Bajkonur – místo, odkud se lítá ke hvězdámOhodnoťte článek, budeme rádi: 

bajkonurV roce 1955 sovětská vláda přijala usnesení o stavbě polygonu pro zkoušky mezikontinentálních balistických raket, což pro Rusko znamenalo začátek proniknutí do vesmíru a vytvoření ruského raketového jaderného štítu. 12. února 1955, kdy bylo usnesení přijato, je dnem vzniku kosmodromu Bajkonur. Bajkonur se nachází na území Kazachstánu, nedaleko od osady Tjura-Tam, na ploše 6717 km². Ze strategických důvodů byla pro bajkonurský polygon vybrána velká neobydlená oblast v kazašské poušti.

Stavba byla zahájena v přísném utajení pod velením armádních generálů a objekty budoucího kosmodromu stavěli vojenští stavaři. Roku 1957 byl kosmodrom dokončen a 15. května byl uskutečněn první start mezikontinentální rakety R-7 (vytvořena na přepravu vodíkové bomby). V říjnu stejná raketa vynesla na zemskou orbitu první umělou družici Země – Sputnik. 12. dubna 1961 byl uskutečněn první start kosmické lodi „Vostok“ s prvním kosmonautem v dějinách – Jurijem Gagarinem.

Pro dezorientaci možného nepřítele byla vybudována kamuflážní stavba (vlastně takový „falešný kosmodrom“) v Karagandinské oblasti blízko osady Bajkonur. Po startu kosmické lodě „Vostok – 1“ s Jurijem Gagarinem na palubě se tento název začal používat také pro skutečný kosmodrom. Po rozpadu SSSR komplex připadl Kazachstánu, který ho dal do roku 2005 do pronájmu Rusku za částku 115 milionů USD ročně. Za 55 let existence byly na kosmodromu vyzkoušeny kosmické raketové systémy s nosnými raketami „Vostok“, „Voschod“, „Molnija“, „Sojuz“, „Cyklon“, „Proton“, „Interkosmos“, „Zenit“, „Eněrgija“, „ROKO“ a „Dněpr“.

Ze startovacích ramp bylo uskutečněno více než 1200 startů kosmických raket a kolem 2000 startů mezikontinentálních balistických raket. Na různé orbity bylo vyvedených kolem 1500 kosmických zařízení vojenského, vědeckého a hospodářského určení a také komerčních družic. Z Bajkonuru startovali i pilotované kosmické lodi „Vostok“, „Voschod“, „Sojuz“ a také známé orbitální stanice „Saljut“, „Mir“, systémy „Energie“ – „Buran“, meziplanetární kosmické zařízení či umělé družice.

Technický celek kosmodromu Bajkonur je umístěn 40 kilometrů od města Leninsk (Kazachstán) a je určen pro přípravu orbitálních lodí, nosných raket a raketového kosmického systému jako celku do stavu připravenosti k přepravě na startovací komplex, který se nachází v 5 kilometrové vzdálenosti od technického celku a 16 kilometrů od nástupního komplexu orbitální lodi.

Zajímavost: Bajkonur má impozantní infrastrukturu

 • 9 typů startovacích komplexů s 15 odpalovacími rampami na odpalování nosných raket;
 • 4 odpalovací rampy na zkoušky mezikontinentálních balistických raket;
 • 11 zkušebních objektů, v nichž je umístěno 34 technických celků na přípravu raket – nosičů a kosmických systémů před startem a také 3 zásobovací neutralizační stanice pro zásobování kosmických zařízení;
 • středisko s moderním informačním a výpočetním centrem pro kontrolu a řízení letů a také pro zpracování telemetrických informací;
 • kyslíkový a dusíkový závod s kapacitou až 300 tun kryogenních produktů za den;
 • tepelná elektrárna s kapacitou 60 MW;
 • plynoturbínový energovlak s kapacitou 72 MW;
 • 600 transformátorových rozvoden;
 • 92 spojovacích uzlů;
 • dvě letiště 1. třídy;
 • 470 km železničního spojení;
 • 1281 km silnic;
 • 6610 km elektrického vedení;
 • 2784 km spojovacího vedení.

VIDEO: Bajkonur – Kazachstán

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.