Ostrov Thassos – zelený smaragd se zvuky cikádOhodnoťte článek, budeme rádi: 
Thassos, Limenas

Thassos, Limenas

Zelený smaragd téměř kulatého tvaru se zářivým mramorovým odleskem je vystaven na odiv svým návštěvníkům v Egejském moři, blízko severního řeckého pobřeží, jen pár námořních mil od města Kavala. Odstíny zelené oživují barevné oleandry, ale i pomerančovníky a fíkovníky. Vzduch je prosycen vůní oregana, máty, tymiánu a bazalky – to je ostrov Thassos. Při toulkách ostrovem vám určitě zkříží cestu stádo ovcí a černých koz. K neodmyslitelné kulise Thassosu patří permanentní zvuk cikád a křik racků nad mořem. Hustý piniový porost se přes údolí s olivami a vinicemi sklání až k bílým plážím.

O ostrově Thassos – pláže a města

Ostrov dostal jméno podle jednoho ze čtyř synů fénického krále Aginorasa. Podle legendy Zeus unesl královu dceru Evropu a ten následně vyslal své syny, aby sestru našli. Jeden z nich, Thassos, po letech hledání objevil tento ostrov a jeho krása mu natolik učarila, až se zde rozhodl natrvalo usadit. Z přístavu Keramoti trvá plavba na Thasoss přibližně 45 minut. Ostrov nesužují silné větry, a když fouká, je to většinou jen slabý vánek ze severu. Téměř 15 000 domácích ostrovanů se v létě věnuje zejména turismu. Na konci léta a na podzim je čeká práce ve vinicích a v olivových sadech.

K skutečným lahůdkám patří thassoské černé olivy nakládané v mořské soli. Turisté jsou zvyklí z ostrova odnášet i výborný domácí med. Ostrované do něj navíc nakládají zejména ořechy, fíky a pomeranče. Do světa se exportuje nejen kvalitní olivový olej a víno, ale Thassos je známý také vývozem běloučkého mramoru, v současné době zejména do arabských zemí. Z jeho bohatých zásob si odnášela mramor na lodích do Egypta již královna Kleopatra. Snad největším pokladem na ostrově je však pramenitá pitná voda. Má výbornou chuť a pít se dá přímo z vodovodního kohoutku. Cestovat po ostrově (380 km2) můžete nejen autem ale i na motorce. Je jako stvořený i pro cyklisty, kteří sem přijíždějí zdolat klikaté zatáčky nad mořem, zejména mimo sezónu, aby se vyhnuli letním vedrům a hustém provozu.

Kolem ostrova se vine asi 100 km dlouhá pobřežní cesta, která vede ke skalnatým zátokám na západě a k vyhledávaným bílým písečným plážím na východě. Právě tudy se táhne Chrissi Ammoudia – nejdelší zlatavá pláž na ostrově. Začíná se v letovisku Skala Panagia a končí ve 4 km vzdálené vesničce Skala Potamia. Výhled z pláže na hladinu moře dotváří malý ostrůvek Kramboussa s kostelíkem svatého Daniela, který je přístupný i pro turisty. K přímořskému letovisku Skala Potamia patří horská vesnička Potamia, známá rodinnými tavernami s jehněčím masem a domácím vínem, samozřejmě z vlastní produkce. V tradičním rodinném podniku s muzeem zde můžete vidět výrobu olivového oleje. Díky super pláži Chrisi Ammoudia, průzračné vodě, tradičním tavernám a okolní horské scenérii je právě tato část ostrova turisty nejvyhledávanější.

Na úpatí východních svahů ostrova leží malá letoviska Skala Panagia a Skala Potamia, jejichž pobřeží ve tvaru podkovy lemuje jemný zlatavý písek. Nádhernou přírodní scenérii dotvářejí vždy zelené hory s typickými řeckými osadami. Dostatek volnosti na pláži, restaurace, taverny, obchůdky se suvenýry, disko klub slibují opravdu nezapomenutelnou dovolenou. Na jihozápadním pobřeží je situováno další oblíbené a turisty vyhledávané letovisko Limenaria, které je zároveň druhým největším městem ostrova. Limenaria poskytuje vše pro dokonalý letní relax: má svou promenádu ​​s tavernami, bary a kavárnami, naleznete zde různé obchody a služby. Mládež jistě ocení taneční kluby či hudební bary. U Limenarie najdete několik pláží, některé jsou vhodné pro pohodlné lenošení, jiné zase poskytují pestrou paletu vodních sportů. Mezi známé pláže patří dlouhá písečná pláž Trypiti či menší pláž Metalia. Kinira je menší letovisko klidnějšího rázu s rysy klasické řecké vesničky, kde však nechybí taverny, obchůdky či bary. Najdete zde i krásnou přírodu a hned dvě pískové pláže – stejnojmennou pláž Kinira a Paradise Beach. Obě jsou charekteristické pozvolným vstupem do moře a klidným, čisťoučká mořem. Atrakcí obce je i protilehlý soukromý ostrůvek porostlý borovicemi či olivovníky, jakož i s domem jeho majitele.

Limenas – hlavní mšsto ostrova Thassos

Hlavní město ostrova – Limenas, najdete na severu ostrova. Tato oblast je protkána archeologickými nalezišti z antických dob. Natrefíte zde na Agoru – antické tržiště, ruiny Apollonova svatyně, bývalou Akropoli či amfiteátr z 5. st. před n.l. V hlavním městě se na promenádě podél malebného přístavu, nachází množství restaurací, kaváren, barů, butiků, obchodů se suvenýry. Přístav Limenas je vstupní branou ostrova, několikrát denně plavou odsud trajekty na pevninu do Kavaly nebo Keramoti. Thassos, to je dovolená v balíku: různé pláže, tradiční venkovský život, historie, moderní obchody i rušný noční život.

Koloseum na Thassosu

Koloseum na Thassosu

Tipy na výlety na ostrově Thassos

V první řadě si pronajměte auto, motorku či kolo a podle toho, co zvládáte a na co máte chuť, procestujte pobřeží ostrova, k dispozici vám bude cca 100 km. Kromě toho, že se vykoupete na pláži Skala Potamia, Trypiti či Metalia, zastavte se v tradiční horské vesničce Skala Panagia a zúčastněte se na řecké večeře v Theologos. Gastronomické radovánky zažijete i v oblasti Klísmata s řadou rybářských taveren. Milovníci nákupů si přijdou na své v Kavale (město leží naproti na pevnině).

Okruh ostrovm Thassos

Návštěva horské vesničky Panagia s výrobnou oliv a kostelem. V Aliki návštěva archeologických míst a koupání v krásném zálivu. Zastávka v klášteře vesničky Archangelos. Během cesty budete mít neustále výhled na Chalkidiki a horu Athos. Při zpáteční cestě návštěva Kostova hrnčířství.

Výlet lodí

Plavba ve vodách Egejského moře kolem pobřeží ostrova Thassos. Pohodlně se usaďte a užívejte si plavbu! Během plavby vám posádka připraví chutný oběd a zastavíte se na jedné z najukrytejších pláži ostrova. Den absolutního relaxu a pohody.

TIP: Zajeďte si i na řecký ostrov Mykonos.

Kavala a Philippi

Návštěva města Kavala a jeho místního typického trhu. Po obědě cesta do středověkého města Philippi, který dal postavit Filip Makedonský. Najdete zde římské fórum, starověké divadlo a kostely z období raného křesťanství.
V Kavale byzantský hrad, archeologické muzeum, velký bazar.

Thassos

Džíp 4×4

Dobrodružství s pohonem 4×4 a profesionálním řidičem po strmých kopcích a horách ostrova. Výlet se obvykle začíná v hlavním městě, odtud se jezdí do Kazaviti a do Ag. Panteleimon přes horu, až po nejvyšší vrch – Ypsario. Cestou dolů zastávka ve vesničce Kastro. Cesta vede podél vodopádů a v divoké přírodě.

Vesnička Theologos

Pokud budete chtít vyrazit mimo pláže, zkuste si zajet do horské vesničky Theologos, na kterou narazíte, pokud se z Potosu vydáte směrem do vnitrozemí. Jedná se o nejstarší vesnici na ostrově, jejíž některé domky mají původní břidlicovou střechu. Kousek od tohoto města se nachází krásné vodopády.

Klášter Archangelou

Můžete si zajít také do známého kláštera Archangelou, který byl pobočkou jednoho z klášterů na území posvátné hory Athos. V tomto klášteře je údajně v obraze Michaela Archanděla ukryt kousek dřeva z Kristova kříže.

Shrneme důvody proč jet na Thassos

  • navštívíte rajskou pláž Paradise s mramorovým pískem
  • můžete projet celý ostrov a každý den objevit novou pláž
  • najdete tu božský klid i noční zábavu
  • oslní vás krása zelených hor a členitého pobřeží
  • krásné, starobylé vesničky
  • pěkná, čistá voda

MAPA: Ostrov Thassos

 

VIDEO: Představení pláží Thassosu

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Ostrov Thassos – zelený smaragd se zvuky cikád”

  1. […] Ostrov Limnos je osmým největším řeckým ostrovem. Na severu je nejbližším ostrovem Thassos a menší Samothraki, západním směrem leží známá turistická oblast Chalkidiki, na jihu […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.