Bern – švýcarské krásné městoOhodnoťte článek, budeme rádi: 

bern-rekaMěsto Bern má přibližně 128 tisíc obyvatel a protéká jím řeka Aare. Je sice administrativním centrem země, není však natolik turisticky atraktivní jako Curych nebo Ženeva. Ale přesto si určitě získá turisty svou příjemnou atmosférou, krásnou a příjemnou čistotou a malebností. Bern má krásné Staré město založené v 12. století, částečně obnovené v 18. století do svého původního šarmu a prakticky nezměněno. Dnes je zařazeno do světového dědictví UNESCO.
Je situováno na západě země, 20 km od Bernských Alp. Bylo založeno v roce 1191 a podle legendy dostalo název, když Berchtold V. zabil medvěda (německy Bär). Hlavním městem Švýcarska je od roku 1848. Je to vícejazyčné město, dorozumíte se zde německy, francouzsky, italsky a rétorománsky.

Oblíbené turistické lokality v Bernu

Staré město a Münster Cathedral

Staré město bylo v původní nezměněné podobě označené UNESCEM jako Světové dědictví. Münster Cathedral je největším kostelem ve Švýcarsku z pozdního gotického období. Stavby na ní byly zahájeny v roce 1421, ale zcela dokončena byla až v roce 1893.

bern-katedrala

Zytglogge – věž s hodinami

Zytglogge, věž s hodinami, byla postavena v 12. století. Samotné hodiny byly dokončeny v roce 1530. Mechanické figuríny se uvedou každou hodinu do pohybu. Pokud chcete vidět hodiny zblízka, vejděte přímo do věže. Jediný způsob, jak se tam dostat, je zajít do turistického informačního centra. Pro více info se podívejte na tuto stránku.
Nádherný hodinový stroj, který v mnohém připomíná pražský orloj, byl sestrojen ve třicátých letech 16. století. Věžní hodiny, které se nacházejí nad orlojem, orloj i zvonkohra v nejvyšším patře věže jsou poháněny stejným zařízením. Z věžního ochozu lze vidět střed města jako na dlani.

Zoologická zahrada v Bernu

Bernská ZOO Dählhölzli se nachází asi 1 km jižně od starého centra Bernu v těsném sousedství parku Tierpark Dählhölzli. Na 15 ha se můžete podívat na 3 000 zvířat v pěti různých sekcích: v dětské zoo, ve vivariu, v lese, stepi a ve vodním světě. Zoo je moderně navržena tak, aby co nejvíce vyhovovala návštěvníkům a nabízela zvířatů co nejpřirozenější prostor.

Bernské fontány

Ve městě je jich přes 100. Jsou na různých náměstích, zkuste jich několik obejít a uvidíte, že vás opravdu ohromí.

Budova a náměstí parlamentu

Budova vlády a parlamentu byla postavena v letech 1852 – 1902. Napravo od ní se nachází 26 fontán, které reprezentují všechny kantony. V Bernu je i několik muzeí, například Muzeum komunikace, se sbírkou starobylých telefonů a známek, Muzeum výtvarného umění, se sbírkou Fra Angelica, švýcarského umělce Ferninanda Hodler a také Picassa a Dálího.

Muzea v Bernu

Bern je mimo jiné i městem muzeí, kterých se tu nachází celkem 16: Muzeum výtvarného umění, Centrum Paula Klee, Galerie umění, Antická kolekce, Historické muzeum, Švýcarské muzeum pušek, Muzeum přírodopisu, Kornhaus fórum, Einsteinův dům, Švýcarské alpské muzeum, Muzeum komunikace, Švýcarská divadelní kolekce, Národní knihovna a literární archiv, Muzeum psychiatrie, Švýcarské národní archivy a Botanická zahrada.

Ubytování v Bernu

Hotely v Bernu

Bern jako hlavní město Švýcarska samozřejmě nabízí širokou paletu hotelů ve všech cenových kategoriích. Informace a rezervace hotelů v Bernu najdete na této webové stránce.

Ubytovny v Bernu

Levnější ubytování poskytují v Bernu ubytovny. Seznam ubytoven naleznete na této webové stránce.

Doprava v Bernu

Mezinárodní letiště Bern-Belp International Airport (BRN) leží jen 9 km od města. Je sice malé, má však napojení na Londýn, Lugano, Mnichov, Birmingham a Southampton. Město je napojeno na národní i mezinárodní dálniční a železniční síť.

Doprava je v Bernu dobře organizovaná, autobusy a tramvaje mají spolehlivé spojení. Veřejná doprava zde je na velmi dobré úrovni. Bernmobil provozuje 3 hlavní tramvajové tratě, 19 autobusových linek a také trolejbusy, Moonliner má na starosti noční spoje, které jezdí ve čtvrtek, v pátek av sobotu. Je zde dostatečné množství taxi služeb a také auto půjčoven. Bern je napojen na národní a mezinárodní železniční síť.

Noční život v Bernu

Oblíbeným místem v Bernu je Lorenzini, kde jsou 3 různé bary: hudební bar, koktejl bar a vinný bar v New York stylu. Pro jemnější styl, při zvucích klavíru, můžete navštívit Arcady Bar. Velmi specifický je bar Kounhauskeller s velkou galerií. Klub, kde už vystoupilo mnoho slavných hudebníků je Wasserwerk Club. V Bernu je i klub pro komunitu gayů a lesbiček – AnderLand.

Bernský symfonický orchestr sídlí v Kultur – Casino Bern. Pokud máte rádi kabaret, hudbu a divadlo navštivte La Capella. Klasickou hudbu, operu, divadlo a tanec nabízí Stadttheater Bern. Malé divadlo s kombinovanými druhy umění prezentuje Das Theater an der Effingerstrasse. Centrem kultury je hala Kulturhallen Dampfzentrale, která je i místem konání každoročního festivalu Bernské taneční dny.

Nakupování v Bernu

Bern je známý pro své nákupní možnosti – nejdelší nákupní promenádu ​​v Evropě (6 km), stylové butiky, skvělé klenotnictví, tradiční tržiště a velké i menší obchodní domy.

  • Hlavní nákupní zóny v Bernu jsou Spital – a Marktgasse – nacházejí se přímo v centru
  • Bern je městem s jednou z nejdelších nákupních promenád v Evropě.
  • Další informace o nakupování v Bernu najdete na této webové stránce.

Pro další informace o Bernu se podívejte na:

MAPA: Město Bern

 

VIDEO: Bern

VIDEO: Prezentace města Bern

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.