouřlivou historií jako Capri. Minimálně, co se týče jeho obliby mezi světovými hvězdami a slavnými osobnostmi. Jeho nezpochybnitelná krása ve spojení s turistickým zázemím nejvyšší kategorie každoročně přitahuje pozornost všech těch, kteří touží po dovolené na místech, kde jim nebude nic chybět a kde si užijí klid, romantiku a povznášející malebnost panenské přírody.

Capri – ostrov celebrit

Nevelký ostrov dlouhý zhruba 7 kilometrů a široký kolem 2,5 kilometru na jihozápadní straně Italská přibližně 30 kilometrů od proslulé Neapole, se kterým ho spojuje pravidelná trajektová doprava. Kouzlu tohoto místa podléhali už římští císaři. Jeho obyvateli byli i Benito Mussollini, švédská královna Viktorie a tvrdí se, že vilu zde vlastní i hvězda hudebního nebe Mariah Carey. Na vrcholu slávy byl ostrov v 50. a 60. letech minulého století, kdy se Capri stalo určitým symbolem bohémského stylu života a bohatství. Ulicemi se proháněli burácející kabriolety, v podnicích zněla hudba a alkohol tekl proudem do pozdních ranních hodin. Tehdejší celebrity se předháněly v tom, kdo si na ostrově uloví nejkrásnější sídlo nebo pozemek pro jeho výstavbu. Ostrov se tak stal jistým měřítkem úspěchu. A nezapomenutelnou atmosférou dýchá dodnes.

Historie ostrova je opravdu bohatá

Historie ostrova sahá až do dávných dob. Archeologové zde našli důkazy o přítomnosti pravěkého člověka už z dob paleolitu. Avšak za první stálé obyvatele jsou považováni Féničané, později Řekové a Římané, kteří si ostrov podmanili ve 4. století před naším letopočtem. V roce 29 před naším letopočtem se sem vydal císař Augustus, který si Capri doslova zamiloval. Stejně tak později Tiberius, který měl po ostrově celkem 12 velkých sídel. Po jeho smrti obliba ostrova klesla. A to až tak moc, že ​​byl využíván jako místa, kam se posílaly černé ovce zámožných rodin, aby zmizely z dohledu. Postupem času ho spravovaly nejrůznější dynastie, docházelo také k nájezdům a plenění ze strany okolních zemí a v 17. století zde řádil mor, který značně ochromil fungování Capri.

Mnoho obyvatel mu podlehlo, další utekli. Počátkem 19. století byl ostrov nejdříve obsazen Francouzi, později Angličany. V roce 1860 však nastal zlom a došlo k jeho připojení k italskému království, státu pod vládou Savojské dynastie. Po druhé světové válce se však monarchie po referendu rozpadla a zřízení bylo přejmenováno na republiku, kterou je Itálie dodnes. O pár let později došlo k zlaté éře, kdy Capri získalo punc ráje na zemi a jeho lesk si, i když už trochu zaprášený, udržuje dodnes.

Jak se na Capri dostat?

Na ostrov se dá dostat již zmíněným trajektem z Neapole (cesta trvá zhruba hodinu a půl), možností dopravy je také soukromý katamarán (loď se dvěma trupy) a to i ze sousední Ischie. V případě, že na Capri dorazíte trajektem, bude vaším cílem přístav Marina Grande na severní straně ostrova. Nachází se zde také městská pláž. Na druhé straně je ještě jeden přístup – Marina Piccola s další pláží, avšak soukromou. Z prvního jmenovaného se do centra dostanete lanovkou. Ušetříte si tak poměrně náročný výstup pěšky či jízdu autobusem po ulici Via Don Giobbe Ruocco, asfaltové cestě plné serpertín. Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob dopravy do srdce ostrova, městečka Capri, během cesty se vám naskytnou opravdu nádherné výhledy do okolí a proto se vyplatí mít oči otevřené.

Capri a Anacapri – jediné dvě města ostrova

Na ostrově jsou jen dvě města. Tím nejnavštěvovanějším je stejnojmenné město Capri s přibližně 8000 obyvateli. Jeho střed se rozprostírá přes vrchol až na druhou stranu k druhému přístavu. Nachází se v něm hlavní turistické zázemí jako hotely, restaurace, včetně luxusních butiků se značkovou italskou módou. Pravou romantiku však skrývají křivolaké uličky táhnoucí se mezi domy. Při procházce můžete jen hádat, jaké příběhy se zde v dobách největší slávy Capri odehrávaly. Kdo asi sedával na nyní už značně oloupané lavičce v rohu? Kolik slavných stoupalo schodištěm do teď už opuštěné zahrady? Jaký nápis ukrývá napůl rozpadlá pamětní deska pod vrstvou prachu a špíny? Fantazie bude v takových kulisách pracovat na plné obrátky. A co víc, auta sem nesmí, pouze nezbytné zásobování a elektromobily. Zkrátka idylka. Centrem města je středověké náměstí Piazza Umberto I., kam vás zaveze již zmíněná lanovka. Z Capri vede cesta do druhého města, které nese jméno Anacapri. Odtud se dá vyrazit na nejvyšší vrchol Monte solárií a to buď pěšky nebo opět lanovkou. Tento výlet byste si neměli nechat ujít, protože z vrcholu lze za jasného počasí dohlédnout až do Neapole nebo na Vesuv, co je skutečně impozantní pohled.

Památky na každém kroku

Bohatá historie zanechala na celém ostrově nesmazatelné stopy. Skalnaté pobřeží je tak tvořeno troskami vil a sídel osobností, pro které Capri svého času znamenalo malý ráj na zemi. Řadu památek však objevíte samozřejmě i v obou městech. Na hlavním náměstí Piazza Umberto I. zahlédnete Hodinovou věž, radnici i kostel svatého Štěpána – ten byl do 19. století rezidencí biskupa. Jen necelý půl kilometr odtud stojí další významná budova, kartuziánský klášter Certosa di San Giacomo založen roku 1371. Za nejvýznamnější archeologickou památkou se vypravíte za město, směrem na severovýchod. Zde se na útesech nacházejí ruiny Villa Jovis po císaři Tiberio. V Anacapri si nenechte ujít kostel San Michele s jedinečnou majolikovou dlažbou. Zajít můžete také do muzea, které sídlí ve Villa San Michele na svahu nedaleko městečka. Žil zde švédský lékař a spisovatel Axel Munthe.

Magická krása barevných jeskyní vám vyrazí dech

Pozadu nezůstávají ani přírodní úkazy. Tím nejpřekvapivějším jsou barevné jeskyně. Nejznámější z nich je Grotta Azzurra (modrá). Přístupná je pouze z moře na malých 3 až 4 místních loďkách a za předpokladu bezvětří. Při vjezdu budete muset pořádně sklonit hlavu, ale to je to nejmenší. Následující pohledy za to stoprocentně stojí. Několik desítek metrů dlouhá jeskyně působí jako pohádková svatyně. Světlo sem proniká jen pod vodní hladinou, voda ve spektru zmírní všechny červené tóny a tak do samotné jeskyně vniká pouze modrá složka. V kombinaci s reliéfem skal se vytvoří scéna, která se vám vryje hluboko do paměti. Modrá jeskyně však není jedinou svého druhu, Capri láká ještě na červenou, bílou a zelenou.

Čtyři roky dějištěm úspěšného seriálu Capri

Capri je bezpochyby výjimečným místem. A to je jistě i jeden z hlavních důvodů, proč sem tvůrci zasadili děj italského romantického seriálu se stejným názvem jako ostrov. Seriál Capri se zde natáčel v letech 2006 až 2010, převážně v lokalitách s honosnými vilami a luxusním prostředím, protože zápletkou jsou osudy jedné bohaté rodiny. Nechybí ani dech beroucí záběry mořských vln rozbíjející se o bílé skaliska. Seriál tak ještě více pozvedl už tak velkou popularitu ostrova, který je mnohými považován za ten nejkouzelnější ostrov na světě. A je nutno podotknout, že právem.

Místa, které na Capri musíte navštívit

Náměstí Piazza Umberto I. (La Piazzetta)

Po vystoupení z trajektu v přístavu Marina Grande stačí jen pár kroků k lanovce, která vás odveze do samotného srdce Capri, na náměstí známé jako La Piazzetta. Toto náměstí má čtvercový tvar a je poměrně malé, ale přesto je vždy rušné a plné lidí. Nacházejí se zde 4 známé bary, ve kterých si můžete posedět až do druhé rána a poznávat ostatních lidí. Britský spisovatel Norman Douglas nazval toto místo „malým divadlem světa“, neboť zde můžete pouhým sezením a pozorováním ostatních lidí, pozorováním toho krásného ruchu prožít spoustu zajímavých chvil.

Grotta Azzurra

Vedle rušných míste je na Capri především mnoho nádherných míst v přírodě, na které se můžete vybrat za odpočinkem a za duševním klidem. Capri má velmi krásnou přírodu, kterou můžete objevovat nejen pěšky, ale i pomocí loděk, kterými můžete proplouvat kolem celého ostrova. Nejzajímavějším místem, které můžete takto na Capri navštívit, je podmořská jeskyně Grotta Azzurra známá svou modrou barvou. Nachází se jen asi 10 minut jízdy lodí od přístavu Marina Grande. Tato jeskyně je opravdu kouzelným a romantickým místem, i když kdysi v dobách římských císařů byla považována za místo plné zlých duchů a proto se mu lidé vyhýbali. Později se však z této modré jeskyně stala jedna z nejpopulárnějších a nejnavštěvovanějších atrakcí na Capri. Vchod do jeskyně je velmi úzký a nízký, nezapomeňte proto při vjíždění trochu sklonit hlavu. Po vplutí do jeskyně však hlavu jistě zvedněte a sledujte tu krásu kolem sebe. Sluneční světlo, které se odráží od moře a stěn jeskyně, vytváří nepopsatelnou atmosféru, kterou si určitě nenechte ujít.

capri2

Pěší výlet do přírody Capri

Po výletě lodí po krásném Tyrhénském moři a návštěvě Grotta Azzurra nezapomeňte ani na výlet do přírody po vlastních nohách. Přesto, že je ostrov Capri poměrně malý (má šířku pouze cca. 6,5 kilometru), je na něm mnoho míst, které se vyplatí navštívit pěšky a poznat tak nádhernou přírodu, která vás jistě okouzlí svou jemností a malebností. Romantická procházka po ostrově je takříkajíc lékem na všechny starosti a vyvolá ve vás úžasný klid.

Ochutnejte kuchařské speciality

Vedle tak velkém poznávání tolika nádherných míst netřeba zapomínat ani na příjem potravy a proto určitě neváhejte navštívit jednu z restaurací, které vám nabízejí mnoho specialit středomořské kuchyně. Známá je například plážová restaurace v Capri Palace Hotel v městečku Anacapri, která je otevřena i pro veřejnost a tak si luxus této restaurace můžete vychutnat bez nutnosti se v hotelu ubytovat. Neváhejte proto ochutnat vynikající pokrmy plné mořských plodů, chutných italských těstovin, salátů či ryb a to vše v nádherném prostředí nedaleko od moře. Takový nádherný výhled při pojídání doma určitě nemáte :)

Monte Solaro – nejvyšší místo na ostrově

Když už budete v němém úžasu přijímat stále další a další krásné zážitky od tohoto nádherného ostrova, určitě si samotný ostrov nezapomeňte podívat i z výšky. Stačí se vybrat na pěší túru nebo nasednout na lanovku a nechat se odvézt až na nejvyšší bod ostrova, vrch Monte Solaro, nacházející se asi 589 metrů nad mořem. Zde na vás čeká nádherný výhled na celý malebný ostrov Capri, který se především při západu slunce dá označit jako balzám pro duši. Kromě toho je možné z vrcholu Capri vidět i na širé moře a v případě dobrého počasí lze dohlédnout až do nedaleké Neapole. Na cestu z vrcholu můžete použít znovu lanovku nebo můžete tento sestup absolvovat pěšky. To by vám nemělo trvat více než 40 minut. Samozřejmě ale to záleží od vašeho tempa a od toho, jak často se budete zastavovat as úžasem se ohledávat kolem sebe. Věřte mi, že víc než často.

Nádherná pláž Marina Piccola

Marina Piccola je nádherná písčitá pláž omývaná nádherně čistým a průzračným mořem. Dostat se sem můžete autobusem nebo taxíkem, ale určitě využijte spíše procházku po vlastních nohou, protože i cestou sem uvidíte mnoho krásných věcí. Po takové poznávání různých míst na tomto ostrově jistě rádi zavítáte na tuto pláž, na které vás kromě všudypřítomné krásy přírody čeká i zasloužený odpočinek a odpočinek strávený plaváním v moři a opalováním se.

Vila San Michele

Pokud jste milovník historie, určitě nezapomeňte navštívit ani vilu San Michele, postavenou na místě zříceniny staré římské vily. Podstatnou část svého života zde strávil švédský lékař a spisovatel Axel Munthe, který podle jeho vlastních slov, považoval ostrov Capri za nejkrásnější ostrov na světě. Podle jeho slov, duše potřebuje více místa než tělo a na základě této své myšlenky se rozhodl na tomto místě vybudovat velkolepou vilu obklopenou nádhernými zelenými zahradami plnými světla a nádherného ticha doprovázeného zvuky přírody. Pokud budete na ostrově Capri v létě, určitě neváhejte zúčastnit se jednoho z koncertů, které se v těchto zahradách často konají. Bude to pro vás určitě nezapomenutelný zážitek.

Kromě těchto míst vás však na ostrově Capri čeká mnoho jiných zajímavých míst, které vás okouzlí. Neváhejte se proto na ostrově Capri zdržet déle a objevit kouzlo ostrova mnohými považovaného za nejkrásnější ostrov na světě. Dovolená na ostrově Capri je totiž opravdu nádherně stráveným časem.

MAPA: Italský ostrov Capri

 

VIDEO: Ostrov Capri

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Italský ostrov Capri – ostrov celebrit”

  1. […] dnes žádný Ital nebude souhlasit. Prý kdyby už opravdu musel zemřít, ať se to stane na ostrov Capri, odkud vidět nejromantičtější zátoky Tyrhénského moře. Stačí v Neapoli nasednout na loď […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.