Olympská riviéra – pod dohledem bohů z OlympuOlympská riviéra – pod dohledem bohů z Olympu 4.50/5 (90.00%) 2 votes
Pohled na pláž Nei Pori

Pohled na pláž Nei Pori

Olympská riviéra, rozprostírající se pod dohledem mohutného Olympu v kraji Pieria, mezi městy Atény a Soluň, patří mezi nejvýznamnější rekreační oblasti kontinentálního Řecka. Stále větší oblibě se těší zejména díky své „strategické“ poloze, čisté vodě a malebné krajině. Je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Turist§ zde není příliš mnoho a ve srovnání s ostrovy zde není až tak draho.

Klimatické podmínky jsou ideální

Podnebí v celém Řecku mě téměř uniformní ráz. Léta jsou zde velmi horké, občas ochlazovány sezónními větry. Množství slunečných dnů a malý úhrn srážek garantuje skvělou letní dovolenou.

Pláže na Olympské riviéře

Moře a většinou písečné pláže jsou zde velmi čisté. Jejich úhrnná délka přesahuje 70 km. Mezi nejznámější patří Olympic beach, která po mnoho let pravidelně získává cenu Evropská modrá vlajka. Široké pláže jsou ideálním místem pro celodenní slunění a koupání, v podvečer zase pro romantické večerní procházky. Příjemnou atmosféru znásobují voňavé řecké speciality v restauracích podél pobřeží.

Podobně je na tom nedaleká kosmopolitní pláž Paralia, která stejně přitahuje velké množství turistů. Je zde i přístav, kde kotví jachty a malé lodě. Vrch Olympu zde vytváří příjemné mikroklima s minimálními srážkami a stálými teplotami ovzduší, což je využuiteľné na ozdravné pobyty pro astmatiky a alergiky. Písečné pláže s jemnými oblázky a bohatou vegetací nabízí Leptokaria. Místní pláže jsou bezpečné a dobře hlídané, takže jsou určeny zejména pro rodiny s dětmi, ale nakonec i všechny ostatní kategorie návštěvníků. Alternativou je ještě Nei Pori, kde se mohou pochlubit stejnými atributy, navíc je to malé a velmi klidné středisko. Na pláži široké 50 až 100 metrů se totiž ani během sezóny návštěvníci netlačí.

Pro aktivní odpočinek

Prostředí kombinující moře s horami, nabízí široké možnosti outdoorových aktivit jako je turistika, skalolezectví, paragliding a podobně. Stále více turistů podniká atraktivní pěší nebo cyklistické túry na Olymp. Vodní sporty jsou samozřejmostí a na své si přijdou i příznivci fotbalu, basketbalu, volejbalu či tenisu.

Olympská riviéra a výlety

Poloha Olympské riviéry přímo vybízí na výlety k památkám na severního i středního Řecka, včetně návštěvy Athén a Soluně. V hlavním městě Řecka se můžete pokochat na nejznámějších antických památkách jako je Akropole či Diův chrám. Soluň je také město určeno pro milovníky historie, ale stejně i pro ty, kteří upřednostňují nákupy. Pokud vás ani jedna z těchto možností neláká, můžete se vybrat lodí na malebný ostrůvek Skiathos – známý svými krásnými plážemi, a projít se jeho hlavním městem.

Zábava a noční život

V nepsaném hlavním městě Olympské riviéry Katerini, které je oblíbené pro svůj rušný život a možnosti nakupování jako na trzích, tak v luxusních obchodech, noční život končí až v pozdních ranních hodinách. Je zde množství hospůdek, barů a diskoték, kde se můžete do sytosti vyřádit. Pokud jste spíše zastáncem decentnější formy zábavy, i v tomto vám kraj Pieria vyjde vstříc. Celoročně se zde konají různé divadelní představení, jejichž vyvrcholením je Olympský festival hudby a divadla, který se koná v letních měsících na místě starobylého divadla boha Dionýsa.

Letoviska Olympské riviéry

Methoni (Methóni Pier)

Starověké město a důležitý antický přístav založen v r. 725 před Kr. osadníky z Eretria (ostrov Euboia) a zničen Filipem II. Makedonským v r. 354 př. Kr.; dnes se 4000 obyv. leží asi 45 km od Soluně. Zajímavý je ortodoxní Klášter Moní Axion Esti. Methoni spolu se sousední lokalitou Nea Agathoupoli poskytuje krásné písčité pláže, přírodní skalní útesy, bujnou vegetaci a klid na prožití příjemné dovolené.
Okolí: Delta Aliakmonas – jedna z nejvýznamnějších vodních rezervací v Evropě se rozprostírá v deltě řeky Aliakmonas na ploše 4000 ha. Mezi malými, mělkými, slanými jezírky, písčitými ostrůvky, hustým křovím a lužními lesy, žijí lišky, šakali, jezevci, divoké kočky a 215 druhů ptáků (např. volavky a plameňáci).

AGIOS Gianni (Agios Ianni)

Malý plážový resort jižně od Methoni, leží v severní části letoviska Makrigialos, mezi zelenavými přímořskými pahorky v malebné krajině, s krásnou zlatou pláží Agios Giannis (sv. Jan).


Makrigialos (Makrýgialos)

Malebné rybářské městečko a klidné letovisko (1850 obyv.). Disponuje městskou i organizovanou písčitou pláží. Posezení v typických rybářských tavernách, restauracích, barech, diskotékách a internetové kavárně. Specifikem oblasti jsou pahorky rozprostírající se nad celým pobřežím a břehové skalní útesy. Na jz. od města se nachází jedna z největších prehistorických osad Řecka, datována do r. 5000 př. Kr.
Pydna – osada byla vybudována koncem doby bronzové, rozšířila se během Římské říše, ale největší rozmach nastal za Byzance – po šesti stoletích se přejmenovala na Kítros (dnes Alykes Kítrous, resp. Archaia Pydna) a stala se nejdůležitějším středověkým městem Pierie. Na pobřežní planině na jz. od Pydny se v r. 168 před Kr. odehrála důležitá bitva mezi Římany a Makedonci, která ukončila vládu makedonské královské dynastie Antigonovci a vedla k zániku nezávislosti Makedonie. Odkryté byly pozůstatky hradu se zajímavou pevnostní architekturou, stredobyzantský biskupský chrám a makedonské hroby. Na pobřeží u obce se nachází písčitá pláž se zlatavým pískem.

Alikes (Alykes Kítrous)

Asi 1 km jižně od Pydny se nachází stará osada (Archaia Pydna) s přístavem pro rybářské čluny a malé lodě. Velkou atrakcí je vodní rezervace se slaným jezerem na ploše 1500 ha, kde žije velké množství středomořských želv a růžových plameňáků. Solný důl s jezírky je pro své vysoce léčivé účinky vyhledávanými solno-bahenními koupelemi.
Okolí: Luludies – mezi osadami Alikes a Korinós nedávno objevili opevněnou prvobyzantskou osadu se Starokřesťanskou bazilikou ze 6. stol., Biskupským palácem, hroby a dílnami.

PARALIA KORINOU (Korinos)

Téměř 2 km dlouhá písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře (vhodná pro rodiny s dětmi) administrativně patří k obci Korinós s 5000 obyv., která leží asi 3 km ve vnitrozemí. V blízkosti se nacházejí makedonské antické hrobky, od pláže směrem do obce stojí Klášter sv. Jiří (Agios Georgios), v městečku stojí Kostel sv. Apoštolů (Agion Apostólon) a Kostel sv. Pantelejmona (Agios Panteleimonas), jsou zde taverny a možnost nákupu např. v supermarketu Paschalidis. Lokalita má několik hotelů (Orfeas Blue Resort, Anais, Korinós Beach, Kochyli, Denis a jiné), na konci střediska je kemp.

Paralia Katerini

Tj. Kateřinská pláž, je nejživějším přímořským letoviskem střední části Olympské riviéry, 8 km východně od Katerini, 3 km jižně od Korinós. Má několik kilometrů krásných širokých písčitých pláží, počínaje od hotelu Mediterranean (2 km severně od centra Paralia) po středisko Olympiaki Akti (3 km na jih). Lze využít klubové pláže se slunečníky, lehátky, sprchou a stálou obsluhou, volné pláže s menší frekvencí návštěvníků, nebo městské pláže se sprchami, které každý den čistí. Paralia Katerini v plné sezóně navštěvuje téměř 10 000 turistů. Zejména na rušné hlavní třídě podél pobřeží je k dispozici velký výběr rybích taveren, restaurací s řeckými specialitami, pizzerií​​, barů, kaváren a obchodů (otevřeno dlouho do noci), je zde také McDonalds, supermarkety, několik nočních klubů a diskoték, milovníci tradiční řecké zábavy mohou navštívit podniky s typickou hudbou buzuki. Zapůjčit se dají auta, motorky, kola a šlapadla, případně se svézt na banánu za motorovým člunem. Hlavní třídu na dvě poloviny dělí náměstíčko s dominantním kostelem Agia Fotini a fontánou, jezdí zde romantická koňská drožka i malý turistický vláček. Na jihu letoviska se nachází malé přístaviště pro rybářské čluny. INFO: www.paralia.gr.

OLYMPIAKI AKTI

Letovisko 3 km jižně od Paralia, je s ní spojené krásnou širokou písčitou pláží a paralelní osvětlenou promenádou, která se skládá z cestičky pro cyklisty a chodníku pro chodce. Všechny pláže se vyznačují pozvolným vstupem do moře a jsou vhodné pro méně zkušené plavce a rodiny s dětmi. Mezi oběma letovisky se u promenádní třídy nacházejí noční kluby (např. Havana), plážové bary, hotely (Mediterranean Princess, Grand Platon, Edem) a kemping. I ve středisku poskytují ubytování penziony, apartmánové hotely a hotely (Platon Palace, Parthenon, White Rose, Erato).

KALIVIA VARIKOU (Kalývia)

Menší víkendové středisko, 12 km jižně od Katerini, má „divokou“ pláž, která se táhne podél celého městečka. Kromě ubytování v soukromí jsou k dispozici dva autokempy – Nireas a Akti Variko, asi 1 km jižně se nachází rybářská osada „Fishermens Village“.

GRITSA (Gritsa Litochórou alebo Limín Litochórou)

Středisko s pěknou písčitou pláží, luxusními hotely (např. Dion Palace Spa Resort, www.dionpalace.com), kempů a pokoji k pronájmu, působí více kosmopolitním dojmem. Gritsa je i rybářskou vesničkou s tavernami, které nabízejí řadu plodů moře, nachází se zde přístav pro malé lodě a je vstupní branou do 6 km vzdáleného archeologického areálu Dion.

PLAKA (Pláka Litochórou)

V letovisku se nacházejí většinou menší štěrkové pláže, ale i s jemným zlatavým pískem, vhodné pro rodinnou dovolenou. Ubytování je v hotelích (Olympios Zeus a Lito), apartmánech, luxusních vilách, privátních rezidencích, bungalovech a kempech s kamenitou pláží (např. Olympos Beach, www.olympos-beach.gr). Více navštěvovaná je severnější pláž Stathmos i osady Gritsa, jejíž jméno se odvozuje od staré železniční stanice na trati Soluň-Atény, která zde stále stojí. Na písčité pláži Barikos s mělkým mořem vhodným i pro děti, se nacházejí další kempy.

LEPTOKARIA (Leptokaryá)

Známé živé, letovisko (4200 obyv.) A dovolenkové místo Olympské riviéry, 25 km jižně od Katerini, lemované písčito-oblázkovými plážemi s oblázky různých velikostí a s 1,5 km dlouhou promenádou. Středisko je vybaveno plnou infrastrukturou služeb s četnými hotely, apartmány či penziony, obchody, bary, tavernami, diskotékami, zábavními podniky, půjčovnami aut, motorek, horských kol a širokou nabídkou vodních sportů. Kamenný ortodoxní Kostel Agios Nikolaos je zasvěcený sv. Mikulášovi. Pro děti jsou v místním parku připraveny obří skluzavky, kolotoče a trampolíny, jezdí zde okružní vláček. V severní části Leptokarie se nachází Olympian Bay Hotel (www.olympianbay.com) s tenisovými kurty a možností různých sportů.

Město je ideálním východiskem pro horské výlety do masivu Olympu, který svou kulisou brání přístupu severních a deštivých větrů, proto je letovisko místem s nadprůměrným počtem slunných dní. Okolí: Livithra – asi 8 km směrem do hor Olympu, mezi osadami Palea Leptokaria a Skotina, jsou vykopávky prastarého mykénského města z 10. stol. před Kr. – Místa působení a posledního odpočinku Orfea, největšího hudebníka a pěvce v řecké mytologii, a turistická atrakce, tzv. magnetická hora, kde silný magnetismus porušuje zemskou gravitaci (např. stojící auto se dá samo do pohybu nahoru kopcem, nebo vylitá voda poteče nahoru). Nad magnetickým polem stojí v překrásném prostředí kafetérie. INFO: www.leptokaria-greece.com.

Jedna z pláží na Olympské riviéře

Jedna z pláží na Olympské riviéře

PARALIA SKOTINAS (Skotina)

Další písčitá pláž pod úpatím Olympu, 32 km od Katerini, se nachází blízko osady Skotina. Během léta se zde pořádají festivaly, koncerty a taneční představení. Ubytovací kapacity poskytuje např. hotel Sintrivanis a Lefkes, apartmány, studia a velký autokemp Olympus umístěn v zeleni stromů přímo na pláži. Okolí: Palea Skotina – typická horská vesnička Pierie zasazená v malebné lesnaté krajině ve výšce 750 m n.. m., je zajímavá několika starými kostely.

PARALIA PANTELEIMONA (Neos Panteleimonas)

Menší letovisko, tzv. Nový Panteleimon, oblíbené je pro svou přírodní krásu, dlouhé a široké pláže s jemným zlatavým pískem, které obklopuje bujná vegetace. Centrem letoviska vede hlavní ulice s obchody, tavernami, restauracemi a kavárničkami. Ubytování nabízejí hotely (Afroditi, Pantazis, Saint Panteleimon), apartmány, studia a kemping Poseidon s pláží. Okolí: Paleos Panteleimonas – Starý Panteleimon je horskou vesničkou ve výšce 500 m n. m. (krásný výhled na pobřeží), známý svou původní architekturou s kamennými domy, dlážděnými uličkami a Kostelem Agios Panteleimon, disponuje penziony a tavernami; v blízkosti kostelíka Profitis Ilias je startovací dráha pro milovníky parašutismu a letu na kluzácích.

PLATAMONAS (Platamon)

Významné živé turistické letovisko Olympské riviéry s 2200 stálými obyvateli, 38 km jižně od Katerini (resp. 54 km severně od Larissy), ročně navštíví až kolem 120 000 turistů. Na výběr jsou štěrkové i písčité pláže, k dispozici je množství hotelů (např. Sun Beach, Platamon Palace, Maxim, Olympos), penzionů, studií, kempingových resortů a soukromých vilek roztroušených v zeleni po okolních pahorcích. Na rušných ulicích je dostatek obchodů, restaurací, bufetů, barů a možností zábavy, přístav je zas kotvištěm rybářských člunů a malých lodí. Středisko má dobré silniční a autobusové spojení po dálnici GR-1 (E-75) s Katerini, Larissou, dále se Soluní nebo Aténami, stejně je prostřednictvím své železniční stanice přímo napojené na řeckou železniční síť.

NEI PORI (Neoi Poroi)

Moderní a nejjižnější letovisko Olympské riviéry se vyznačuje jednou z nejkrásnějších písčitých pláží severního Řecka. Pláž s jemným zlatavým pískem, široká 50-100 m, která se táhne od jižního konce Nei Pori v délce asi 3 km až po okraj Platamonu, je pro svůj pozvolný vstup a teplé moře vhodná pro rodiny s dětmi. Středisko tvoří pravidelná síť pravoúhlých ulic s širokou promenádní hlavní třídou. Vyrostli zde hotely (Afrodita, Evilion, Eden, Olympic Beach a jiné), apartmány, studia, také taverny, restaurace, kavárničky, obchody (např. supermarket Alfa), noční podniky jsou k dispozici v nedalekém Platamone. Letovisko je vybaveno tenisovými kurty, fotbalovým hřištěm, sportovním centrem s bazénem, ​​širokou nabídkou vodních sportů (banán, vodní lyžování, paragliding), lze si půjčit auta, motorky, horská kola a pro děti je rozptýlení v lunaparku na konci střediska. Každý týden se v Nei Pori koná trh s čerstvým ovocem, zeleninou, rybami, oblečením a suvenýry. Ze střediska jezdí turistický vláček až k pevnosti Platamonas (5 km), která se vypíná na kopci nad pobřežím. Okolí: Pori – tradiční vesnička ve výšce 450 m n.. m., asi 6 km na jz. od Nei Pori, s kamennými domky ze 17.-18. stol., obklopená hustými lesy a starými kostelíky. Delta řeky Pinios – vodní rezervace jižně od Nei Pori chrání vodní a dravé ptactvo a 600 druhů rostlin (platany, křoviny, rákosu, vodní rostliny).

TIP: Navštivte i řecký ostrov Thassos.

Co v oblasti Olympská riviéra navštívit?

KATERINI

Sídlo prefektury Pieria, 70 km od Soluně a 440 km od Atén, 56 500 obyv., je obchodním a finančním centrem oblasti. Pěší zóna na ulici Megalit Alexandrou má mnoho malebných kavárniček, restaurací s různými kuchyněmi a stovky obchodů. K zajímavostem patří Metropolitní kostel, Národopisné muzeum řeckých emigrantů (památky na oblast Černého moře), nebo městský park.

OLYMPOS (Olymp)

Nejvyšší a nejslavnější vrch Řecka, leží nedaleko moře na hranici mezi Makedonií a Thessalii, který Homér popisuje v Iliadě jako sídlo „olympských“ bohů. Mohutný horský hřeben se sedmi hlavními, divoce rozeklanými vrcholy, zabírá plochu 20 km2, má nejvyšší vrchol Mytikas (2918 m). V r. 1938 byl Olymp na rozloze 3998 ha vyhlášen jako první národní park v Řecku na ochranu výjimečných horských ekosystémů, endemických a vzácných druhů rostlin (jedle kefalonské, borovice pancéřová, nazývaná „robolo“, cedr alpský), dravého ptactva a zvěře (kamzík, srnec, divočák, kočka divoká, orli). Ve spodních partiích je zajímavá roklina Enipea s vodopády a tzv. Afroditina koupel, také byzantský kostelík v lokalitě Kanalon. Výstup na nejvyšší vrcholy je obtížný, přístupnější jsou však severnější partie, např. z místa zvaného Gortsia k vysočině Muses (2600 m) s horskými chatami, na vrchol Profitis Ilias (2802 m) s kaplí sv. Eliáše ve výšce 2787 m (celkem 9 hod.), Nebo odtud na jednotlivé vrcholy Olympu. Přístup na Mytikas: z Litochoro asi 18 km autem po lesní cestě, nejprve blízko novějšího přestavěného Kláštera sv. Dionýsa (Moní Agios Dionysios), pak při původním starém klášteře tohoto světce ze 16. stol., na parkoviště k chatě nad roklinou prionů ve výšce 1140 m, odtud prudkým výstupem vede turistická cesta asi 3 hod. INFO: www.mountolympus.gr, www.olympusfd.gr.

DION (DIO)

Archeologický park s vykopávkami staromakedonského kultovního a svatého města z 5. stol. před Kr. na úpatí Olympu, 16 km jižně od Katerini (6 km od limina Litochoro), jehož jméno se odvozuje od boha Dia (Zeus), byl nejjižnější makedonskou pohraniční pevností do Thessalie. Král Archelochos (414-399 př. Kr.) zde dal postavit městské hradby, Diův chrám, divadlo a stadion pro slavnostní olympijské hry. V areálu se na ploše 400 m2 nacházejí i velké veřejné lázně Thermal s mozaikovou podlahou, Odeion, křesťanská bazilika, za hradbami několik svatyň bohů, řecké a římské divadlo, makedonské pohřebiště, v obci je archeologické muzeum. INFO: www.ancientdion.org.

LITOCHORO

Lázeňské a historické městečko v předhůří Olympu ve výšce 300 m n.. m. s 7000 obyv., asi 5 km od pobřeží Thermského zálivu, se datuje od doby, kdy v nedalekých horách v r. 1540 založil sv. Dionýz svůj klášter. Později zde léčili tuberkulózu, ale v současnosti jsou opět pokusy o vzestup lázeňství. Nachází se zde pošta, poliklinika, banky, muzeum, na centrálním náměstí stojí zvonice a kamenný Kostel sv. Mikuláše (Agios Nikolaos), zajímavé jsou kamenné domy stavěny v typickém makedonském stylu, několik kaplí a úzké dlážděné uličky. Město tvoří výchozí bod na túru do soutěsky Enipea a je známé jako nejlepší východisko a horolezecká základna pro výstupy na Olymp.

METEORA

Asi 130 km od Platamonu a 85 km od Larissy se nad městečkem Kalambaka tyčí 300 m vysoká skaliska, na vrcholcích kterých „visí“ šest unikátních klášterů, zapsaných v seznamu UNESCO – tyto kláštery Meteora si nesmíte nechat určitě ujít!

MAPA: Olympská riviéra

 

VIDEO: Kláštery Meteora

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Olympská riviéra – pod dohledem bohů z Olympu”

  1. […] leží v srdci Olympské riviéry. Toto vyhledávané letovisko omývá průzračně čisté moře a leží na úpatí nejvyššího […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.